sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

poniedziałek, 30 stycznia 2017

Jak Rysować długopisem ? - Moje Porady☺

Witam wszystkich serdecznie, w ten jakże przyjemny wieczór. Dzisiaj napiszę troszkę o temacie, którym zajęłam się jakiś czas temu ale nie miałam jeszcze okazji o nim opowiedzieć. Temat ten jest wielu osobom dobrze znany a nawet jest, przez wielu z Was, lubiany. Są też i tacy, którzy uważają, że rysowanie długopisem to coś trudnego i niewykonalnego. Tymczasem ja uważam, że jest inaczej i zaraz wam wytłumaczę dlaczego. Nie będzie to jednak tradycyjny tutorial, tylko ogólnie zebrane informacje, które pomogą Wam w pogłębianiu swojego doświadczenia na ten temat. Tworzenie tradycyjnego tutorialu uznałam za zbędne i bez sensu, a swoje powody za chwilkę uzasadnię. 

Jaki Długopis ? Na początek warto sobie zadać pytanie, jakiego długopisu chcemy użyć, by stworzyć swoje długopisowe dzieło. Naturalnie opcji jest wiele, ale nie będę pisać która jest najlepsza, bądź też polecać takich czy innych firm. To tak na prawdę, nie ma znaczenia. 
Najważniejsze w wyborze jest to, czy danym długopisem lubimy bazgrać i pisać. Bo tak na prawdę najlepiej zdają egzamin te długopisy, których używamy najczęściej z różnych powodów. Ponieważ lubimy je za kolor, ponieważ są wygodne w trzymaniu itp. Powodów może być wiele. Zdecydowanie najlepiej spisują się w praktyce długopisy z dobrze rozpisanym wkładem. Tak więc, jeżeli kupujemy nową "jednorazówkę" lub wymieniamy wkład na nowy, warto przed przystąpieniem do rysowania nieco rozpisać długopis. 
Drugim istotnym elementem, o którym muszę wspomnieć, jest temperatura ciała jak i otoczenia. Ta kwestia jest ściśle związana z tym co napisałam przed chwilą. Gdy trzymamy długopis, rozgrzewamy go ciepłem swojej dłoni, co korzystnie wpływa na tusz. Staje się on bardziej płynny, dzięki czemu długopis łatwiej zostawia ślady a kreski stawia się lekko i przyjemnie. Duże znaczenie ma również temperatura otoczenia. Niskie sprawiają, że długopisem pisze się opornie i ciężko. Taki długopis nie nadaje się do rysowania, a już na pewno do rysowania prac o jakich, w tym przypadku, myślimy. 

Dlatego jeżeli długopis przechowywany był w miejscu chłodnym, lub był długo nieużywany, warto rozgrzać go do stopnia, który pozwoli nam na swobodne działanie ręką. Dzięki temu nie tylko poprawimy sobie komfort pracy, ale również będziemy w stanie uzyskać o wiele więcej efektów.


Przygotowanie do Pracy Tak na prawdę, jeżeli długopis działa sprawnie, w dodatku jest dobrze rozpisany, z rozgrzanym tuszem, to 90% przygotowań mamy za sobą.  Reszta to kwestia mentalna i papierowa. Bo jak wiadomo papier jest również bardzo istotny, choć tak na prawdę można rysować na każdym. Jeżeli jednak zależy nam aby praca wyglądała dobrze, warto dobrać papier taki, który będzie dla tej techniki odpowiedni. I najlepiej w tym przypadku sprawdzi się papier gruby i sztywny, który nie ulegnie łatwo uszkodzeniom. 

Niektóre powierzchnie wymagają dokładnego pokrycia tuszem. Wilgotny tusz i dokładne stawianie kresek, może uszkodzić cienki papier lub pofalować kartkę, na której rysujemy. Właśnie dlatego lepiej rysować na grubszym papierze choćby 200 gram. 

Zanim przystąpimy do pracy warto uświadomić sobie, że tusz podczas kontaktu ze skórą, zostawia ślady na dłoni, którą potem te ślady rozniesiemy i tym samym zniszczymy pracę. Ja te niefortunną czynność nazywam "stempelkiem". Aby uchronić się przed stawianiem stempelków  warto, gotowe partie rysunku, pokrywać zwykłą kartką. W ten sposób będziemy mogli położyć wygodnie dłoń i ochronić rozrysowane partie, oraz resztę rysunku, przed rozmazaniem.Rysowanie DługopisemRysowanie długopisem nie jest niczym trudnym. Jeżeli tylko jesteśmy w posiadaniu fajnego długopisu z dobrze rozpisanym wkładem, wystarczy ruszyć wyobraźnią i porównać tą technikę do rysowania ołówkiem. I to wystarczy na początek. Kiedy już chwycimy za długopis i zaczniemy stawiać pierwsze kreski, oczywiście zauważymy, że długopis kreśli inaczej niż ołówek. Jest bardziej toporny. Ale to jest tylko kwestia wczucia się w charakter medium, jakie trzymamy w ręce. 

Każde medium artystyczne czymś się różni. Inaczej pracuje, inaczej kreśli. Technika w stawianiu śladów jest zawsze ta sama. Jedyne co należy zmienić przy wymianie medium, to wyczucie w ręce. Trzeba nauczyć się wyczuwać przedmiot jakim pracujemy. W przypadku długopisu sprawa jest o tyle prosta, że można go uznać za twardszy ołówek. 
  
Stąd też postanowiłam, że nie będę szczegółowo opisywać procesu tworzenia długopisem, bo i nie miałabym za bardzo o czym pisać.
Sprawa jest prosta. Zaczynamy od najjaśniejszych partii a kończymy na najciemniejszych. W zależności od intensywności waloru danego miejsca, dociskamy mocniej lub delikatniej długopisem. Również podobnie sprawa wygląda jeżeli mówimy o ilości czy intensywności stawianych kresek. 

