sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

wtorek, 13 maja 2014

Jak rysować dłoń z boku - praktyka :)

Czyli ponowna konfrontacja ...

Witajcie Miśki ! Na dzisiaj przygotowałam kolejny temat związany z rysowaniem dłoni. Bo w sumie skoro już jesteśmy w tym magle to doprowadźmy sprawę do końca :) Będziemy rysować dłoń widzianą z boku tak by było widać wszystkie palce. Oczywiście poniższe instrukcje są ogólnikowe. O szczegóły typu dokładne linie, kształty palców  czy dłoni niestety sami będziecie musieli rozpracowywać. W ten sposób szybciej załapiecie o co chodzi a druga sprawa to bardzo oczywisty fakt, że każdy z Was rysować będzie inną dłoń,  a każda dłoń wymaga osobnej uwagi ze względu na swoje różnice. Tak, tak, wiem że się powtarzam, ale to bardzo ważne. Zaczynamy ?

Dłoń z wyprostowanymi palcamiOczywiście na początek rysujmy sobie linię poziomą, którą dzielimy na pół. W tym miejscu podziału powstaje nam punkt A. Po prawej stronie punktu A, na samym końcu linii poziomej zaznaczamy sobie kolejny punkt -B.
Po prawej stronie A w bardzo bliskiej odległości zaznaczamy punkt C. Następnie punkt A i B dzielimy na pół i tworzymy kolejny punkcik - D. 
Pod linią poziomą, równolegle do niej ale po skosie w dół ,rysujemy kolejną linię.


Teraz przechodzimy do rysowania łuków. Z punktu C ciągniemy łuk w dół, który ma być nieco bardziej wypukły od góry. Następnie rysujemy łuk z punktu D w dół i w górę. Ponownie z punktu D w dół,  rysujemy kolejny, o wiele szerszy łuk, który oznaczyłam jako małe 2. Ostatnim łukiem będzie ten rysowany przy punkcie B w górę i w dół. 
Łuk C określać nam będzie nasady palców. Pierwszy łuk D to środkowe ich stawy. Łuk D  nr. 2 to łuk określający długość kciuka, a ostatni łuk B to zakończenia palców. 

Teraz zaczynamy rysować linie dłoni i palców. Z punktu A rysujemy ku górze nad linią poziomą kreskę i kończymy ją wraz z łukiem B. Przy łuku D zaznaczamy delikatną wypukłość stawu. Tak oto powstaje górny zarys palca wskazującego.
Przechodzimy do dolnej linii ukośnej. Od lewej strony ciągniemy linię , zaznaczając od razu charakterystyczne wypukłości ( wybrzuszenie pierwszego stawu kciukowego, środkowy staw ) i docieramy do łuku D nr 2, który określa nam koniec kciuka. Następnie ciągniemy linię dalej, pamiętając by linia wewnętrzna miała charakter bardziej wklęsły i na zetknięciu się z łukiem C rysujemy taki delikatny łuczek w odwrotnym kierunku, w efekcie czego powstaje nam taka jakby łezka. Dalej, od łuku C, przez łuk D aż do łuku B, rysujemy linię ku górze i ustalamy dolne kształty palca wskazującego. Sam koniuszek delikatnie zaokrąglamy.

Kolejne palce rysujemy w podobny sposób pamiętając by każdy następny wyłaniał się spod poprzedniego. Palce rozkładają się nam po liniach prostych jak wachlarz. Na sam koniec możemy zadbać o odpowiednią długość palców zgodnie z ich proporcjami. Choć nie będzie to konieczne jeżeli narysujecie łuk B bardziej wypukły w miejscu przecięcia się z linią poziomą. Wszystko będzie zależeć od tego jak będzie wyglądać wasza dłoń. :) 

Dłoń z zagiętymi palcami
Aby narysować dłoń z zagiętymi palcami stosujemy ten sam schemat lecz rysujemy linie palców do pierwszego łuku D. Następnie na linii poziomej między D i B kreślimy łuk środkowy, który wyznaczy nam miejsca drugich stawów w palcach a co za tym idzie zagięcia. 
Kolejną rzeczą będzie pociągnięcie linii palców od łuku D ale prowadzimy je bardziej w dół, lub poziomo. Od zgięcia ( środkowy łuk ) ciągniemy dalej kierując linię jeszcze bardziej pochyło aż do samego końca ( łuk B).
UWAGA!!!!
Jeżeli nasady palców wydadzą wam się zbyt daleko lub za blisko położone wystarczy przesunąć łuk C w prawo lub w lewo, albo po prostu przesunąć początki linii w tę lub przeciwną stronę. 
Kolejna rzecz - jeżeli chcecie rysować kciuk bardziej odchylony lub mniej, zwyczajnie zwiększacie pochyłość dolnej linii kierując jej prawy koniec w dół, tudzież zmniejszacie kierując go w górę. Wtedy nasza "łezka"  ( skóra łącząca kciuk z palcem wskazującym ) albo się zwęzi i wydłuży albo rozszerzy i skróci. 


Na dzisiaj tyle. Mam nadzieję, że kolejna lekcja zakończyła się dla Was pomyślnie :) Co do dłoni mam jeszcze jeden fajny pomysł, którym chcę się z Wami podzielić, ale o tym może następnym razem. Zdrówka wszystkim życzę i weny twórczej ! Do następnego ;) 


6 komentarzy:

 1. hej takie pytanko, jak rysować sierść u zwierząt pastelami suchymi? mam problem z narysowaniem psa sąsiadki a efekt wychodzi topornie :) dodam ze ta siersć trochę dłuższa jak u huskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak rysujesz włosy, tylko wykonujesz krótsze lub dłuższe pociągnięcia ręką, zależy od długości sierści, albo tak jak rysuje się sierść ołówkiem. Jest to na dziale rysunek - ołówek. Oczywiście warto przed tym nałożyć pierwszą warstwę pod kolor sierści i ją rozprowadzić palcem...dopiero potem zostawiać ślady poszczególnych kresek :)

   Usuń
 2. Ile precyzji w kreśleniu linii, żeby zachować odpowiednie proporcje... Osoby, które uczą się rysunku powinny skorzystać z takich wskazówek, bo nie każdy potrafi odwzorować to, co widzi. Można byc rysownikiem bez wrodzonego talentu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ! Oczywiście to głównie dla początkujących. Jeśli ktoś jest już wprawiony to nie potrzebuje aż takiego odmierzania.
   A tak, zgadzam się można być. :)

   Usuń

----