sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

środa, 8 kwietnia 2015

Pędzle Sczecinowe

Malujemy Szczecinką :) 

Pędzle szczecinowe to pędzle idealne do farb olejnych ponieważ są odporne na różnego rodzaju rozpuszczalniki. Ale nadadzą się także do farb akrylowych. Charakteryzują się twardym włosiem, które pozyskane jest ze świńskiej szczeciny, stąd nazwa "szczecinowe". Ono sprawia, że pędzle zostawiają delikatne ślady i dlatego też świetnie się sprawdzają w pracach bardziej malarskich, ekspresyjnych ale także do podmalówek w obrazach, które będziemy chcieli później wygładzać. Świetnie radzą sobie z pokrywaniem dużych powierzchni, ponieważ nie zatrzymują zbyt dużej ilości medium ani farby we włosiu. Dlatego w kontekście zużycia farb, mogłabym je uznać za dosyć wydajne. Twarde włosie również wpływa na ich stan jakości. Nie ulega ono zbytniemu wyłamaniu lub wygięciu w przeciwieństwie do pędzli syntetycznych, toteż długo pędzle te pozostają w dobrej kondycji. 

Tak jak przy pędzlach syntetycznych mamy różne grubości i rodzaje, których użycie jest zależne od naszych indywidualnych preferencji. Każdy pędzel posiada odpowiedni numerek, dzięki któremu możemy dobrać odpowiednią grubość do naszych potrzeb. I podobnie jak w syntetycznych rozróżniamy pędzle płaskie :
 • płasko ucięte
 • skośno ucięte
 • okrągłe ( kocie języczki )
 • wachlarzowe

  Pędzle okrągłe :
 • płasko ucięte
 • w szpicBardzo lubię pędzle szczecinowe, zwłaszcza do prac dużego formatu. Często także używam ich właśnie do wykonywania podmalówki pod wygładzoną warstwę. Jedynym problemem z pędzlami szczecinowymi jest to, że czasem bardzo szybko, metalowa rączka która zespaja trzon z włosiem, ulega poluzowaniu. To z kolei przekłada się w moim przypadku na komfort pracy, ale jest to rzecz możliwa do domowej naprawy, dlatego nie uważam aby był to wielki mankament. 


5 komentarzy:

 1. Uwielbiam Twoje posty, są dopracowane w każdym calu. Ten również bardzo, ale to bardzo dobry!

  OdpowiedzUsuń
 2. ble ble ble...maluj nie gadaj

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny blog, świetnie się go czyta :) Ja osobiście uczę swojego synka malowania od pół roku, wybraliśmy niedawno bardzo fajny zestaw akcesoriów malarskich z którego jesteśmy bardzo zadowoleni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się! Takie zakupy są najlepsze! :) A nauka bardziej przyjemna! :)

   Usuń

----