sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

niedziela, 24 maja 2015

Jak rysować kredkami białą sierść ?

Futerko po raz kolejny

Ha ha ! I wreszcie spotykamy się po raz kolejny moi kochani ! Ale tym razem uraczę Was tutorialem, który czeka już dosyć długo na swoją kolej. :) Pogoda nie raczy nas ostatnio nadmiarem słońca, przynajmniej u mnie, więc jest dużo czasu aby czytać.... i rysować. ;) Na dzisiaj mam coś na temat sierści białej i jak rysować ją kredkami. Zacznę może od krótkiej teorii i dodatkowo wspomogę się poniższym zdjęciem, które wyjaśni całą kwestię związaną z obserwacją futrzanego projektu.
Zanim bowiem zaczniemy naszą pracę nad białą sierścią, warto jest dokładnie przestudiować swój wzorzec, tudzież swojego modela. Fakt, że pies ma białą sierść nie oznacza wcale, że używamy do rysowania tylko i wyłącznie białej kredki. Tak jak już wielokrotnie wspominałam, żaden kolor w naturze nie występuje w czystej postaci, czyli takiej jaką mamy np. w kredkach, farbach, pastelach. Dlatego istotna jest umiejętność mieszania barw i nakładania kolorów na siebie, tak aby dały nam oczekiwany, naturalny efekt. Tak też dzieje się z bielą i białą sierścią. Jeżeli przyjrzymy się dokładnie sierści psa na zdjęciu, można dostrzec kilka kolorów, o których warto pomyśleć podczas rysowania białej sierści.  Są to zielenie, żółcienie, fiolety, błękity, brązy, szarości i czernie. To one składają się w głównej mierze na koloryt białej sierści. Oczywiście ich skład nie jest stały, raczej umowny, w zależności od danego odcienia sierści, jego otoczenia, które również wpływa na skład kolorów, a także innych czynników np. intensywności światła.


Dodatkowo każde miejsce na sierści wymaga innego podejścia i użycia innej kolorystyki. Jest to kwestia indywidualna ponieważ każdy z nas widzi co rysuje i wie co ma przed oczyma. Dlatego też ja nie będę Wam pisać o tym, jakich kolorów użyć i w jakich miejscach, ponieważ byłoby to bez sensu jako, że każdy pies ma inną sierść a ona mieni się w różnych punktach innymi kolorami.  Np. na pysku jednego psa będzie więcej żółtego a u innego więcej błękitu. Natomiast postaram się Wam przekazać wiedzę dotyczącą umownego nakładania barw.

Pracę zaczynamy oczywiście od przestudiowania naszego wzorca. Uważnie oglądamy i staramy się rozpoznać jakie kolory występują w tej sierści, którą będziemy chcieli narysować. Następnie przygotowujemy sobie kredki w tych samych odcieniach. W moim przypadku były to kredki Bic Tropicolors 24 - głównie brązy, błękity, fiolety, szarości i żółcienie. Sporadycznie użyłam zieleni. Nazwijmy te kolory kolorami podkładowymi, jako że będziemy ich używać na samym początku pracy. Ponad to, oczywiście użyłam także czerni i przede wszystkim bieli akwarelowej Koh - I - Noor, która jest w tym przypadku czołowym kolorem.


I pomimo że biel jest podstawowym i czołowym kolorem, używamy jej dopiero na końcu. Jest to kolor, który nada całej pracy odpowiedniego kolorytu oraz formy. Ale o tym później.
Tak więc pracę rozpoczynamy od nakładania wszystkich kolorów podkładowych ( poza bielą ). Zaczynamy od najjaśniejszych tonacji, które widzimy w danym fragmencie. Np. jeśli dostrzegamy na określonym obszarze żółcienie , zielenie i brązy, to zaczynamy od żółcieni i stopniowo nakładamy coraz ciemniejsze barwy. 

Ilość i odcienie kolorów użytych w danym miejscu są naszą własną decyzją, wynikającą z uważnej obserwacji. 
Kolory nakładamy tylko w tych miejscach, w których one występują. Jeżeli nie ma w nich jakiegoś odcienia to go zwyczajnie pomijamy. Lub jeżeli we wzorcu są widoczne fragmenty czystej bieli, to w tych miejscach nie nakładamy kolorów podkładowych a biel nakładamy bezpośrednio na kartkę, aby przy końcowym etapie była wyraźna i czysta. 

