sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

piątek, 5 kwietnia 2013

Brązowa Kredka LYRA Farb-Riese-Color-Giant

Czyli wszystko o kolorze brązowym :) 

Rysowanie brązową kredką w kwestii  techniki nakładania grafitu na papier, nie różni się zbytnio od ołówka. Na tej samej zasadzie cieniujemy i stawiamy kreski. Są jednak rzeczy i drobne różnice,  o których chciałabym napisać.

Przede wszystkim przy rozpoczynaniu pracy w kredce warto pamiętać, że gumka nie bardzo się przyda. Zwłaszcza przy LYRA Farb- Riese -Color-Giant. Oczywiście dotyczy to także innych brązowych kredek jakich zamierzamy używać, już pomijając fakt iż kredki w ogóle nie lubią gumki do mazania. Dlatego tym bardziej ta czynność nigdy nie przynosi zadowalających efektów. Tak więc dla początkujących lub osób które nie do końca są pewne swoich umiejętności sugeruję by na początek wykonać sobie delikatny szkic linearny postaci ołówkiem. Ołówek w przeciwieństwie do kredki zawsze można skorygować gumką  a  gotowy szkic poprawić brązową kredką .

 Charakterystyka Kredki


Należy pamiętać, że kredka ta nie zawsze da nam takie efekty jakie daje ołówek. Niektórzy mogą ją uznać za mniej precyzyjną, choć wiele zależy od indywidualnych umiejętności. Z pewnością problemem jest brak możliwości uzyskania efektów za pomocą gumki do mazania. Kiedy z ołówkiem możemy sobie na to pozwolić, przy kredce musimy  o tym zapomnieć. Brak możliwości całkowitego usunięcia kredki z papieru może się dla niektórych okazać problematyczne ale i to da się obejść przy odpowiednim nastawieniu. 

Zanim zaczniemy zastanawiać się jakiej brązowej kredki użyć odpowiem, że według mnie można użyć każdej. Nie śmiem się jednak sprzeciwić indywidualnym preferencjom każdego artysty jako że i ja takowe posiadam. Dla mnie osobiście nie ma lepszej kredki brązowej od firmy LYRA Farb-Riese - Color - Giant. Do prac w tonacjach jednokolorowych są dla mnie najlepsze, dlaczego ? 
 • Po pierwsze dobrze trzymają się podłoża  
 • Nie ścierają się i nie brudzą dłoni, być może dlatego iż grafit mają o lekko tłustej konsystencji :)

 • Są przede wszystkim dosyć spore w średnicy trzonu a co za tym idzie mają gruby grafit, który na dłużej wystarcza. 
 • Nadaje się do pracy na papierze pod pastele jak i zwykłym szkicowniku czy białej kartce.
 • Są wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie są lakierowane i nie ślizgają się w palcach.
 • W porównaniu ze zwykłą kredką są znacznie większe gabarytowo chociaż na zdjęciu moja kredka już jest nieco zużyta. Dodatkowym plusem tych kredek jest spora ilość kolorów dostępnych również na sztuki. Chociaż z tą dostępnością w Polsce czasem bywa problematycznie i jestem zmuszona do składania zamówień z różnych stron internetowych świata - głownie z Niemiec, jako że jest to to firma niemiecka. Ostatnio jednak spotykam się z gotowymi zestawami i przyznam się szczerze, że jestem mile zaskoczona choć w moim przypadku pełny zestaw jest odrobinę bezużyteczny skoro korzystam tylko z jednego odcienia a swoje kredki do rysowania już wybrałam. 


Przede wszystkim kredka ta daje świetne efekty. 


Posiada miękki grafit i bardzo dobrze trzyma się podłoża. Poza tradycyjnymi odcieniami możemy dostać  także kolory metaliczne ( choć jest ich niewiele ) i dokładnie takiego brązu używam - Metallic Brown
Oczywiście każda brązowa kredka może nadać się do pracy ale z jakiegoś powodu zapalałam miłością do Farb -Riese- Color- Giant  i chyba ciężko będzie mi z niej rezygnować. Z drugiej strony wcale nie muszę...2 komentarze:

 1. hey, gdzie można dostać te kredki???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WItaj !
   Przede wszystkim pierwszym miejscem które warto odwiedzić to sklep plastyczny. Niestety obecnie z tą firmą "farb riese" jest problem. Pytałam ostatnio i okazało się, że nie sprowadzają ich już do polski i jedynym miejscem, gdzie można je kupić są niemieckie sklepy internetowe...Jednak zawsze warto popytać w sklepach plastycznych, a nóż się trafi :)

   Usuń

----