sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

czwartek, 18 kwietnia 2013

Jak rysować w perspektywie i skróty perspektywiczne ? :)

Czyli jak rysować , żeby wszystko było na swoim miejscu :)

Przepraszam kochani , że ostatnio jest bez rysunków i prac różnej maści . Teoria wam się przyda , a ja mam zamówienie , które muszę zrealizować i jest to teraz mój priorytet ;) Na pewno o nim napiszę , a na razie muszę was zasypać regułkami . :P
Tak więc perspektywa a skróty perspektywiczne to prawie jedno i to samo. Wszystko ulega skrótom perspektywicznym i na wszystko patrzymy z jakiejś perspektywy. To nieodłączna część sposobu postrzegania świata . Jest wiele rodzajów perspektyw , ale jako że zajmujemy się tematem rysunku i malarstwa to i zajmiemy się perspektywą obowiązującą w rysunku i malarstwie . I tutaj dotyczy nas perspektywa linearna . Nie będę przytaczać całej historii sztuki , kto i kiedy ją pierwszy wynalazł a kto rozbudował bo wolałabym skupić się bardziej na praktycznych rzeczach ;)  Jest to temat bardzo istotny , od którego nie da się uciec , i wielu z was na pewno miało niewielkie bądź wielkie problemy z odpowiednim umieszczeniem obrazu przestrzeni na płaszczyźnie.
 Tak więc czym jest ta perspektywa ? To nasz sposób spoglądania na świat z naszego punktu widzenia i położenia w przestrzeni . Jest to również pewien układ obiektów , które oglądamy , ułożonych  na konkretnej linii poziomu , w odpowiedniej kolejności i wielkości . Wszystko to odbywa się w oparciu o pewne ustalone i przyjęte zasady , o których zaraz napiszę :) Przede wszystkim , tak jak już wcześniej napisałam , to sposób przeniesienia przestrzeni , która nas otacza , na płaszczyznę obrazu lub rysunku :)
Jak wyznaczyć sobie perspektywę i jak wkomponować w nią przedmioty ? Przede wszystkim należy wiedzieć , że polega ona na zbieganiu się linii w konkretnym punkcie , który skupia naszą uwagę choć niekoniecznie , biorąc pod uwagę skróty perspektywiczne przedmiotów lub postaci . Podstawą odpowiedniego przelania przedmiotu lub przestrzeni  na płaszczyznę , jest wykonanie sobie prostych linii na obszarze kartki lub płótna , zbiegających się ze sobą w jednym punkcie , zgodnie z kątem linii widniejącym w rzeczywistości . I w oparciu o te wytyczne linie umieścić poszczególne przedmioty na płaszczyźnie , zmniejszając je w miarę ich oddalania się od naszego wzroku :)


W zasadzie podstawą rysowania czegokolwiek w perspektywie należy trzymać się tej jednej reguły : Im bliżej nas znajdują się przedmioty , tym są większe a im bardziej się oddalają , tym są coraz mniejsze . Jedynie nasz punkt widzenia zmienia się z punktem siedzenia :) Dlaczego ? Dlatego , że w zależności od naszego poziomu spoglądania na przestrzeń , która nas otacza jesteśmy w stanie stwierdzić jaki jest  to rodzaj perspektywy :) A mamy kilka , które poniżej krótko opiszę :
 • Perspektywa z lotu ptaka - ( od góry) Spoglądamy na miejsca rzeczy i przedmioty  z góry . Stąd nazwa "z lotu ptaka".  Element znajdujący się najwyżej w tej perspektywie będzie największy , a to co znajduje się najbliżej ziemi najmniejsze :) i tam właśnie będzie  nasz punkt skupiający  linie wytyczne.


 • Perspektywa żaby - ( od dołu ) Spoglądamy na przedmiot , przestrzeń lub postać od dołu . Punkt zbieżny linii znajduje się u góry , tam gdzie znajduje się najmniejszy element . Im bliżej nas tym linie są szerzej rozstawione , dotyczy to także rysowania drogi czy ulicy w poziomie . 
 • Perspektywa frontalna - Najczęściej stosowana w ogóle . Polega na tym , że spoglądamy na coś od przodu i skupiamy uwagę na punkcie który znajduje się w oddali . Tam też zbiegają się linie perspektywiczne . Zauważcie , że im bliżej znajdujemy się ziemi tym linie drogi czy ścieżki staną się coraz szerzej rozstawione w poziomie i płaskie :) Im wyżej ziemi tym droga będzie węższa i linie perspektywiczne także :) Możecie sobie wykonać takie ćwiczenie i podczas spaceru spojrzeć w dal na drogę , a potem sobie przykucnąć i spojrzeć jeszcze raz i spróbować zauważyć tą różnicę - jak droga i budynki czy też drzewa się zmieniają w zależności od tego z jakiej wysokości na nie patrzycie:)
 •  Perspektywy boczne - Czyli patrzymy na coś frontalnie, lecz z boku a punkt zbiegania się linii perspektywicznych będzie znajdował się po przeciwnej stronie :) Czyli albo z lewej strony albo z prawej strony obrazu :)

