sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

czwartek, 18 kwietnia 2013

Jak rysować w perspektywie i skróty perspektywiczne ? :)

Czyli jak rysować , żeby wszystko było na swoim miejscu :)

Przepraszam kochani , że ostatnio jest bez rysunków i prac różnej maści . Teoria wam się przyda , a ja mam zamówienie , które muszę zrealizować i jest to teraz mój priorytet ;) Na pewno o nim napiszę , a na razie muszę was zasypać regułkami . :P
Tak więc perspektywa a skróty perspektywiczne to prawie jedno i to samo. Wszystko ulega skrótom perspektywicznym i na wszystko patrzymy z jakiejś perspektywy. To nieodłączna część sposobu postrzegania świata . Jest wiele rodzajów perspektyw , ale jako że zajmujemy się tematem rysunku i malarstwa to i zajmiemy się perspektywą obowiązującą w rysunku i malarstwie . I tutaj dotyczy nas perspektywa linearna . Nie będę przytaczać całej historii sztuki , kto i kiedy ją pierwszy wynalazł a kto rozbudował bo wolałabym skupić się bardziej na praktycznych rzeczach ;)  Jest to temat bardzo istotny , od którego nie da się uciec , i wielu z was na pewno miało niewielkie bądź wielkie problemy z odpowiednim umieszczeniem obrazu przestrzeni na płaszczyźnie.
 Tak więc czym jest ta perspektywa ? To nasz sposób spoglądania na świat z naszego punktu widzenia i położenia w przestrzeni . Jest to również pewien układ obiektów , które oglądamy , ułożonych  na konkretnej linii poziomu , w odpowiedniej kolejności i wielkości . Wszystko to odbywa się w oparciu o pewne ustalone i przyjęte zasady , o których zaraz napiszę :) Przede wszystkim , tak jak już wcześniej napisałam , to sposób przeniesienia przestrzeni , która nas otacza , na płaszczyznę obrazu lub rysunku :)
Jak wyznaczyć sobie perspektywę i jak wkomponować w nią przedmioty ? Przede wszystkim należy wiedzieć , że polega ona na zbieganiu się linii w konkretnym punkcie , który skupia naszą uwagę choć niekoniecznie , biorąc pod uwagę skróty perspektywiczne przedmiotów lub postaci . Podstawą odpowiedniego przelania przedmiotu lub przestrzeni  na płaszczyznę , jest wykonanie sobie prostych linii na obszarze kartki lub płótna , zbiegających się ze sobą w jednym punkcie , zgodnie z kątem linii widniejącym w rzeczywistości . I w oparciu o te wytyczne linie umieścić poszczególne przedmioty na płaszczyźnie , zmniejszając je w miarę ich oddalania się od naszego wzroku :)


W zasadzie podstawą rysowania czegokolwiek w perspektywie należy trzymać się tej jednej reguły : Im bliżej nas znajdują się przedmioty , tym są większe a im bardziej się oddalają , tym są coraz mniejsze . Jedynie nasz punkt widzenia zmienia się z punktem siedzenia :) Dlaczego ? Dlatego , że w zależności od naszego poziomu spoglądania na przestrzeń , która nas otacza jesteśmy w stanie stwierdzić jaki jest  to rodzaj perspektywy :) A mamy kilka , które poniżej krótko opiszę :
 • Perspektywa z lotu ptaka - ( od góry) Spoglądamy na miejsca rzeczy i przedmioty  z góry . Stąd nazwa "z lotu ptaka".  Element znajdujący się najwyżej w tej perspektywie będzie największy , a to co znajduje się najbliżej ziemi najmniejsze :) i tam właśnie będzie  nasz punkt skupiający  linie wytyczne.


 • Perspektywa żaby - ( od dołu ) Spoglądamy na przedmiot , przestrzeń lub postać od dołu . Punkt zbieżny linii znajduje się u góry , tam gdzie znajduje się najmniejszy element . Im bliżej nas tym linie są szerzej rozstawione , dotyczy to także rysowania drogi czy ulicy w poziomie . 
 • Perspektywa frontalna - Najczęściej stosowana w ogóle . Polega na tym , że spoglądamy na coś od przodu i skupiamy uwagę na punkcie który znajduje się w oddali . Tam też zbiegają się linie perspektywiczne . Zauważcie , że im bliżej znajdujemy się ziemi tym linie drogi czy ścieżki staną się coraz szerzej rozstawione w poziomie i płaskie :) Im wyżej ziemi tym droga będzie węższa i linie perspektywiczne także :) Możecie sobie wykonać takie ćwiczenie i podczas spaceru spojrzeć w dal na drogę , a potem sobie przykucnąć i spojrzeć jeszcze raz i spróbować zauważyć tą różnicę - jak droga i budynki czy też drzewa się zmieniają w zależności od tego z jakiej wysokości na nie patrzycie:)
 •  Perspektywy boczne - Czyli patrzymy na coś frontalnie, lecz z boku a punkt zbiegania się linii perspektywicznych będzie znajdował się po przeciwnej stronie :) Czyli albo z lewej strony albo z prawej strony obrazu :)