Kolory podkładowe to kolory, które stanowią podkład barwny pod kolor bieli. Dlatego jest to takie ważne aby zacząć pracę właśnie od nich. 
I tak np. na kolor błękitu nakładam odrobinę brązu. Jako, że nie było w tym miejscu innych odcieni, zostawiam je w takiej ilości i sięgam po białą kredkę aby wykończyć dany fragment.
Przy nakładaniu kolorów podkładowych należy pamiętać wykonywaniu gładkich przejść pomiędzy tonacjami barw. Należy także pilnować odpowiedniego i stałego nacisku ręki alby plama barwna była równo położona. Tak jak to widać na zdjęciu.    

UWAGA ! 
Kolory podkładowe nakładamy delikatnie. Tak jak to widać na fotografii. Wyjątkiem są miejsca, gdzie ich natężenie jest faktycznie silne, np. przy pysku lub przy oczkach. 

Kierunek kreski przy nakładaniu kolorów podkładowych nie ma znaczenia. Mogą to być gładkie plamy barwne. Kształt sierści nadamy i tak dopiero przy użyciu  białej kredki.
Po nałożeniu kolorów podkładowych sięgamy po biel. Białą kredką wypełniamy kolejne przestrzenie - te puste i te z podkładem. Kreski stawiamy krótkie w miejscach, gdzie sierść jest krótka a dłuższe tam, gdzie jest dłuższa. Linie muszą być stawiane jedne na drugie, zgodnie z kierunkiem sierści. Zazwyczaj stawiam je w formie delikatnego łuku, ale zdarza się, że są to proste i krótkie pociągnięcia. Czasem w miejscach gdzie występują kolory podkładowe ilość białych kresek warto zmniejszyć aby barwy te były bardziej widoczne. 
Miejsca bardzo ciemne poprawiamy brązem i czernią.
UWAGA ! 
Jeżeli plamy podkładowe wykonaliśmy odpowiednio delikatnie, to będziemy w stanie je rozjaśnić białą kredką, a biel dzięki kolorom podkładowym, otrzyma delikatną poświatę kolorystyczną. O to nam w tym wszystkim chodzi. Nigdy bowiem nie otrzymamy idealnej bieli w miejscu pokrytym wcześniej jakimś odcieniem, a już na pewno nie kilkoma odcieniami. Ale za to je rozjaśnimy - mniej lub bardziej - i uzyskamy inny walor artystyczny, którzy będziemy mogli interpretować sobie jako pochodny kolor bieli. W ten sposób biel sierści pozostanie bielą, ale bardziej zbliżoną do jej naturalnych refleksów w naturze.  A te, tak jak już wspominałam wcześniej, nigdy nie występują w naturze w swej czystej postaci. I kółko nam się zamyka. 

A teraz przejdźmy do elementów granicznych sierści. Dobrze jest wykonywać je gdy mamy gotowe tło. Ja przeważnie nie wykonuję całego tła, ponieważ lubię używać kolorowego papieru. Natomiast jeżeli ktoś planuje tło w swojej pracy, to lepiej zacząć od niego a dopiero potem wykańczać sierść.
Jeżeli chodzi o technikę to sprawa jest prosta. Od strony wewnętrznej sierści stawiamy delikatne i szybkie pociągnięcia do zewnątrz, tak jak pokazują strzałki na obrazku. Najlepiej wykonywać to zaostrzoną kredką są wtedy cieńsze i delikatniejsze. Linie zazwyczaj układają się w delikatne łuki. Strony w jakie należy je stawiać zależy od tego jak wyglądają  na wzorcu. 

Teraz przejdźmy do ostatniego elementu pracy, już bardziej ogólnego. Mam tu na myśli ogólną formę sierści. Kwestia ta dotyczy nie tylko sierści białej ale i ciemnej czy pośredniej. 
Jak widać na końcowym etapie mojej pracy, sierść pieska układa się jakby w warstwy, które zaznaczone są prążkowo - kolory podkładowe układają się na przemian z czystą bielą, która określa nam najmocniej doświetlone partie sierści. Otóż jest to bardzo charakterystyczne dla sierści, ale nie zawsze tak musi być. Jeżeli spojrzycie na zdjęcie psa z początku notatki te prążki znikają a sierść układa się w grubsze kosmyki ( zwłaszcza pod pyskiem ) albo nie układa się wcale ( tułów psa - prawa strona zdjęcia ). Na takie rzeczy trzeba zwracać uwagę. to bardzo ważne, ponieważ to również nadaje naszej sierści formę i kształt. Sprawia że wydaje się bardziej skosmacona, albo rozczesana, gładka lub bardziej szorstka.
W kwestiach rysowania białej sierści na białym papierze stosujemy podobną metodę, jedynie eliminujemy kolor biały z asortymentu. Natomiast formę i kształt sierści tworzymy za pomocą kolorów podkładowych, a także za pomocą tła, którego obecność w przypadku białej sierści, będzie konieczna.
Osobiście polecam tworzenie prac w kolorze, na kolorowych papierach. Biel kartki bardzo rozjaśnia nakładane barwy oraz eliminuje możliwość użycia białej kredki, która dużo daje kolorowemu rysunkowi.


