sticky

  • wydarzenia
  • galeria
  • portfolio

niedziela, 16 czerwca 2013

Jak rysować usta w skrótach perspektywicznych ?

Powrót do teorii przydatny w praktyce ;) 

Pamiętacie, a może i nie kiedy opisywałam całą teorię na temat skrótów perspektywicznych ? Jeżeli to nie to radzę sobie przypomnieć bo teraz się nam to bardzo przyda. TUTAJ . Co to ma wspólnego z rysowaniem ust ? A no ma wspólnego bardzo wiele, bowiem dzisiaj będziemy uczyć się jak rysować usta w perspektywach. To jest bardzo przydatne jeżeli weźmiemy pod uwagę całokształt twarzy i jej różne układy, którym również są podporządkowane usta. Te wskazówki na pewno pomogą wam w odtworzeniu warg w różnych perspektywach w jakich  będzie się znajdywać twarz. :) Jeżeli przypomnimy sobie rodzaje perspektywy to były to : frontalna, z lotu ptaka, z perspektywy żaby i  boczna ( lewa, lub prawa). Jeżeli chodzi o rysowanie ust z perspektywy frontalnej to nie mamy już o czym mówić, ponieważ omówiłam tą kwestię już na samym początku gdy tłumaczyłam jak rysować usta. Ale nie zaszkodzi powtórzyć tego w skrócie. Zdjęcia jak zwykle do powiększenia. Tak więc  perspektywa :

FRONTALNA - usta postrzegamy od frontu. Rysujemy pomocnicze dwie osie przecinające się ze sobą pod kątem prostym. Kąciki ust będą na osi poziomej, tak samo środkowa linia ust.


Z LOTU PTAKA - Patrzymy na usta od góry. Co jest istotne to fakt, że linia wargi górnej będzie znajdywać się na poziomie lub nieco niżej osi poziomej. Środkowa linia ust będzie natomiast wygięta w łuk kierujący się ku dołowi i będzie tworzyć "uśmiech". W tej perspektywie warga górna będzie ulegała silnemu skrótowi dlatego też będzie węższa czy szczuplejsza od wargi dolnej. Ostatecznie rzecz biorąc wszystkie linie przesuwają się nam o jedną w dół :).Z PERSPEKTYWY ŻABY - Patrzymy na usta od dołu. Tutaj mamy odwrotność do perspektywy z lotu ptaka. Kąciki ust stale są na linii osi poziomej. Linia dolnej wargi natomiast znajduje się na poziomie lub nieco wyżej osi poziomej, a środkowa linia ust wygięta jest w łuk, który biegnie do góry i tworzy "smutną minę". Tutaj silnemu skrótowi ulega dolna warga, dlatego powinna być cieńsza od górnej. Tutaj przesuwa nam się wszystko o jeden do góry :).PERSPEKTYWA BOCZNA - Patrzymy na usta z boku. Albo z prawej strony albo z lewej. Ja omówię przykład perspektywy z lewej strony. Czyli patrzymy na usta z lewej strony na ich prawą część. Czyli dodatkowo do krzyżujących się ze sobą osi rysujemy drugą oś pionową, po prawej stronie od tej naszej osi pionowej - głównej. Następnie rysujemy kąciki ust, które powinny znajdować się na osi poziomej, w tym lewy w dowolnym miejscu a prawy w miejscu krzyżowania się osi poziomej z dodatkową pionową. Przy czym długość tej części ust, która ulega skrótowi ( w tym przypadku lewa ) powinna mieścić się dwa razy w odcinku lewym, choć to nie jest konieczne i w dużej mierze zależy od tego jaki mamy silny skrót perspektywiczny. Cała reszta rysowana jest według zasad odnoszących się do ust w perspektywie frontalnej.

W perspektywie bocznej z prawej strony - czyli patrzymy na usta z prawej strony na ich lewą część - zasady są takie same, tylko że na zasadzie odwrotności. :)


W zasadzie wiele rzeczy jest zależnych od konkretnego ustawienia twarzy. Podałam takie najważniejsze przykłady skrótów dla ust przy  ułożeniu twarzy en face, z półprofilu, od góry i od dołu. :) Reszta zależy już od waszej obserwacji,  spostrzegawczości i przede wszystkim dużej ilości ćwiczeń. :)

2 komentarze:

----