sticky

  • wydarzenia
  • galeria
  • portfolio

czwartek, 9 kwietnia 2015

Papier Akwarelowy

Czyli "podobrazie" do farb wodnych :) 

Papier akwarelowy jest to specyficzny rodzaj papieru, który przeznaczony jest do farb wodnych. Charakteryzuje się tym, że jest grubszy, twardszy i bardziej wytrzymały od przeciętnego arkuszu. Posiada charakterystyczna fakturkę, która ułatwia rozprowadzanie i wchłananie się rozwodnionej farby. Dostępny jest na sztuki albo w bloku. 
Pierwszą rzeczą przy kupowaniu takiego papieru, na którą należy zwrócić uwagę, są gramy. Jeżeli kupujecie blok akwarelowy, na okładce powinno pisać ile gram posiada dany blok. Jeżeli kupujecie papier na sztuki to warto spytać się o to sprzedawcy, który na pewno będzie znać i wagę i markę. 
Gramy odgrywają tutaj bardzo istotną rolę, ponieważ papier ważący poniżej 260 gram jest cienki i niezbędne jest jego napinanie, przed malowaniem. Napinanie ma zapobiec marszczeniu się papieru po jego wyschnięciu. Cały proces napinania opisałam TUTAJ. Oczywiście w trakcie pracy papier i tak będzie się wybrzuszał, marszczył i wyginał. Im grubszy i twardszy papier tym mniej, czyli jeżeli papier będzie ważyć od 260 / 300 gram wzwyż, będziemy mieli zwiększony komfort pracy. Papiery tej wagi, czyli cięższe i grubsze, nie wymagają napinania. Przed przystąpieniem do pracy wystarczy je tylko przytwierdzić taśma papierową do blatu lub deski, aby nie poruszały się w trakcie pracy, co może być dosyć uciążliwe. 
Tak więc ogólnie rzecz biorąc :
  • Papiery poniżej 260  gram należy napinać, aby potem nasze prace nie były pomarszczone. 
  • Papiery powyżej 260 gram nie trzeba napinać. 
  • Oba w trakcie pracy się wybrzuszają - im lżejsze tym bardziej, im twardsze tym mniej.
  • Oba przytwierdzamy do podłoża za pomocą taśmy papierowej. 
Poniżej widzicie blok akwarelowy, który posiadam. Na okładce wyraźnie jest zaznaczone, że blok posiada wagę 190 gram. Oznacza to że kartki są cieńsze, lżejsze i że należy je napinać przed malowaniem.  

Cały proces związany z napinaniem papieru akwarelowego jest dosyć uciążliwy, dlatego polecam osobom początkującym aby zaopatrzyli się od razu  w papier 300 gramowy. Przede wszystkim odchodzi nam problem konieczności napinania ale i świetnie on współpracuje z płynem maskującym. Niestety te cieńsze i lżejsze kartki nie łączą się z nim zbyt dobrze w efekcie czego zamiast zdejmować sam płyn zdejmujemy go razem z papierem. Podsumowując :

  • Papiery poniżej 260 gram nie współpracują z płynem maskującym.
  • Papiery powyżej 260 gram bardzo dobrze się z nim łączą. 


Osobiście kupuje przeważnie Cansona na sztuki 300 gramowy. To bardzo fajny papier. Nie wybrzusza się zbytnio w trakcie pracy, a po wyschnięciu idealnie się prostuje. W dodatku świetnie współgra z płynem maskującym. Naturalnie myślę, że każdy papier 300 gramowy powinien spełniać podobne warunki, nie mniej jednak zostawiam drobną sugestię a decyzję zostawiam Wam.
   

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

----