sticky

  • szoping
  • deviantart

sobota, 25 stycznia 2014

Farby akwarelowe

Czyli jakie, ile i za ile ? :) 


Witam Was serdecznie ! Mam nadzieję, że większości z Was ferie mijają w świetnej atmosferze. O dziwo nawet śnieg się pojawił, więc pewnie co poniektórzy korzystają z uciech narciarskich  :) Osobiście ferie mam już dawno za sobą, więc moje myśli koncentrują się wokół zupełnie innych tematów. Nie mogę się doczekać kiedy przedstawię wam wszystkie możliwe informacje na temat tworzenia w akwarelach, ale niestety aby wszystko było w odpowiedniej kolejności muszę poruszyć kwestie techniczne. Na dzisiaj przygotowałam wywód  na temat farb akwarelowych. Bo przecież warto wiedzieć na co się skusić w sklepie aby potem nie żałować.
Farb akwarelowych mamy trzy rodzaje : Szkolne, w pojemniczkach i w tubkach. Zaczniemy od szkolnych. 

Farby Akwarelowe Szkolne

Jak sama nazwa wskazuje są to farby szkolne, najlepiej spisujące się do pracy dla małych dzieciaków w podstawówce. Jednak nie nadają się dla osób, które myślą o próbach nauki w sensie profesjonalnym techniki akwarelowej. Nawet jeżeli jeszcze nigdy jej nie próbowaliście - odradzam kupno takich farb. Są to farbki w plasterkach zazwyczaj sprzedawane w zestawie. 


  • W farbach akwarelowych istotna jest intensywność kolorów. Farby szkolne zawierają więcej  materiałów klejących a mniej barwników, przez co barwy wychodzą bardzo matowe i mało intensywne. 
  • Ilość kolorów z zestawie jest mała.
  • W razie wyczerpania się koloru, brak możliwości dokupienia go na sztuki. 
  • Konieczne jest częste mycie pędzla i wymiana wody. W przeciwnym razie kolory się zabrudzą. 
  • Idealne głównie do zabawy, nie nauki techniki akwarelowej.
  • Farby w postaci suchej. 
Farby Akwarelowe w Tubkach

Czyli moje faworyty. Różne marki i firmy do wyboru do koloru. Z czystym sercem jestem w stanie polecić początkującym, którzy pragną zagłębić się w technikę akwarelową. Przy czym są między nimi różnice wynikające z możliwości zakupu farb w zestawie lub na sztuki. Farby na sztuki są bardziej profesjonalne od zestawów, głównie ze względu na jakość farb, ilość odcieni i ich intensywność. Jednak farby w zestawach nie są wcale złe i jeżeli miałabym polecać komuś na początek to właśnie akwarele w zestawie. Cena zależna jest od ilości sztuk w opakowaniu. Ja zaczynałam od kupna takiego zestawu i bardzo wygodnie mi się z niego korzystało. Naturalnie jakościowo są słabsze i nasze prace po jakimś czasie mogą zblednąć ale uwierzcie mi, że kiedy patrzę na moje stare akwarelowe obrazy, to nie jest to jakiś okropny mankament. A na pewno nie daje popalić po oczach. Ja obecnie używam farb na sztuki, z firmy MARIMERI Venezia, ale gdzieś tam również zużywam te paczkowe pozostałości. Z zestawów miałam i nadal mam farby firmy MARIES i  LOUVRE. Nie wyrzucam lecz zużywam, bo szkoda. :) A wszystko razem trzymam w bardzo pojemnym ( wbrew pozorom ) metalowym pojemniku po Wyborowej :P 




