sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

czwartek, 7 lutego 2013

Jak narysować oko ?

Dzisiejszy post dotyczyć będzie rysowania oka. Oko to najważniejszy element w portretach i co do tego nie ma wątpliwości. Jeżeli zostanie źle narysowane, całe podobieństwo w portrecie zanika. Ogromną różnicę może sprawić również nawet lekka deformacja linii, dlatego też aby zachować "duszę" w portrecie, warto oczom poświęcić najwięcej uwagi. 

Przybory


Ołówki 

Do wykonania rysunku, użyję ołówka. To najlepsza technika na początek. Dopiero później można przejść do rysowania w kolorze. Osobiście wszelkie szkice wykonuję ołówkiem automatycznym Pentel, który jest bardzo precyzyjny i wygodny w użyciu. Bardzo często również tworzę nim całą pracę.
Do ołówka, wybieram wkłady o grubości 05 mm, ponieważ taki mam ołówek. W przypadku ołówków automatycznych, miękkość wkładów jest ograniczona ilościowo. Osobiście posiadam trzy HB, B i 2B. 
Oczywiście wskazane jest również użycie zwykłego ołówka. 

W tym przypadku mamy do dyspozycji sporą ilość miękkości, ale do tego rysunku najlepiej zaopatrzyć się w HB, B i 8B, ewentualnie zamiast 8, 6B.
Obie opcje można ze sobą naturalnie zmieszać. Ołówek automatyczny można zastosować do elementów wymagających twardszych grafitów, a zwykły ( o dużej miękkości ) do powierzchni wymagających miękkich i ciemnych grafitów.

Gumka do mazania

Istotna jest również gumka do mazania. Osobiście stosuję dwa rozwiązania. Zwykłej gumki używam do dużych powierzchni, ale często korekty wymagają również i małe powierzchnie, przy których toporna sztabka sobie nie poradzi.


Dlatego sięgam po zgrabniejszą opcję przeznaczoną do mniejszych powierzchni jak np. gumkę w ołówku lub automatyczną.




Tutorial 


Mając formalności za sobą, możemy przystąpić do rysowania. A w rysunku bardzo istotny jest szkic. To podstawa, dzięki której budujemy nasz rysunek. Jeżeli szkic zostanie wykonany nieprawidłowo, z błędami, uwydatnią się one jeszcze bardziej podczas cieniowania. Dlatego warto mu poświęcić nieco więcej uwagi. To najtrudniejsza część rysowania i najmniej przyjemna, jednak niezwykle ważna. Dlatego też aby nie przysparzać sobie większych kłopotów, na początek warto obrać sobie prosty wzorzec.  Możecie także użyć mojego wzorca, który jest TUTAJ.


Zaczynamy szkicu. Do tego używamy miękkości HB.  Tworzymy linearny zarys, wszystkich znaczących elementów oka. Rysując należy uważnie obserwować wzorzec i zwrócić uwagę, że spojówka zazwyczaj osadzona jest nieco niżej, niż jej zewnętrzna część ( po prawej). Bardzo często również schodzi ku dołowi lub delikatnie w formie łuku, biegnie po linii prostej, w kierunku nasady nosa.
Źrenica natomiast, w zależności od perspektywy lub ujęcia, układa się w półkole lub jest okrągła, mocniej lub delikatniej przysłonięta górnymi rzęsami.
Następnie zaczynamy wypełniać rysunek za pomocą miększego grafitu np 2B. Pracę rozpoczynamy od podkreślenia ciemnych partii, które uwydatniają owal  i kształt oka. Najlepiej zacząć od lewej strony i zmierzać ku prawej. Jeżeli jesteście leworęczni rysujcie na odwrót. Dzięki temu nie rozmażecie dłonią ołówka.
Cieniowanie zazwyczaj powinno odbywać się od najjaśniejszych partii do najciemniejszych, z prostej przyczyny. Jasne partie łatwiej wymazać gumką jeśli popełnimy błąd. Ciemne i mocne tonacje należy nakładać wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że wszystko wcześniej wykonaliśmy, zgodnie z naszym zamierzeniem.
Kolejnym elementem są źrenice. W źrenicy bardzo istotny jest połysk. Warto go uwzględnić w rysunku, nawet jeżeli nie występuje na oryginalnym zdjęciu. Oczy bez połysku wydają się puste i martwe, dlatego jeżeli pojawia się on w rysunku, ożywia portrety. Sprawia, że są one bardziej wiarygodne.
Połysk zaznaczam w bardzo prosty sposób - w postaci pustej białej plamki na źrenicy. Czasem przybiera on formę dwóch. Jeżeli istnieje taka potrzeba, można tą powierzchnię delikatnie skorygować gumką.
Zaraz potem uwydatniam tęczówkę, cieniując promieniście ołówkiem, zgodnie z kierunkiem  prążków ( od środka do zewnątrz lub na odwrót ) Następnie przyciemniam i poszerzam jej obwód, mocniej dociskając ołówek do papieru.
Teraz delikatnie zaznaczam grubość worka spojówkowego. Tą przestrzeń między białkiem a skórą dolnej powieki.
W związku z tym, że czynność należy wykonać delikatnie, zmieniam miękkość na HB.
Teraz skupiamy się na cieniach otaczających oko. Zwracam uwagę przestrzeń łuku brwiowego, czy też wgłębienia pod dolną i górną powieką. Najczęściej to co wklęsłe, jest ciemniejsze a to co wypukłe,  jest jaśniejsze. I tak też zaznaczam wszystko na rysunku, jednocześnie stosując łagodne przejścia tonacyjne.
Następnie sięgam po ołówek o miękkości 6 lub 8B i wzmacniam nim kontrasty światłocieniowe - mocniej zaznaczając ciemne partie wokół oka. Również wzmacniam nim linie rzęs oraz te partie, które wyraźnie odznaczają się cieniem lub czernią.
W końcowej fazie rysuję rzęsy. Używam do tego ołówka 6 lub 8B, ponieważ rzęsy wyraźnie są podkreślone za pomocą tuszu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy są bardziej posklejane w grubsze pasma, czy rozchodzą się na drobne i tak też je narysować. 
Na samym końcu zaznaczam brew. Początkowo używam ołówka HB. Delikatnie kreślę nim poszczególne linie, zgodnie z ich naturalnym kierunkiem. 
Należy zwrócić uwagę, że włosy na brwiach układają się po skosie w kierunkach zewnętrznych. Natomiast im bliżej nasady nosa tym bardziej ustawiają się ku pionowi. 
Gdy już stworzę delikatny zarys brwi, wzmacniam go miękkim ołówkiem, o ile brwi tego wymagają. Nie wszystkie brwi są bowiem kruczoczarne. Brwi w kolorze blond, powinno się zaznaczać delikatnie. Tak samo jak brwi w rudych odcieniach.  

