sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

sobota, 23 lutego 2013

Warstwa Pośrednia Obrazu

Czyli dopracowujemy obraz ale nie do końca :)


Malowanie obrazu można podzielić  na trzy części : podmalówkę, warstwę pośrednią i wykańczającą. Dzisiaj zajmiemy się tą drugą czyli pośrednią. Przede wszystkim jest to warstwa, która stoi pomiędzy podmalówką mającą charakter pierwotny i bardziej niechlujny, a wykończeniową, która zajmuje się detalami i dopieszczaniem drobnych elementów. To warstwa która wymaga już od nas dokładności aby stanowić tło dla detali. W przeciwieństwie do podmalówki, warstwy pośredniej już nie poprawiamy a jedynie wzbogacamy detalami warstwy wykończeniowej. 
Tworząc ją warto dobierać kolory tak, by zgadzały się z kolorystyką podmalówki a jednocześnie aby była ona bogatsza i bardziej dopracowana.

 • Warstwę pośrednią nakładamy wtedy kiedy całkowicie wyschnie nam podmalówka. To warstwa, w której już wypełniam cienie, dopracowuję tło, detale na ciele, rękach czy twarzy, fałdy materiałów itd.Ważne jest aby dopracować twarz, wycieniować materiał, ukazać fakturę przedmiotów. 
  Twarz z kolei w obrazie olejnym jest  najtrudniejszą częścią dlatego staram się jej poświęcić najwięcej uwagi, cierpliwości oraz czasu. Pamiętajmy także o tym by dobierać i mieszać ze sobą wszystkie kolory  zwłaszcza te które są we wzorcu.   
  Włosy oczywiście też malujemy, z dokładnością i precyzją, natomiast wszelkie kosmyki zostawiamy dla warstwy wykończeniowej. 


 • Uwagę należy poświęcić również fałdom zagięciom materiału, ale jeżeli występują na nim ornamenty, frędzle i wzory należy je zostawić. Takie rzeczy będziemy malować podczas warstwy wykończeniowej.  Pamiętajmy o cieniach i kolorach , wszystko co widzimy starajmy się ze sobą mieszać :)
  Pomijamy także wszelką biżuterię, koraliki, kolczyki czy pierścionki. 


Kiedy już mamy warstwę pośrednią z głowy czekamy aż wyschnie by potem móc przejść do następnego etapu - warstwy wykończeniowej. To dla mnie największa frajda pod słońcem - wykańczanie...


2 komentarze:

----