  • Można kupić w zestawie lub na sztuki.
  • Można mieszać ze sobą farby zestawowe oraz te na sztuki. 
  • Intensywne kolory w zestawie, bardzo intensywne na sztuki. 
  • W razie wyczerpania się koloru, możliwość dokupienia konkretnego odcienia bez potrzeby kupowania całego zestawu.
  • Zestawy są dosyć dobrej jakości, świetne dla początkujących artystów. 
  • Farby na sztuki bardzo dobrej jakości. 
  • Tubka wygodna w użyciu z punktu widzenia estetycznego oraz praktycznego.
  • Po wyciśnięciu koloru na paletę i  zabrudzeniu go w trakcie pracy, w tubce wciąż mamy czysty odcień. 
  • Nie jest konieczne częste mycie pędzli i wymiana wody z obawy przed zabrudzeniem kolorów ponieważ są one w tubkach. 
  • Farby kupowane na sztuki posiadają dużą gamę barwną. 
  • To farby w postaci płynnej. Kiedy zaschną ( głównie po długim okresie nieużywania ) trzeba niestety przecinać opakowanie by dostać się do środka, albo wyrzucić i kupić nowe sztuki. 
Poniżej Wykaz niezbędnych kolorów dla osób zainteresowanych kupnem farb na sztuki. Nie są to wszystkie odcienie, bo nie jest konieczne posiadanie wszystkich. Są to najbardziej przeze mnie używane barwy, z mieszania których można uzyskać wiele ciekawych odcieni. Oczywiście powiększcie sobie aby dokładnie przestudiować barwy. Podałam nazwy angielskie ( nie było polskich ) razem z numerkiem ponieważ czasem łatwiej odnaleźć po numerku. 



Farby Akwarelowe w Pojemniczkach/ Kostkach 

Są to farby profesjonalne, które można kupić i na sztuki i w paczkach. Jakościowo nie ma różnicy. Ponoć są bardziej profesjonalne od tubek i mają jeszcze lepszą jakość, jednak z jakiegoś dziwnego powodu są tańsze od tubek, zwłaszcza jeżeli kupujemy je na sztuki. W zasadzie to i w tym przypadku  zestawy sprawdzą się również u początkujących akwarelistów. Wszystko zależy od tego co będzie dla was wygodniejsze, czy używanie farb w tubkach czy w pojemniczkach. Ja wolę tubki głównie ze względu na zachowanie czystości kolorów i zmniejszoną częstotliwość wymiany wody i płukania pędzli. 


 Dokupione pojemniczki można sobie wkleić do własnego pudełka przygotowanego na farby w brakujące pola.


  • Farby w kostkach można kupić w zestawie lub na sztuki.
  • Można mieszać ze sobą farby zestawowe oraz te na sztuki. 
  • Bardzo intensywne kolory w zestawie jak i na sztuki. 
  • Zestawy świetne również dla początkujących artystów. 
  • W razie wyczerpania się koloru, możliwość dokupienia konkretnego odcienia bez potrzeby kupowania całego zestawu.
  • Sztuki i zestawy są bardzo dobrej jakości. 
  • Konieczna jest częsta wymiana wody i płukanie pędzli aby nie zabrudzić kolorów. 
  • Mało wygodne w użyciu biorąc pod uwagę zachowanie czystości barw.
  • To farby w postaci suchej, więc nie ma problemu z zaschnięciem a dostęp jest do nich łatwy. 

AKWARELE SZKOLNE
AKWARELE W TUBCE
AKWARELE W KOSTCE
JAKOŚĆ:
Słaba
Dobra - Zestaw
Bardzo Dobra - Sztuka
Bardzo Dobra – Zestaw
Bardzo Dobra - Sztuka
RODZAJ:
Zestaw
Zestaw i Sztuka
Zestaw i Sztuka
CENA:

Zestaw – Od 19 – 30 zł
Sztuka -  ok. 8 zł
Zestaw – Od 70 – 150 zł
Sztuka – ok. 6 zł

I tak oto przedstawia się kwestia farb. Które wybierzecie, to już zależy od was. Jeżeli o mnie chodzi to polecam dla początkujących kupić sobie farby w tubkach i to w zestawie, a ewentualnie potem z czasem je uzupełniać nowymi odcieniami, lub tymi samymi na sztuki. Można spokojnie mieszać farby w tubkach z tymi w kostce, ale lepiej się określić którymi chcemy pracować dla osiągnięcia jednolitych efektów w pracy.      
Przede wszystkim istotna jest cena. Zestaw tubowy jak widać, cenowo wygląda bardzo korzystnie i na pewno nie będzie szkoda się go pozbyć ( jakkolwiek) tudzież odłożyć na półkę kiedy okaże się, że akwarele nam nie pasują, albo sobie z nimi zwyczajnie nie radzimy. Ilość farb w zestawie jest różna, najmniej to zdaje się 12 kolorów i wydaje mi się wystarczająco ale naturalnie można sobie kupić więcej, jeżeli chcecie mieć mniej problemów z mieszaniem odcieni ;)


24 komentarze:

