sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

niedziela, 3 lutego 2013

Technika Nakładania Kredek

Dzisiaj napiszę parę słów o tym jak posługiwać się w prosty sposób kredkami. Jest to metoda bardzo zbliżona do tej, jaką stosuje się w technice ołówka. Utrudnieniem jest tylko to, że ołówek ma jeden kolor a kredki wiele. Kiedy cieniujemy ołówkiem, pracujemy tylko z jednym kolorem, podczas gdy pracując kredkami musimy pamiętać o odpowiednim dobieraniu kolorów, a co za tym idzie umiejętnym ich nakładaniu na siebie warstwami. Może się to wydać trudne ale wcale takie nie musi być. Wystarczy odpowiednia technika i dużo chęci. Dlaczego warto rysować kredkami ? Przede wszystkim :
 •  Kredki są precyzyjne.
 •  Dają podobny efekt do pasteli. 
 • Tak jak ołówkiem można zostawić ślad kreski ( rysować bardziej energicznie ) lub jej zaniechać tworząc gładkie przejścia pomiędzy tonacjami ( rysując precyzyjnie ). 
 • Są estetyczne i nie brudzą za bardzo podczas kolorowania.
 • Na pewno wygodne w użyciu. 

Technika Nakładania Kredki


Zaczynamy od nałożenia jednej konkretnej plamy barwnej, w konkretnym odcieniu. Szybkimi ruchami ręki zostawiamy ślady po prostej, linia obok linii, tak jakbyśmy chcieli zapełnić całą powierzchnię kolorowanki.  
Tym samym kolorem nakładamy warstwę kolejną,  w ten sam sposób ale w przeciwnym kierunku - można powiedzieć, że na krzyż.
Potem kolejną warstwą również w zupełnie innym kierunku, kryjemy poprzednie warstwy. W ten sposób nasza kolorowana plama ujednolici się i będzie gładka bez widocznych śladów pociągnięć.
Oczywiście intensywność danej plamy barwnej zależeć będzie od siły nacisku kredki do papieru.
Naturalnie rysując kredkami, tak jak przy ołówku, istotne jest by łagodzić krawędzie brzegów, tonować je. Powtarzając cały proces nakładania koloru ale z każdym posunięciem ręki coraz delikatniej dociskać kredkę do papieru. 

Technika Nakładania Koloru


Nakładanie barw na siebie powinno odbywać się według powyżej opisanego procesu. Czyli po nałożeniu jednej plamy barwnej, w ten sam sposób nakładamy każdą kolejną na siebie pamiętając o krzyżowym nakładaniu linii i łagodzeniu krawędzi. 
Oczywiście każde kredki trzeba wyczuć. Niektóre wymagają większej ilości barw inne mniejszej a często zależy to od indywidualnych potrzeb i stylu artysty. Ja używam małej ilości kolorów ale bardzo ważne jest by nakładać je od najjaśniejszej tonacji do najciemniejszej. 
Poniżej przykładowo użyłam czterech kolorów z tej samej rodziny: miodowego, brązowego, ciemnego brązu i czerni. 
Naturalnie plamy barwne możne mieszać ze sobą tak jak i kredki. Nie muszą być to konkretnie barwy z tej samej rodziny. Innymi słowy możemy na przykład mieszać brązy z czerwieniami, fioletami i zieleniami. Wszystko musi być sprecyzowane indywidualną potrzebą a także wzorem, z którego czerpiemy inspiracje lub go zwyczajnie kopiujemy....


8 komentarzy:

 1. Very interesting. Hope you show more.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you so much !!!!! I'm verry pleased to hear that!
   Well I am just beginning, so there will be more :):):):)

   Usuń
 2. Witam jeśli można, miałbym takie pytanie: czy plamy narysowane kredkami można rozcierać bibułką tak jak to się robi w przypadku ołówka?

  Dziękuję pozdrawiam i życzę sukcesów !! ( świetne prace oraz wielka wiedza !!! )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Kredki niestety nie są tak miękkie jak ołówek i nie mają takich właściwości, dzięki którym można je łatwo rozetrzeć na gładką plamę barwną. Natomiast niektóre ulegają delikatnemu zatarciu dlatego czasem zostają ślady na ręce. Osobiście nigdy nie rozcierałam kredek ale sugeruję wypróbować na kawałku papieru - może się uda ;)
   Dziękuję :3 Aż tak ogromna chyba nie jest - w końcu człowiek uczy się całe życie ;)
   Pozdrawiam serdecznie !

   Usuń
 3. Super Blog! Mi się nigdy nie udaje rysować ;-( Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, a czemu tak ? Może za szybko się poddajesz ? :)

   Usuń
 4. Witaj :) Często widzę na instagramie piękne rysunki wykonane kredkami, gdzie nie widać "faktury" jaką zostawia kredka. Czy używasz czegoś do blendowania kredek, żeby zgubić tą fakturę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie używam blendera. A faktura, o której mówisz to również kwestia doboru papieru o odpowiedniej gładkości. Ludzie często także sięgają po blendery. Spróbuj połączyć jedno z drugim. Natomiast ja nie ograniczam się ani do jednego ani do drugiego. Zwyczajnie nie czuję takiej potrzeby :)

   Usuń

----