sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

czwartek, 25 kwietnia 2013

Jak zaplanować kompozycję ? cz. 2

Kompozycja otwarta :)

Moi kochani ! Dzisiaj będziemy poruszać kolejną kwestię związana z kompozycją . Już pominę wstęp i definicję czym jest kompozycja i o co w niej właściwie chodzi , bo na ten temat pisałam w pierwszej części . A na wypadek gdyby ktoś trafił po raz pierwszy to TUTAJ . 
Pamiętacie może na czym polegała kompozycja zamknięta ? Bo to ważne by pójść dalej z tematem .....cisza.....wszyscy słuchają....i czytają  a ja przypomnę , że chodziło o  takie ułożenie przedmiotów czy elementów na płaszczyźnie aby żadne z nich nie wychodziło poza ramy obrazu czy kartki - czyli żeby ujęte było w całości. Innymi słowy komponujemy coś tak aby mieściło się całe na płaszczyźnie , na której rysujemy czy malujemy. 
Dzisiaj poruszę kwestię kompozycji otwartej. Czym jest , czym się charakteryzuje i jak sobie z nią poradzić. Tak więc moi drodzy tak jak kompozycja zamknięta polega na tym , że jest zamknięta , tak kompozycja otwarta polega na tym , że jest otwarta.To znaczy , że wszystkie elementy składowe obrazu lub rysunku ułożone są w ten sposób , by ich części lub poszczególne partie wychodziły poza ramę kartki lub obrazu - były ucięte w pewnym momencie. Inaczej mówiąc nie wszystkie elementy kompozycji otwartej ujęte są w całości .W którymś momencie one się ucinają a my patrząc z punktu widzenia obserwatora możemy sobie pogdybać i dopisać dalszą ich część poza kartką czy płótnem :)
 Kompozycja otwarta tak samo jak zamknięta dzieli się na centralną i rozproszoną :) 
 • Kompozycja otwarta centralna - elementy w tej kompozycji są w centralnym punkcie , skupione ze sobą jeden obok drugiego , ale niektóre z nich wychodzą poza granice obrazu i są przez nią ucięte .

Taka kompozycja może dotyczyć również jednego przedmiotu . Zresztą dotyczy to także kompozycji zamkniętej , ale w otwartej centralnej przedmiot ( lub postać) będzie się znajdywać w bardziej zwartej i skupionej pozycji i częściowo będzie ucięty przez ramy obrazu czy kartki oraz będzie ucięte to , co znajduje się za nim .  Nie będzie to jednak zakłócać wrażenia , że jest on głównym elementem pracy . 
Poniżej przykład :) Mamy gejszę , która skupia całą naszą uwagę i jest ona w centralnym punkcie kompozycyjnym . Oczywiście ucięta jest od dołu , co świadczy o tym , że gdybyśmy ruszyli swoją wyobraźnią moglibyśmy dopisać dalszą część jej kimona :) Za gejszą tło , nie zwraca na siebie zbytniej uwagi, w końcu jest tłem , które także zresztą ucina się  z wszystkich stron . A my z kolei , tak czy siak , cały czas skupiamy się na postaci .


 • Kompozycja otwarta rozproszona - tutaj elementy są , jak sama nazwa wskazuje ,  rozproszone w przestrzeni lub na powierzchni płaszczyzny kartki czy  płótna - oczywiście ich poszczególne części również zostają ucięte .

A jak to odnieść do jednego przedmiotu lub postaci ? Będzie ciężko ponieważ zazwyczaj kompozycja otwarta rozproszona charakterystyczna jest dla  kilku elementów  - zwłaszcza jeżeli mamy  na uwadze przedmiot . No chyba że będzie to np. rozebrany zegar, którego elementy nie będą leżeć skupione w jednym miejscu tylko będą porozrzucane a mimo to jakoś będą ze sobą się łączyć. Już prędzej można poradzić sobie z postacią . Zawsze jest element włosów , które mogą gdzieś tam powiewać, czy ręce które gestykulują  .....Jeżeli spojrzymy na człowieka stojącego na baczność i będzie mieć ucięte nogi przez granice kartki, to będzie to kompozycja otwarta centralna . Ponieważ znajduje się on w pozycji skupionej.  Jeżeli natomiast mamy tę samą postać w trakcie robienia pajacyka z rozłożonymi rękami i rozstawionymi nogami, które także będą ucięte prze granice kompozycji, to będziemy mieć do czynienia z kompozycją otwartą rozproszoną. Postać już nie będzie w pozycji skupionej. 
Poniżej przykład kompozycji otwartej rozproszonej .

Jak wyznaczać kompozycję otwartą .

Zdecydowanie trudniej jest wyznaczyć sobie kompozycję otwartą , dlatego że nie jesteśmy w stanie objąć oczami wszystkiego w całości i musimy zaznaczyć wszystkie punkty i miejsca , w których nasze przedmioty lub osoby się ucinają . Zwłaszcza jeżeli tworzymy pejzaż lub rysujemy z natury  . Dodatkowo pojawia nam się kwestia wyboru tego jednego właściwego wycinka , który chcemy przenieść na płaszczyznę , z całej gamy możliwości i opcji . Musimy zadecydować , czy chcemy główny element skupiający uwagę centralnie czy bardziej na boku . Jeżeli ma być on na boku to warto pomyśleć nad czymś dodatkowym , jakimś choćby drobnym elementem dla równowagi na tej pustej płaszczyźnie . Np: obrazek dziewczynki  powyżej . Nie rysowałam całej głowy tylko skupiłam się na twarzy , głowę ucięłam od góry i od lewej strony . Kompozycyjnie umieściłam twarz po lewej , stąd powstała mi pusta przestrzeń po prawej . Tą z kolej zapełniłam bąbelkami z Kubusiem Puchatkiem , które nie odrywają wzroku od twarzy dziewczynki a dodają równowagi rysunkowi :) 


Przede wszystkim ważne jest by dobrać do naszego planowanego rysunku czy obrazu odpowiedni poziom i kształt kartki . Musimy zadecydować , czy chcemy coś w poziomie czy w pionie . Czasem kształt , format i ustawienie np. zdjęcia ( pod warunkiem , że rysujemy lub malujemy ze zdjęcia ) jest niewymiarowe w stosunku do wielkości czy kształtu naszej kartki . Wtedy albo przycinamy kartkę na samym początku przed przystąpieniem do pracy , albo przycinamy po zakończonej pracy . Inną opcją jest również wybór fragmentu zdjęcia , bądź odtworzenie go na naszym formacie i dopisanie sobie z głowy tej części , która już nie widnieje na zdjęciu , a której nam brakuje na naszej płaszczyźnie kartki . 
Uff...zmęczyłam jakoś ten temat , naklikałam się tak , że za niedługo będę mieć palce w gipsie :P Kontuzja  jak u pianistów :P tylko klawisze inne . Szkoda , że nie grające , to by dopiero była kocia muzyka - jeden wielki kociokwik :P No cóż , chyba prawidłowo bo wiosna  przecież ! Miauczenie musi być , choć marzec daleko za nami :)4 komentarze:

 1. Wielkie dzięki za pomoc - zawsze miewam problemy z kompozycją, a Twój wpis okazał się bardzo pomocny! Chwała Ci C:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to się bardzo cieszę ! :) Niech wyjdzie na zdrowie ;)

   Usuń
 2. (h) Bardzo przydatne ;P Jestem początkująca w sprawach tego typu i dzięki temu wpisowi rozumiem kompozycję itd. Pozdrawiam! Yaxira

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo ! Życzę w takim razie weny i ogromnych sukcesu w tworzeniu !!! :)

   Usuń

----