  1. Ja kupiłam zestaw farb w tubce za ok. 50 zł czy to znaczy że przepłaciłam? Ale próbuje też wykorzystać te farby szkolne, i w sumie kolory nie są takie tragiczne. Generalnie powinnam się wybrać do sklepu plastycznego, ale nie mogę się przybrać i pójdę dopiero kiedy na gwałt będę czegoś potrzebować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy sklep ustanawia własne ceny, ja wytypowałam te które mniej więcej są w sklepie z którego usług korzystam. Wiadomo nie jestem w stanie zrobić przelotu przez cennik wszystkich sklepów w Polsce ;) Jeżeli kupiłaś farby za 50 zł to i tak niczego nie zmienisz, po prostu z nich korzystaj. Jeżeli masz szkolne i je lubisz, też ich używaj. ;)

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  2. Witaj :)
    Jetem zafascynowana wiedzą jaką posiadasz i samym wyglądem Twoich dzieł! Są piękne. Mój zachwyt opisałam w komentarzu poprzedniej notki. Chciałabym, abyś odpisała na moje pytania zawarte w tamtym komentarzu. Bardzo mi na tym zależy! :) Chciałabym wypróbować coś takiego!
    Pozdrawiam raz jeszcze, Martyna :*

    OdpowiedzUsuń
  3. O ile dobrze wnioskuję z Twojego bloga, pracujesz w pracowni witrażu (?). Ciągle chodzi mi po głowie zmajstrowanie sobie witrażowego abażuru. ^^ Orientujesz się, czy takie pracownie chętnie pozbywają się stłuczki kolorowego szkła? Myślę, czy by się nie przejść po bliskich pracowniach i się popytać, ale nie bardzo wiem czego się spodziewać i w razie czego na jaką cenę muszę się przygotować. W internetach różnie bywa. Niektórzy oddają stłuczkę za darmo inni chcą sporych sum. Będę wdzięczna za podpowiedź. ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pracowałam. Już zakończyłam działalność ze względu na zdrowie :) , ale wiem sporo, tylko nie wiem czy te informacje ci pomogą. Zacznę od tego że każda pracownia ma swoje zasady. Wszystko także zależy jaka to jest stłuczka. Większe kawałki się zatrzymuje, bo przydają się w mniejszych projektach. Taka bardzo małą drobnicę, albo wyrzucałyśmy do kosza, albo składowałyśmy w pudłach i czasem jak ktoś przychodził to oddawałyśmy za darmo byle się jej pozbyć. Po prostu się przejdź i popytaj. Nie nastawiaj się na razie na zakup bo nie wiadomo jak to będzie wyglądać, a jak ci sypną ceną to będziesz wiedziała na co się szykować. ;)

      Usuń
  4. Witam. Mam do pani małe pytanko, a raczej pytanka. Chodzi o farby olejne, a także o ołówki.
    1. Odnośnie ołówków zapytam jakiej firmy pani używa?
    2. Ile zajmuje pani czas narysowania lub namalowania pracy? Tak na oko, np. "Ogniu krocz za mną" i "Barocque rock"
    3. Jak czyści pani pędzelki po olejach i ile ich pani ma?
    4. No i skąd bierze pani inspiracje?
    Troszkę dziwaczne te moje pytania... Po odkryciu pani prac olejami i nie tylko jestem zdesperowana, by malować tak wspaniale! Jeśli o rysunki chodzi to te wszystkie prace są po prostu "amazing"! I te zdjęcia! Chciałam sobie kupić gazetę z fryzurami, bo często są tam pozy i twarze, fryzury godne narysowania. Internet też jest pomocny, ale skąd takie wzorce!? Takie jak z moich ulubionych Twoich prac: "Włóczka", " Masajska zaduma", "Szczęście", "Troska", "Barocque rock" i "Koronkini" i "Kaskada".... długo by wymieniać. A więc proszę o odpowiedź. Farby olejne już mam to firma Reves.
    Pozdrawiam serdecznie i owocnego tworzenia nowych, wspaniałych prac!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam !
      1. Przede wszystkim mam wiele ołówków różnej firmy, żadnej znanej. Myślę, że ważniejszy jest odpowiedni dobór miękkości grafitów.
      2. Czas jest zależny od rodzaju pracy oraz detali w niej się znajdujących. Oleje jest ciężko zdefiniować czasowo ponieważ sporo zajmuje farbom schnięcie, ale myślę że ten obraz zajął mi jakoś ze dwa dni, nie wliczając oczywiście czasu schnięcia farb. Portret ołówkowy zajął mi około 2 / 3 godzin.:)
      3. Pędzle po olejach trzeba masować delikatne o wewnętrzną część dłoni i wystarczy ciepła woda z ludwikiem, lub innym płynem do mycia garnków. Możesz poczytać na dziale MALARSTWO- PRZYBORY- CZYSZCZENIE PRZYBORÓW.:) Pędzli mam sporo, różnego gatunku i kształtu, aż tyle, że nie bardzo chce mi się liczyć. Ale ilość nie jest ważna, liczy się nasza faktyczna potrzeba wynikająca z użycia konkretnych sztuk. Mnie się zgromadziło przez lata. Nie kupowałam ich specjalnie. :)
      4. Inspiracją są dla mnie barwy, refleksy świetlne i kształty...myślę także że i człowiek :)
      Żadne pytania nie są dziwaczne. W razie potrzeby proszę pisać ;)
      To świetnie że inspiruję innych do działania ! Przede wszystkim istotne jest by dużo ćwiczyć, praca za pracą i się nie poddawać. To jest niestety długi proces i trzeba uzbroić się w cierpliwość. :) Ale będę trzymać kciuki.
      Wzorce czerpię z różnych źródeł. Niektóre zmieniam pod swój gust, ale staram się szukać czegoś co nie jest ogólnie sławne i powszechnie znane. Wolę anonimowe tematy, które nie są stłamszone wielokrotnie przez innych artystów rysowników. :)
      Nie znam niestety firmy, ale dla mnie każde oleje będą dobre :P Nie zawsze stawiam na jakość czy firmę, bo czasem okazuje się że te najzwyczajniejsze są najlepsze, ale kwestia gustu. Czasem niestety jakość bierze górę ale to w konkretnych przypadkach czy technikach np. akwarele.
      Nie dziękuję i mam nadzieję, że pomogłam :)