No i na temat rysowania białej sierściuchy to by  było na tyle. Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe i jasne, a gdyby coś, to wiecie  gdzie mnie znaleźć. Trzymajcie się ciepło i życzę ogromnej weny. W końcu wakacje tuż tuż :D 


31 komentarzy:

 1. Nareszcie! !!!!! Wszędzie szukałam poradnika o rysowaniu sierści! Ten okazał się najlepszy! !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się ogromnie, kochana Fredko ! I bardzo mi miło, że mogłam pomóc :3

   Usuń
 2. Dziękuję. Wypróbuję przy okazji <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co, i proszę bardzo ;) Kiedy tylko zechcesz ;)

   Usuń
 3. Na pewno skorzystam. ^^ ;)
  http://swiatoczamijulii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo :) :3

   Usuń
  2. Ja również dziękuję, sam nie mam talentu, ale odbiorców porad mam. Piękne dzięki.

   Usuń
 4. Jaki słodziak! A tutorial jak zawsze przydatny! Zaraz lecę rysować :D
  Pozdrawiam Mania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie małe pieski są urocze :3 Ale ten dorosły na zdjęciu też jest milusiński :3
   Rysuj, rysuj ! Ale się nie przerysuj ;)

   Usuń
 5. Wspaniały tutorial!

  To jest papier do akwareli? Mogłabyś dokładnie napisać jaki? Może link do sklepu? Byłbym bardzo wdzięczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję ! Niestety to nie jest papier do akwareli, ale jeżeli chodzi o akwarele mogę polecić Cansona 300 gram. :)

   Usuń
 6. Wow woow wow wow! Pięknie! Świetna praca, piesek wygląda jak żywy! Na pewno skorzystam z twoich porad - bardzo fajnie opisujesz :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Śnieżko ! Cieszę się bardzo że tak uważasz ! Życzę powodzenia i sukcesów w końcowym efekcie pracy ! :)

   Usuń
 7. Świetny poradnik! W najbliższym czasie z ciekawości sama spróbuje jakiegoś zwierzaka z jasną sierścią narysować ;) Chociaż boję się, że wyjdzie mi bardziej brudny zwierzak, niż biały. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ! Zachęcam do próbowania ! Hmm jeśli się boisz, że coś może wyjść nie tak to na początek używaj mało kolorów podkładowych ;) Mniej odcieni albo w mniejszych ilościach przestrzennie. ;)

   Usuń
 8. Piękny sierściuch i cudowny tutorial ;3 !
  Jedno tylko pytanie : Czy ta metoda zadziała na białej kartce ;o ?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję !
   Bardzo dobre pytanie :)
   Tak, z tą różnicą, że na białej kartce użycie białej kredki mija się z celem, więc trzeba zadziałać tylko kolorami podkładowymi i tłem. Wtedy formę sierści nadajemy kolorami podkładowymi. Osobiście do kolorowych prac polecam kolorowe papiery, ponieważ kolory bardziej są na nich widoczne, soczystsze a i można używać białej kredki, która wiele daje kolorowemu rysunkowi ;)

   Usuń
 9. Czy ta metoda sprawdzi się również przy suchej pasteli? Miałam już kilka podejść do tego samego białego psa i ciągle ta sierść wychodzi mi taka "niedokończona". A zwykłych kredek tymczasowo nie posiadam :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o mnie to zastosowałabym tą samą metodę, jednak pastele suche są bardziej wyraziste niż kredki, dlatego przy kładzeniu kolorów podkładowych sugerowałabym wybierać takie delikatne odcienie. Rozmazałabym je razem ze sobą paluchem a następnie konturem białej pasteli stawiałabym kreski. Do tego dobrze jest użyć pasteli w kredce ale zwykłą też da radę. W niektórych miejscach dobrze jest te kreski nieco rozmazać aby nieco przeniknęły się z kolorem podkładowym i żeby je nieco rozjaśnić a potem ponownie nałożyć białe kreski. :)