Silne skróty perspektywiczne 

Skrót perspektywiczny działa na podobnej zasadzie co perspektywa . Ona sama w sobie jest pewnym skrótem , ale wydaje mi się , że skróty perspektywiczne odnoszą się bardziej do przedmiotów , elementów ciała czy postaci . Podczas rysowania takich skrótów trzeba mieć na uwadze , że często nasz rysowany przedmiot , część ciała lub sylwetka ulegają znacznej deformacji  i skróceniu . Wydają się krótsze niż są w rzeczywistości , stąd nazwa - skrót perspektywiczny . Jest to skrócenie czegoś zgodnie z zasadami perspektywy . Często zdarza się , że pewne elementy sylwetki lub przedmiotu pomiędzy punktem A ( tym co jest najbliżej nas ) a punktem B ( tym co jest najdalej ) zanikają :) 
Przykłady silnych skrótów perspektywicznych :

Po lewej na rysunku mamy wyciągniętą lewą rękę do przodu z takim silnym skrótem perspektywicznym , że w zasadzie dłoń zaciskająca broń zasłania praktycznie całą rękę i jej wszystkie elementy . Wydaje się ona zdeformowana i nienaturalnie krótka . Ale na tym to właśnie polega . 

Tutaj widać tylko kawałek stopy  z bucikiem. Wygląda to jakby stopa wyrastała z kolana , ale przy silnych skrótach perspektywicznych jest to zupełnie normalne , wręcz konieczne w odtworzeniu realizmu patrząc na postać lub przedmiot w odpowiedniej perspektywie.:) W zasadzie to nawet kiedy siedzimy i spojrzymy na nasze nogi to będą one  w silnym skrócie perspektywicznym :P Tak więc moi drodzy siedźcie do woli albo idźcie na spacer , bo pogoda ładna i obserwujcie wszystko z lotu ptaka lub żaby i starajcie się dostrzec różnicę :)
To by było na tyle . Mam nadzieję , że nie skomplikowałam życia a jakoś pomogłam.. W razie pytań wiecie co robić ;)10 komentarzy:

 1. fajnie przedstawione, jestem samoukiem rysownikiem i z przyjemnościom poznałem fachową terminologie ... pozdrawiam ... aaa z lotu żaby zawsze świat jest chyba płaski i mokry :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hehe chyba tak , pod warunkiem , że mają lęk wysokości w przeciwieństwie do tych tropikalnych :P
   Dziękuję bardzo , zapraszam ponownie ;)

   Usuń
 2. Bardzo chętnie czytam to co piszesz i prezentujesz. Bawię się malowaniem, bo to dla mnie nowa pasja i chcę się troszeczkę nauczyć dla samej siebie. Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj ! Bardzo się cieszę ! Mam nadzieję, że moje wskazówki Ci pomogą. To ważne aby pielęgnować swoje pasje i rozwijać się w kierunku, który nas fascynuje, nawet dla samego siebie. Mam nadzieję, że Ci się to uda i będziesz cieszyć się każdą swoją pracą. Pozdrawiam ciepło ! ;)

   Usuń
 3. Twój blog jest najlepszy, wiele się tutaj nauczyłam. Niedawno dostałam zestaw do szkicowania, malowania i rysowania węglem. Więc wchodzę na twój blog i szukam technik. I zawsze masz coś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ! Bardzo się cieszę ! :)
   Cudownie, moje gratulacje ! Teraz stworzysz mnóstwo wspaniałych prac ! Mam nadzieję, że i w przyszłości nie zawiodę pomocą ! Zyczę udanej pracy artystycznej i ogromnej kreatywności ! :3♥

   Usuń
 4. Czy interesujesz się mangą i anime czy te obrazy są tylko dla przykładu? Poza tym fajny artykuł ^_^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję ! Hmmm teraz już mało, ale kiedyś kiedy jeszcze wydawano czasopismo " Kawaii " i kiedy było to jeszcze mało popularne, byłam ogromną fanką :)

   Usuń
 5. Cześć. Jestem tutaj pierwszy raz, ale bardzo mi się podoba. Szukałam czegoś o perspektywie i jak dla mnie, najlepiej to wyjaśniłaś i opisałaś. Ale mam takie pytanie. Ponieważ chcę podszkolić moje malarstwo (w szczególności pejzaże, miasta, zabudowania)to, czy w każdym "obrazie", tj. tego co widzę i chcę namalować powinnam znaleźć linie wytyczne? Bardzo proszę o odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj !
   Ciszę się ! Jeżeli chodzi o pytanie... to nie zawsze te linie są potrzebne. Perspektywa linearna potrzebna jest najbardziej w ujęciach od dołu, z góry, i od frontu gdy patrzysz na ulicę, która się do ciebie zbliża -biegnie ku tobie. Zazwyczaj w pejzażach, w których coś biegnie ku tobie, jak ścieżka czy droga, te linie są i będą. Ale jeśli mówimy o pejzażu, w którym ścieżka biegnie wzdłuż, a za nią szeregiem ustawione są drzewa, trzeba zastosować regułę planową. Ty stoisz na pierwszym, na drugim biegnąca wzdłuż ścieżka, a za nią szeregiem ustawione drzewa. Poczytaj sobie również o perspektywie powietrznej. Jest o tym na blogu ;)

   Usuń

----