      Usuń
  5. Ja akwarele mam w zestawie 24 kolorów - tubki . Czekam na dalsze instrukcje w akwarelach, ponieważ próbowałem coś nimi stworzyć i tylko jeden obrazek wyszedł jako tako. No po prostu nie mogę ich opanować, zawsze coś pójdzie nie tak. A jak już coś pójdzie nie tak to całą pracę diabli wzięli.
    ~glamonik

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skąd ja to znam :P To jest ten ból akwarelowy. Ile ja prac zniszczyłam przez jedno głupie pacnięcie !. :P Oczywiście postaram się przekazać wszystko najlepiej jak będę potrafić. :)

      Usuń
  6. co się stało z blogiem? jakiś taki rozjechany :) oczywiście tylko w kwestii technicznej wyglądu strony - bardzo szeroka się zrobiła :) ps. mimo wszystko najlepszy blog jaki kiedykolwiek widziałam :) gratulacje!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj !
      Blog zawsze był taki . :) Nie lubię marnować pustych przestrzeni. Jedynie co zmieniam to graficzny wystrój ;) Bardzo dziękuję za tak miłą opinię ;)

      Usuń
  7. Witam :)
    Parę dni temu trafiłam na ten blog i...jestem zachwycona !
    Bardzo mnie pani zainspirowała,prawie codziennie teraz łażę do plastyka i
    dokupuję kolejne graty :)
    Nied

    Co do wpisu - ja mam szkolne akwarelki,12 kolorów firmy Astra i gorąco je polecam !
    Kolory barszo głębokie i wyraziste,świetnie oddziałują z wodą,a jeśli się pobrudzą-wystarczy przemyć je zimną,bierzącą wodą ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojej, bardzo mi miło :) Tylko nie wykup przez przypadek całego sklepu bo nic nie zostanie ;) :P

      Usuń
    2. To znów ja :)
      Ojj do tego wykupienia wszystkiego dużo nie brakowało,ale na szczęście skończyły mi się pomysły,co mogłabym kupić...:)

      Usuń
    3. To teraz tylko zbierać pomysły na tematy do rysowania ;)

      Usuń
  8. Już od jakiegoś czasu próbuję się zebrać na zakup farb akwarelowych, jednak wybór jest tak duży, że nie mam pojęcia, które wybrać. Na początku wpadłam na ‘genialny’ pomysł zakupu farbek szkolnych w celu przećwiczenia techniki i sprawdzenia czy mi się spodoba. Całe szczęście zanim poleciałam do najbliższego papierniczego poczytałam trochę o farbach i okazało się, że taki zestaw to najgorszy możliwy wybór.

