sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

czwartek, 20 lutego 2014

Nakrapianie Akwarelą

Kropimy, kropimy, byle nie "przekropić"...:) 

Kolejny krótki temat nam się dzisiaj szykuje, kochani. Ale każdy z nich mimo wszystko wnosi coś do naszych umiejętności posługiwania się akwarelą. Najważniejsze to zebrać to wszystko później do jednego wora i przelać na papier.
Dzisiaj chciałabym poruszyć temat nakrapiania w akwareli. Nie jest to co prawda profesjonalna nazwa bo tak naprawdę chyba nie ma takiej, która mogłaby określić to czego chcę Was dzisiaj nauczyć. Tak więc wymyśliłam ją sobie aby było łatwiej się z wami porozumieć i wyjaśnić o co chodzi. A no mianowicie chodzi o to, że będziemy wykonywać efekt nakrapiany na gotowej pracy lub przed przystąpieniem do jej malowania.Zanim jednak cokolwiek zaczniemy warto zaopatrzyć się w niewielką szczoteczkę. Nie jest  to drogi wydatek, a jak się dobrze poszuka to nawet żaden. W moim przypadku jest to zużyta szczoteczka do zębów. Jeśli zamierzacie tak jak ja jej używać to uważajcie na włosie aby nie było zbytnio powyginane. Jeżeli się rozchodzi na różne strony to znaczy że szczoteczka nie bardzo się nadaje i nakrapianie wyjdzie nam nie takie jak powinno. Kolejnym krokiem jest zdecydowanie czy chcemy wykonać nakrapianie na gotowej pracy czy przed przystąpieniem do malowania. Jeżeli chcemy nakrapiać obraz na gotowej pracy to przede wszystkim musimy ją sobie odpowiednio przygotować. Czyli wykonujemy wszystkie niezbędne czynności jakie musimy wykonać a nakrapianie zostawiamy jako efekt dekoracyjny i wykańczający. Pokażę wszystko dokładnie na przykładzie tła. 
Jak widać tło jest wykończone tak jak powinno. Nic dodać nic ująć toteż możemy przystąpić do nakrapiania. 

Jak wykonać nakrapianie? Chwytamy szczoteczkę do ręki, maczamy włosie w uprzednio przygotowanej farbie, czyli naszym kolorze, którym będziemy się posługiwać i pryskamy w konkretnych miejscach farbą, pociągając palcem za włosie szczoteczki.  Oczywiście możemy kierować szczoteczką na różne strony bądź tylko w jednym kierunku w jednym ciągu lub punktowo punktowo. 
Tak ostatecznie powinny wyglądać efekty nakrapiania. Oczywiście tylko od nas zależy czy będą kropy większe, czy drobniejsze, czy będą gęściej położone, czy rzadziej. Z wszystkim musicie sobie poeksperymentować i wyczuć jak pracuje szczoteczka.
Im bliżej papieru krople będą gęściejsze i większe a im dalej od kartki tym będą delikatniejsze. Tak samo działa na nakrapianie tempo z jakim poruszamy palcem po włosiu. Jeżeli chcemy by nakrapianie było bardziej spontaniczne warto szybko pociągać za włosie, natomiast jeżeli zrobimy to wolno będziemy mieć większą kontrolę nad tym gdzie chcemy prowadzić dekoracje albo nad dokładnym wytyczeniem jej trasy na naszej pracy. 
Ostatnim etapem pracy z nakrapianiem jest wykorzystanie go wraz z płynem maskującym. Czyli moi kochani robicie dokładnie to samo co co z farbą tylko zanurzacie szczoteczkę w płynie i nakrapiacie nim papier. Płynem maskującym możecie skropić pracę przed przystąpieniem do malowania albo w trakcie aby nadać kropkom odpowiedni odcień. Na jakiej warstwie kolorystycznej skropicie kartkę, taki kolor będą miały nasze kropencje :)


Mam nadzieję, że tym samym rozwiałam kolejne Wasze wątpliwości dotyczące pracy z akwarelami, a Wasze "Worki Wiedzy" rosną sobie i puchną z każdym dniem od tej całej wiedzy i informacji. Trzymajcie się ciepło a najlepiej fotela bo poręcze są już chyba pourywane ;)


2 komentarze:

 1. Witaj :)
  W końcu mogę się dostać do laptopa po tych wszystkich kartkówkach, sprawdzianach i nudnych lekcjach. Za dużo zadań domowych -,- Tak w ogóle to za szybko wstałam.... Kolejna przydatna lekcja, która nie jest nudna :D Dziś chyba będzie kolejna ;p To czekam na nią, tam się pewnie rozpiszę ;)
  Pozdrawiam !
  Martyna :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale Was męczą oj męczą tymi kartkówkami. Lepiej nie wstawaj tak wcześnie zwłaszcza w weekendy :P Cieszę się że wszystko się przydaje, o to chodzi ;) A następna lekcja będzie jutro ;) Trzymaj się ciepło i odpoczywaj ! A jutro proszę mi wstać o 11.00 :P
   Pozdrawiam !

   Usuń

----