sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Jak mieszać farby akwarelowe ?

Czyli jak TO się robi ? :)

A no robi się to bardzo łatwo. Dzisiaj będzie bardzo zwięzła i treściwa notatka, bo o mieszaniu farb akwarelowych nie ma zbyt wielu informacji natomiast te, które chcę Wam przekazać są bardzo istotne.
                   
                         Sposób rozrabiania farb akwarelowych nie różni się zbytnio od rozrabiania farb olejnych czy  akrylowych, zwłaszcza jeżeli używamy farb w tubkach. Niestety konsystencja do jakiej musimy barwy akwarelowe doprowadzić znacznie odbiega od tradycyjnie nam przyjętej. Od czego zaczynamy ? Przede wszystkim od  wyłożenia sobie na paletę tych kolorów, z których mamy zamiar korzystać i które stanowić będą o gamie barwnej naszej pracy.    


Moczymy pędzelek w słoiczku z wodą i mokrym pędzelkiem rozcieńczamy kolory składując je w jednym z wgłębień na naszej palecie. Za każdym razem kiedy nabieramy farby,  nabieramy ponownie pędzelkiem wody tak, by rozcieńczyć nasz zmieszany kolor. Z czasem dodajemy innych barw, dzięki czemu otrzymujemy jakiś konkretny odcień. Jednak trzeba zwracać uwagę na konsystencję. Farby akwarelowe to farby wodne i nasz odcień musi być wodnisty. Tak więc istotne jest by pamiętać ciągle o uzupełnianiu barwy wodą aby farba nie była gęsta. Kiedy przy olejach, tudzież akrylach, dążymy do konsystencji budyniu, tak tutaj konieczne jest doprowadzenie farb do postaci kolorowej wody.


Jeżeli chodzi o mieszanie kolorów, nic nam się tutaj nie zmienia. Wszystko działa po staremu jak w innych farbach. 
A co zrobić jeżeli mamy kolor zbyt ciemny lub zbyt mocny ? Są dwa wyjścia:
 • Dodajemy większej ilości wody. Im więcej wody tym kolor jaśnieje, im mniej wody tym bardziej ciemnieje i staje się intensywny. 
 • Dodajemy białej farby. Tutaj trzeba być ostrożnym ponieważ dodając białej farby niektóre kolory mogą zmienić odcień, który uzyskaliśmy, a także może zagęścić konsystencje i niezbędne będzie dodanie ponownie wody. Ale jak wpadniecie w ten nawyk to nie będzie to wam robić żadnej różnicy. 
Oczywiście jeżeli posiadacie farby w plastrach lub pojemniczkach, rozrabiacie je na tej samej zasadzie, z tą jedną różnicą że nie wykładacie farb na paletę a pobieracie je z pojemniczków.

UWAGA !
Bardzo ważne jest, zanim przystąpicie do nakładania rozrobionego koloru na papier właściwy, aby wykonać sobie próbne pociągnięcia na kartce obok. Poświęćcie jakąś kartkę bloku akwarelowego co jakiś czas i na jednym ze ścinków róbcie próbki kolorów zanim je nałożycie. Dlaczego tak ? Dlatego, że akwarele to farby transparentne i nie da się przewidzieć czy dany kolor z palety wyjdzie tak samo na papierze, zwłaszcza że farby akwarelowe po wyschnięciu jaśnieją i efekt bywa zupełnie inny od przewidywanego. Jeżeli przyzwyczajeni jesteście do intensywnych barw olejnych tudzież akrylowych oraz intensywnych cieni, tutaj musicie dać sobie na wstrzymanie. Czarny kolor akwarelowy będzie po wyschnięciu grafitowy i choćbyście nakładali miliony warstw on i tak nie ściemnieje. To samo jest z resztą barw. 


I na razie to tyle. Na raz następny ważne informacje o papierze akwarelowym, bo inaczej się przejedziecie na nim tak jak ja kiedyś ;) Trzymta się ciepło i poręczy, do następnego !


6 komentarzy:

 1. Fajny post, czekam na informacje o papierze, ponieważ co bym z nim nie zrobił - marszczy się... Nawet taśmą próbowałem obkleić dookoła, ale nie pomogło. Pewnie trzeba go jakoś naciągać ... ah lepiej poczekam :D
  ~glamonik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiem to przeszkadza. Wkrótce objaśnię co i jak. ;) Już, już, niedługo :)

   Usuń
 2. Nie mogę się doczekać lekcji praktycznej. Ostatnio zainspirowana notkami rozłożyłam się za farbami, nic ciekawego jednak nie powstało. I czekam na kolejną lekcję.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to ja szykuję coś fajnego. mam nadzieję, że wskazówki pomogą. :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Zakupiłam sobie właśnie taką białą paletę, wydaje mi się że będzie znacznie wygodniejsza niż zwykła drewniana którą miała poprzednio. Z tym że aktualnie maluję farbami akrylowymi, no ale mam nadzieję że na akwarelowe również przyjdzie pora także wskazówki na pewno się przydadzą ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeżeli do farb akwarelowych to oczywiście że będzie wygodniejsza :) Choćby z tego względu, że plastik nie wchłania wody i to w tym tutaj chodzi :) Na wszystko przyjdzie pora ;) Jeżeli masz chęć na akryle to maluj nimi ile wlezie :) A ja oczywiście zapraszam serdecznie i ponownie ;)

  OdpowiedzUsuń

----