Sposobów na odtworzenie oka w ołówku jest wiele. Powyżej przedstawiłam wersję bardziej ogólną, a to czy stworzycie więcej czy mniej szczegółów, zależy od Was i Waszych potrzeb.
Zwróćcie uwagę na to, że każde oko wymaga innego podejścia. Każde oko czymś się od siebie różni. Posiada inny kształt w zależności od jego naturalnej budowy, ustawienia, perspektywy czy ujęcia. Nigdy nie przyjmujcie jednej metody do wszystkich rysowanych przez Was rzeczy. Ponieważ zamiast rysować portrety o indywidualnych rysach, stworzycie kanon a nie o to przecież chodzi.
I na dzisiaj to wszystko. Życzę wspaniałej pracy i ogromnej inwencji twórczej :)




21 komentarzy:

 1. Oko piękne, tutorial piękny a ja i tak zawsze będę mieć problem z rzęsami

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję! A rzęsy trzeba sobie po prostu siąść i poćwiczyć:):)Założę się że wyjdą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. mi niechce sie ten link otworzyc :( mozesz podac jeszcze raz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam,kurczę mnie też nie chciał się otworzyć, ale tu znalazłam jeszcze inny link :
   http://dd9.photoblog.pl/np5/201211/84/137211358/oczy.jpg
   A jeśli nie to w przeglądarkę google wpisać hasło : " oczy - bananachcesz , photoblog " i pierwsze co wyskoczy to całe zdjęcie twarzy w chustce :) W razie problemów pisać . Sugeruję też spróbować ćwiczeń na innych fotografiach oczu :)

   Usuń
 4. Jeszcze znalazłam taki link, który zaktualizowałam w poście :
  http://www.photoblog.pl/bananachcesz/137211358/oczy.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne oczko. Jak to jest z tymi ołówkami, że ja najczęściej rysuje 8B, a z tego co piszesz jest do 6B?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem to jest nawet 12B, ale tu gdzie mieszkam nie dostanę ani jednego ani drugiego, a jeśli już to sporadycznie. Tak więc ich nie używam. Stąd też uznałam te miękkości za rzadko i nie wszędzie dostępne, dlatego skupiłam się na podstawowych. :)

   Usuń
  2. Miałam kiedyś 12B, ale dawno temu:)

   Usuń
  3. A widzisz, to jesteś o jedno doświadczenie bogatsza ;)

   Usuń
 6. Muszę to pokazać mojej córce, ona też czasami rysuje... i pamiętam, że kiedyś "walczyła" z okiem. Świetny kurs!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo się cieszę, mam nadzieję że tutorial jakoś pomoże wygrać walkę ;) Bardzo dziękuję, również za wizytę :)

   Usuń
 7. Najbardziej miękkim ołówkiem jest 8B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej 12 B ale ciężko go dostać, przynajmniej tam gdzie ja mieszkam. Zresztą o ósemkę też czasem ciężko mi się doprosić...:/
   Pozdrawiam ! :)

   Usuń
 8. Świetny blog i tutorial o oku. Sama spróbowałam narysować oczy, i przyznam, że nie wyszły najgorzej. ;) Tylko nie wiem, dlaczego na narysowanym przeze mnie portrecie jedno oko jest inne od drugiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję !
   Z reguły każde oko się od siebie różni, ale podczas rysowania to bardzo częste zjawisko, że jedno wyjdzie a drugie jakoś tak - albo większe albo mniejsze lub koślawe. W takim sytuacjach dobrze jest sobie zrobić rzutowanie. Punkty z jedego oka przenieść na drugą stronę twarzy ;)

   Usuń
 9. Jesteś świetna, Twój blog mi pomógł z historią sztuki teraz też będę musiała skorzystać z Twoich porad, bo muszę przygotować się do konkursu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ! Bardzo się cieszę, że historia sztuki się przydaje. Muszę jeszcze sporo uzupełnić materiału, ale teraz przynajmniej wiem, że jesto ktoś kto to czyta :)
   O konkurs, fajna sprawa, życzę powodzenia ! :)

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. To ta sama droga, tylko nie podkreślasz zbytnio rzęs i ogólnie makijażu :)

   Usuń

----