Kolejna sprawa, to efekt wygładzenia. Niestety rysując długopisem, nie jesteśmy w stanie uzyskać idealnego efektu wygładzenia. Również nie pomogą ani wisznery ani blendery, którymi zrobilibyśmy więcej krzywdy niż pożytku. Możemy jednak uzyskać efekt najbardziej zbliżony do wygładzenia, ale to wymagać będzie innego podejścia. W tym momencie jedynie co może nam pomóc, to nasze umiejętności. Właśnie dlatego, podczas rysowania, nie używam ani blenderów ani wisznerów. Naturalnie z pominięciem technik w których rozmazywanie bywa koniecznością ( pastele suche, węgiel), staram się rysować tak, by uzyskać efekt za pomocą własnej dłoni i opracowanej techniki, bez pomocy przyborów, które w jakikolwiek sposób pomagają uzyskać efekt wygładzenia. Czasem tego typu wynalazki nie zawsze się sprawdzą, więc warto je odstawić raz na jakiś czas i  bardziej zainwestować czas w tradycyjne poszerzanie swoich umiejętności. Naturalnie wcale nie twierdzę, że przybory te są niepotrzebne a jedynie, że nie zawsze nam pomogą. Dlatego warto posiąść takie umiejętności, aby móc się bez nich obejść w sytuacjach, kiedy będzie to konieczne. 

Teraz ostatnia, istotna porada. Jeżeli wypełniamy miejsce, które według zdjęcia referencyjnego jest całkowicie ciemne, warto od razu wypełnić tą powierzchnię czernią, bez zbędnego nakładania warstw czy cieniowania.

Naprawianie Błędów


Jak wiadomo pomyłki zdarzają się każdemu. Niestety w przypadku rysowania długopisem, ciężko jest walczyć z tymi większymi. Zazwyczaj kończy się to koszem na śmieci, bo gdy zaczniemy kreślić długopisem, odwrotu nie ma. Na szczęście na rynku pojawiła się moja ulubiona magiczna rzecz - gumka do atramentu, która radzi sobie nie tylko z błędami kredkowymi, atramentowymi ale i pomaga pokonać te mniejsze usterki, podczas rysowania długopisem.Naturalnie prezentowaną obok pracę tworzyłam bez pomocy tegoż wynalazku, ponieważ go jeszcze nie znałam i nie posiadałam, w swoim arsenale artystycznej broni. Być może dlatego, podczas pracy, czułam się tak bardzo zestresowana :P Oczywiście żartuję. Nie ma potrzeby się stresować. Trzeba zwyczajnie podejść na spokojnie do pracy i rysować ostrożnie i z rozwagą.

P.S. Wkrótce odpiszę na wszystkie zaległe komentarze. Przepraszam za opóźnienia. Ostatnio mam bardzo mało czasu. ;)16 komentarzy:

 1. Nigdy bym nie uwierzyła, że narysowałaś to długopisem, piękne:) Osobiście czasami używałam tego przyboru, ale nie jest on moim ulubionym:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję ! Ach rozumiem, a jakie są twoje ulubione ? :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Haha ja od tego zaczynałam XD. To najlepszy sposób na wprawianie ręki :P Oczywiście pod warunkiem, że lekcja jest beznadziejnie nudna XD.

   Usuń
 3. "Wielkoformatowe" (w obu znaczeniach tego słowa) prace ołówkami zawsze mnie zachwycały :D Kurczę, jak bardzo trzeba być dokładnym, aby się nie pomylić? Jedna kreseczka za mocno i albo zmiana koncepcji, albo rysunek już ma skazę. W ołówku, kredkach czy na komputerze da się to łatwiej lub trudniej skorygować, ale w tego typu rysunkach?...
  Super praca :D Z ciekawości: jaki format? (Jeśli gdzieś podawałaś, a ja nie doczytałam, to przepraszam).
  Mój największy w miarę udany rysunek długopisami ma wymiary 8x8 cm :p - malutki. Cały czas mam problem z tym, że długopisy zostawiają grudki. I to nawet po wytarciu rysika (?) i po dłuższym użytkowaniu, rozgrzaniu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję ! Z długopisem niestety tak jest, dlatego zawsze zaczynam ostrożnie :) Formatu chyba nigdzie nie podawałam ale ok 50x40 cm :)
   Tak, z grudkami też miewam problemy. Często je wycieram chusteczką albo wycieram o podręczną kartkę. Jednak myslę, że to też zależny od tuszu. Nie z każdym wkładem miałam taki problem. :)

   Usuń
  2. Teraz się zorientowałam, że napisałam ołówkami... tam powinno być "długopisami" ;)

   Usuń
  3. W sumie to nawet nie zauważyłam pomyłki XD, nie ma się czym przejmować :)

   Usuń
 4. Świetne prace, z wyczuciem i delikatnością :) brudna dłoń o zewnątrz, ach skąd to znam szczególnie przy szkicowaniu ołówkiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! Tak, dłonie brudasy i te okropne stempelki :P

   Usuń
 5. Bardzo pomocny wpis :)
  Zachęciłaś mnie, by spróbować swoich sił w rysowaniu długopisem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Cieszę się ogromnie! :D Bardzo dziekuję!

   Usuń
 6. Twoje rysunki wykonane długopisem są wspaniałe. Nigdy chyba bym nie wpadła na to, że można wykonać to taką techniką. Ostatnio też czytałam, że jest coraz więcej długopisów ekologicznych, czy takimi również da się wykonywać takie rysunki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję!
   Wszystkim się da rysować ;) Ekologicznym także ;)

   Usuń

----