sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

poniedziałek, 27 maja 2013

Jak rysować ołówkiem warkocza ?

Włosy znów wiodą prym :)

Obudziłam się dzisiaj ze wspaniałym słońcem. Zasiadłam do komputera, zaczęło zbierać się na deszcz. Czy ta parodia pogody wreszcie się skończy? Bo ze mnie wszystkie siły uciekają :/. A gdybym nie nastawiała budzika to bym chyba nawet przespała cały dzień....a nie chcę, bo przecież robota czeka.
Kochani, w tym tygodniu poruszę kwestie dotyczące ołówka, będzie coś o scrapbooku a w przyszłym tygodniu coś na temat farb olejnych. Już długi czas się przygotowuję do tej tematyki, bo oleje to dla mnie wolna technika i nic na szybo nie zdziałam. Otrzymałam także prośbę z zewnątrz o poruszenie tej kwestii, tak więc zrobię co w mojej mocy, by temat farb olejnych ponownie pojawił się na blogu :)
Dzisiaj natomiast chciałabym ruszyć z maszyną ołówkową. 

Barocque Rock

I tym oto właśnie sposobem, chciałabym omówić parę kwestii związanych  z powyższą pracą. W zasadzie to samej pracy omawiać nie będę, bo nie mam o czym pisać. Jedynie dodam, że wzorcem było dla mnie zdjęcie znalezione w katalogu Hair Trendy. Parę rzeczy nieco zmieniłam, między innymi fryzurę, która od góry była bardziej natapirowana i wyższa, ale że chciałam wykonać dużą twarz ( wielkość kartki miałam ograniczoną), którą pani miała bardzo ładną i stworzyć z tego typowy portret (popiersie), skróciłam nieco włosy od góry. Kolejną rzeczą jest deseń na bluzce. W oryginale była bardzo ciemna, natomiast doszłam do wniosku, że przeniesienie tego na ołówek oderwałoby uwagę od twarzy, więc postanowiłam wykonać delikatny deseń a bluzkę zostawić w kolorze kartki. Następnie tło. Nie wykonywałam tła  identycznie do wzorca, ponieważ moim zamysłem było zupełnie coś innego, o czym będę jeszcze pisać. :) Poniżej WIP pracy.....
....a ja przechodzę do meritum. 
W zasadzie na temat rysowania warkocza jestem w stanie powiedzieć niewiele, bo wszystko opiera się na dobrze wykonanym szkicu linearnym i cierpliwym wypełnianiu ołówkiem. Zanim zaczniemy robić cokolwiek warto naszkicować sobie ogólny kształt i układ warkocza. Jak jest wygięty, jak się opiera o ciało, jego długość, gdzie kończą się sploty a gdzie zaczyna się wieńcząca kitka itd. Dopiero potem rysujemy linearnie każde z pasemek, które splatają się ze sobą tworząc tego naszego warkocza. Dla ułatwienia można rozrysować sobie pomocną linię środkową, do środka której się te pasma schodzą. Należy pamiętać, że ona podlega kształtowi ogólnemu warkocza. To znaczy jeżeli warkocz układa się w półkole to i środkowa linia będzie ułożona w półkole. Jeżeli na kształt litery "S", to będzie się układać na kształt tejże litery. Czasami może być bliżej którejś z krawędzi bocznych warkocza, bo trzeba przecież brać pod uwagę perspektywę, ale to już jest kwestia indywidualna i każdy kto rysuje musi się sam dokładnie przyjrzeć. 
Mając wszystko dokładnie rozrysowane rozpoczynamy cieniowanie. Pamiętajcie, że cieniowanie pasemek wykonujemy po formie, wzdłuż kierunku w jaki się układają, czyli od zewnątrz do wewnątrz, lub odwrotnie.
Najwięcej cienia powinno być od środka, czyli przy linii do której pasma się zbiegają, a także od zewnętrznej ich strony. Czasem jednak zasada ta może ulec zmianie. Dlatego uczulam - obserwacja to dodatkowa gwarancja dobrego rysunku. 
Na koniec można gumką do mazania poprawić jaśniejsze pasma, które gdzieś tam uciekły ze splotu  i to by było na tyle. Gadania mało, roboty też, więc teraz tylko musicie sprawdzić teorie w praktyce. :) 


Tyle z mojej strony. Idę działać dalej. Mam kupę roboty bo na weekend planuję małą wycieczkę. Ale nie martwcie się, posty są i będą. Nie opuszczę was ;) Mam tylko nadzieję, że ta pogoda się zmieni a co za tym idzie, zmieni nieco moje chęci do życia. Na razie są na poziomie podstawowym, więc jest cienko. Nawet kawa nie pomaga...