   Usuń
 10. Śliczny piesek !
  Ja jestem dopiero na początku swojej edukacji artystycznej :)

  Zapraszam
  http://annaklops.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję !
   W takim razie życzę twórczego powodzenia ! :)

   Usuń
 11. Ja jestem zacofana co do kredek, pasteli itp., rysuję głównie realistyczne (bądź tylko nieudolnie realistyczne xd) piesełeczki i ewentualnie kotełeczki ołówkiem (ale z Twoimi pracami to się nie równa...). A ponieważ mam problemy z białą sierścią, a kredka to taki ołówek :PP, to jestem bardzo zadowolona z posta :)) Przez Twojego bloga chyba się wezmę za kredki :P
  Śliczny psiaczek, ale jakby coś w proporcjach uciekło... Tylko nie mogę się dopatrzeć co. Czasami tak jest, że to po prostu model wydaję się być trochę nienaturalny, a potem złych proporcji doszukujemy się w rysunku ;) Na przykład ten psiak mógł mieć drobną nadwagę i to dlatego ;)
  Nie wiem, czy rysujesz ze zdjęć, ale jeśli tak, to czy robisz sobie na zdjęciu i kartce, na której rysujesz, kratkę ołówkiem (streszczając, kratek musi być tyle samo na zdjęciu i kartce, jeśli kratka jest większa od zdjęcia, to kratki też)? To bardzo pomocne w uchwyceniu proporcji :)
  Aha. Świetnie udała Ci się perspektywa :D Psiak zdaje się wychodzić z kartki ;)
  Podsumowując, świetny rysunek jak wszystkie Twoje :) Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj !
   Cieszę się, że post się przydał i że moje prace się podobają. :)
   Nie stosuję żadnych metod pomiarowych. Rysuję na podstawie obserwacji obiektu i wizualnej korekty proporcji, tak jak robi się to w szkołach artystycznych. Wkrótce będę o tym pisać na blogu. Metoda ta jest trudniejsza, ale bardzo uniwersalna ponieważ pozwala na przenoszenie obiektu np. ze zdjęć na różnej wielkości formaty, a także pozwala na prawidłowy rysunek z natury, przy którym kratki i inne sposoby pomiarowe nie zdają egzaminu :)
   Dziękuję, cieszę się że praca się podoba, ale to bardziej zasługa światłocienia niż perspektywy. ;)
   Pozdrawiam serdecznie !

   Usuń
  2. Światłocienia? Bardzo możliwe XD
   Oo, to już się nie mogę doczekać :) Faktycznie, jeśli chce się np. rysować z żywego modelu, kratki nie wchodzą w grę. Z chęcią poczytam, jak to robić bez metod pomiarowych, to dla mnie czarna magia XD
   Nom i czekam na kolejne rysunki, pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Tak, tak to światłocień sprawia że coś wydaje się nam trójwymiarowe i że wychodzi z kartki. ;) No wkrótce coś o tym napiszę, muszę się tylko zebrać do kupy ;)
   Pozdrawiam serdecznie !

   Usuń
 12. Marcysia fajnie jakbyś zrobiła kiedyś porady do rysowania shih tzu (albo innego długowłosego psa) w kolorze cappuccino, bo chce w końcu narysować swojego pieska :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego sama tego nie spróbujesz ? :) Bierzesz psa, albo zdjęcie , kartkę papieru, dobierasz kolory i rysujesz. Robisz dokładnie to samo co w tej notatce z białą kredką, tylko dokładasz te kolory, które występują w sierści psa. Sierść rysuje się tak samo jak włosy - krótkie lub długie, falowane kręcone itd. O jednym i drugim jest już na blogu. Wystarczy połączyć wszystko w całość :)

   Usuń
  2. Dla Ciebie wszystko jest takie proste :D Spróbuję i jak skończę to Ci pokaże xd

   Btw. Wyobraziłam sobie jak mój pies pozuje hehehehe

   Usuń
  3. Wszystko przychodzi z czasem ale i nie bez pracy :)
   Świetnie ! W takim razie rysuj a ja dam ci korektę. I w taki oto sposób dojdziemy do konsensusu. :)
   No mój mi kiedyś pozował przez 5 minut :P

   Usuń
 13. Przepięknie. Ja niestety nie dostałem talentu do rysowania ale uwielbiam podziwiać wybitne prace innych.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale pewnie masz talent do czegoś innego ;)
   Bardzo dziękuję ! :)

   Usuń

----