    Przeglądając ofertę sklepów plastycznych stanęłam przed wyborem trudnym. Dlatego postanowiłam zapytać kogoś, kto maluje i prawdopodobnie będzie wiedział co mi doradzić. Znalazłam farby:

    1. Winsor & Newton – Cotman za 39,95 [ http://www.sklepmatejko.pl/product_info.php?cPath=210_231&products_id=5276 ] Na plus przemawia cena i opakowanie, które wygląda na wygodne. Prawdopodobnie są to półkostki i podejrzewam, że jeśli któryś kolor się skończy, do kasetki pasować będą te: http://www.sklepmatejko.pl/index.php?cPath=210_239

    2. Daler Rowney - Simply: Zestaw 12 x 12 ml tubki 26,50 – plusem jest niska cena (a może podejrzanie niska cena… ) oraz wygodne tuby (nie potrzebuję kasetki, wystarczy opakowanie po lodach i paleta). Jednak jestem najmniej przekonana do tych farb, ponieważ nie wiem po jakim czasie mi wyschną w tubkach a na sztuki takich nie znalazłam.

    3. Karmański 12 całych kostek (cena ok 50 zł). Minusem jest brak zamykanej kasetki, którą pewnie będę musiała stworzyć sama albo dokupić. Jednak można do zestawu dokupić kostki na sztuki po całkiem przystępnej cenie

    Jak myślisz, która z opcji będzie najlepsza na początek do ćwiczeń a później pewnie i dalszej przygody z akwarelą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj !
      Cóż, ciężko mi będzie ci doradzać ponieważ nie wiem co bardziej preferujesz czy kostki czy tubki, ale jeśli chodzi o mnie to zdecydowanie wybrałabym farby w tubkach, ponieważ w przeciwieństwie do kostek przy pobieraniu koloru pędzlem nie brudzimy koloru głównego, tylko wykładamy na paletę. Tak jak piszesz, łatwiej je przechowywać. I raczej nie wyschną szybko. Trzeba je tylko dobrze zakręcać. Niektóre z tubek mam na prawdę już bardzo długo, bo to kolory których rzadko używam, ale także rzadko maluję akwarelą. Kupuję je na sztuki w sklepie internetowym w tym samym sklepie MATEJKO i to są farbki firmy Venezia 15 ml. Są na zdjęciu w powyższej notatce. :) Dobre farby, mają ładne kolory i spory wybór w odcieniach.
      http://www.sklepmatejko.pl/index.php?cPath=210_232

      Usuń
  9. Witam, mam do Pani pytanie. Kupując farby akwarelowe na sztuki są w jakiś pojemniczkach, czy będę musiała dokupywać oddzielnie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam!
      Farby akwarelowe są dostępne na sztuki w kostkach lub tubkach. Kostki są zapakowane w pojemniczki :)

      Usuń
  10. Witam !

    Farby akwarelowe są dostępne na sztuki w kostkach lub tubkach. Kostki są zapakowane w pojemniczki. :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam kolejny raz! :) chciałabym zapytać czy ma Pani jakieś opinie o farbach z firmy Talens Art Creation nie wiedziałam jaki rodzaj farb mi przypadnie do gustu więc kupiłam z tej serii wszystkie rodzaje czyli gwasz, akwarele i akryl oraz z Cobra oleje, ale myślę aby kupić oleje jeszcze z Art Creation bo mają więcej kolorów i są w podobnej cenie jak Cobra Study 6 sztuk ze względu, że to moje pierwsze farby to chciałabym znać opinie eksperta czy te farby mnie nie zniechęcą do malowania dodatkowo mają przystępną cenę za 12 kolorów i cena mi odpowiada bardzo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osobiście nie miałam nigdy przyjemności ich używać, natomiast słyszałam wiele dobrych opinii o Talensach.
      Powiem tak - lepiej inwestować w farby które mają spory wybór kolorów. Choć na początek nie jesteśmy w stanie wykupić całej gamy. Ogólnie po dłuższym okresie pracy z farbami wyczujesz z których kolorów najczęściej korzystasz i będziesz wokół tej gamy oscylować.
      jeżeli chodzi o rodzaj farby - bierz pod uwagę, że każde maja inną konsystencję bo ich przeznaczenie jest inne. Wybierając farby nie kieruj się wiec marką tylko tym jakie dają efekty w tej konkretnej technice. Bo może się okazać, że najlepsze efekty w różnych technikach, osiągniesz gromadząc farby od różnych firm. :)

      Usuń

----