19 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. A tam już majstersztyk :P Niesamowicie łatwo poszło, ale mimo wszystko dziękuję:*

   Usuń
 2. wspaniała praca jak i opis ... przyjemnie czytać i podziwiać, dziękuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, jest mi niezmiernie miło to słyszeć i oczywiście - nie ma za co ! :):):)

   Usuń
 3. Ale talent! Zazdroszczę :c
  Piękny rysunek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :*, choć bardzo ekspresowo było :)

   Usuń
 4. ciemniej zawsze jest przy skórze i jeśli włosy schodzą się do środka? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak przy skórze, czyli w miejscach gdzie wyrastają lub stykają się z ciałem są ciemniejsze, ponieważ fryzura rzuca nieco cienia i w miejscach gdzie schodzą się do środka splotu, bo przecież o warkoczu mowa :)

   Usuń
 5. przepiękny ten rysunek zresztą jak wszystkie twoje prace ;)
  ja zawsze miałam kłopot z rysowaniem włosów i nadal źle mi to wychodzi ;p
  a jakie gumki do mazania używasz ? jest to jakaś konkretna firma, rodzaj ? poszukuje jakiejś dobrej która by dobrze mazała i przy tym nie niszczyła obrazków jak niektóre ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! Ja też miałam kłopot z włosami, ale spokojnie wszystkiego można się nauczyć ;)
   Wiem, że nie każda gumka spełnia nasze oczekiwania. PO wielu poszukiwaniach znalazłam gumkę firmy FACTIS :
   http://www.hergon.pl/media/images/gumka_1.jpg
   Bardzo ją lubię, jest miękka i dobrze maże. Ale wiadomo, jeżeli ktoś bardzo mocno naciska ołówkiem do papieru, to nawet najlepsza gumka nie jest w stanie tego wymazać. Tak więc poza gumką trzeba uważać także z ołówkiem ;)

   Usuń
  2. dziękuje bardzo za odpowiedz ;)
   a jeszcze mam pytanie co do papieru ten w kolorze na którym rysujesz ma jakąś konkretną nazwę ? :)

   Usuń
  3. Tak, to jest szkicownik Gamma Fabriano :)

   Usuń
 6. Marcysiu, ja mam do Ciebie takie pytanko. Ja nie zawsze mam dostęp do Internetu,a chciałabym, np. u babci, skorzystać przynajmniej ze zdjęć twoich tutoriali. Z oczywistych powodów zabroniłaś kopiowania i kazałaś pytać o zgodę. Więc pytam- czy mogłabym robić zdjęcia Twoich zacnych tutoriali, aby uczyć się od mistrza kunsztu? Deklaruję, że zdjęcia będą wykorzystywane wyłącznie w celach naukowych.
  P.S: Dzięki za rady co do moich rysunków na fb :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, kochana. Odblokuje je na całą niedzielę, więc sobie skopujesz co ci trzeba ;)

   Usuń
  2. Proszę, zdjęcia są odblokowane. Nie ma za co ^^

   Usuń
 7. Witaj, jestem świezynką na Twoim blogu, rysuję odkad pamiętam. Jedyne lekcje plastyki jakie znam to te z gimnazjum. Dzieki tej nauczycielce nie poszłam za marzeniami.. Dzięki Tobie i Twoim radom/wpisom na swoje rysunki spoglądam łaskawszym okiem. Mam nadzieję, że wreszcie portrety, które staram sie rysowac bedą podobne do ich zywych oryginałów ;] Chyba w końcu znalazłam mentora :D Dziekuję!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Śnieżynko Marto ! To ja dziękuję. Cieszę się, że do mnie trafiłaś. Niektóre posty są stare i niedokładne, dlatego gdybyś miała wątpliwości i pytania, śmiało pisz ! :)

  OdpowiedzUsuń

----