Silne skróty perspektywiczne 

Skrót perspektywiczny działa na podobnej zasadzie co perspektywa . Ona sama w sobie jest pewnym skrótem , ale wydaje mi się , że skróty perspektywiczne odnoszą się bardziej do przedmiotów , elementów ciała czy postaci . Podczas rysowania takich skrótów trzeba mieć na uwadze , że często nasz rysowany przedmiot , część ciała lub sylwetka ulegają znacznej deformacji  i skróceniu . Wydają się krótsze niż są w rzeczywistości , stąd nazwa - skrót perspektywiczny . Jest to skrócenie czegoś zgodnie z zasadami perspektywy . Często zdarza się , że pewne elementy sylwetki lub przedmiotu pomiędzy punktem A ( tym co jest najbliżej nas ) a punktem B ( tym co jest najdalej ) zanikają :) 
Przykłady silnych skrótów perspektywicznych :

Po lewej na rysunku mamy wyciągniętą lewą rękę do przodu z takim silnym skrótem perspektywicznym , że w zasadzie dłoń zaciskająca broń zasłania praktycznie całą rękę i jej wszystkie elementy . Wydaje się ona zdeformowana i nienaturalnie krótka . Ale na tym to właśnie polega . 

Tutaj widać tylko kawałek stopy  z bucikiem. Wygląda to jakby stopa wyrastała z kolana , ale przy silnych skrótach perspektywicznych jest to zupełnie normalne , wręcz konieczne w odtworzeniu realizmu patrząc na postać lub przedmiot w odpowiedniej perspektywie.:) W zasadzie to nawet kiedy siedzimy i spojrzymy na nasze nogi to będą one  w silnym skrócie perspektywicznym :P Tak więc moi drodzy siedźcie do woli albo idźcie na spacer , bo pogoda ładna i obserwujcie wszystko z lotu ptaka lub żaby i starajcie się dostrzec różnicę :)
To by było na tyle . Mam nadzieję , że nie skomplikowałam życia a jakoś pomogłam.. W razie pytań wiecie co robić ;)12 komentarzy:

 1. fajnie przedstawione, jestem samoukiem rysownikiem i z przyjemnościom poznałem fachową terminologie ... pozdrawiam ... aaa z lotu żaby zawsze świat jest chyba płaski i mokry :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hehe chyba tak , pod warunkiem , że mają lęk wysokości w przeciwieństwie do tych tropikalnych :P
   Dziękuję bardzo , zapraszam ponownie ;)

   Usuń
 2. Bardzo chętnie czytam to co piszesz i prezentujesz. Bawię się malowaniem, bo to dla mnie nowa pasja i chcę się troszeczkę nauczyć dla samej siebie. Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj ! Bardzo się cieszę ! Mam nadzieję, że moje wskazówki Ci pomogą. To ważne aby pielęgnować swoje pasje i rozwijać się w kierunku, który nas fascynuje, nawet dla samego siebie. Mam nadzieję, że Ci się to uda i będziesz cieszyć się każdą swoją pracą. Pozdrawiam ciepło ! ;)

   Usuń
 3. Twój blog jest najlepszy, wiele się tutaj nauczyłam. Niedawno dostałam zestaw do szkicowania, malowania i rysowania węglem. Więc wchodzę na twój blog i szukam technik. I zawsze masz coś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ! Bardzo się cieszę ! :)
   Cudownie, moje gratulacje ! Teraz stworzysz mnóstwo wspaniałych prac ! Mam nadzieję, że i w przyszłości nie zawiodę pomocą ! Zyczę udanej pracy artystycznej i ogromnej kreatywności ! :3♥

   Usuń
 4. Czy interesujesz się mangą i anime czy te obrazy są tylko dla przykładu? Poza tym fajny artykuł ^_^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję ! Hmmm teraz już mało, ale kiedyś kiedy jeszcze wydawano czasopismo " Kawaii " i kiedy było to jeszcze mało popularne, byłam ogromną fanką :)

   Usuń
 5. Chujowo opisane ;-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj ! Wiem, że post nie jest najlepszy. W zasadzie jest jednym z pierwszych jakie napisałam na blogu, a jak wiadomo początki nigdy nie są najlepsze. Niestety dopóki nie podejmę tematu na nowo, musi tutaj pozostać.
   Mam tylko jedną prośbę. Rozumiem, że anonimowość pozwala na wiele na internecie, niestety na bloga zaglądają także najmłodsi czytelnicy. Dlatego też prosiłabym nie używać tego typu słownictwa. Pod tym względem komentarz jest nie do przyjęcia :(

   Usuń
 6. Cześć. Jestem tutaj pierwszy raz, ale bardzo mi się podoba. Szukałam czegoś o perspektywie i jak dla mnie, najlepiej to wyjaśniłaś i opisałaś. Ale mam takie pytanie. Ponieważ chcę podszkolić moje malarstwo (w szczególności pejzaże, miasta, zabudowania)to, czy w każdym "obrazie", tj. tego co widzę i chcę namalować powinnam znaleźć linie wytyczne? Bardzo proszę o odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj !
   Ciszę się ! Jeżeli chodzi o pytanie... to nie zawsze te linie są potrzebne. Perspektywa linearna potrzebna jest najbardziej w ujęciach od dołu, z góry, i od frontu gdy patrzysz na ulicę, która się do ciebie zbliża -biegnie ku tobie. Zazwyczaj w pejzażach, w których coś biegnie ku tobie, jak ścieżka czy droga, te linie są i będą. Ale jeśli mówimy o pejzażu, w którym ścieżka biegnie wzdłuż, a za nią szeregiem ustawione są drzewa, trzeba zastosować regułę planową. Ty stoisz na pierwszym, na drugim biegnąca wzdłuż ścieżka, a za nią szeregiem ustawione drzewa. Poczytaj sobie również o perspektywie powietrznej. Jest o tym na blogu ;)

   Usuń

----