sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

środa, 10 lipca 2013

Jak rysować oko w perspektywach

                    Czyli Dalszych Zmagań czas zacząć :)                                

Dzisiaj tak , jak obiecałam omawiać będziemy rysowanie oka w perspektywach. Do tego warto powtórzyć sobie ostatni temat w kwestii jak rysować oko w ogóle, ponieważ to co przedstawię poniżej jest w pewnym sensie ze sobą powiązane. Może się wydać nieco skomplikowane, ale jak przebrniecie przez tą całą teorię i trochę poćwiczycie to uwierzcie mi będziecie śmigać następne oczy intuicyjnie. Zanim jednak zaczniemy przerabiać temat, chciałabym abyście wykonali sobie także w domu kilka ćwiczeń oczu widzianych od frontu, wyrażających różne emocje. To pozwoli wam się oswoić z kształtami jakie oczy potrafią przybrać w zależności od grymasu twarzy. Takie ćwiczenia również wyostrzą waszą obserwację i spostrzegawczość a także wyczulą na zachodzące różnice między poszczególnymi częściami oka. 


Przykładowo wstawiłam studium oka w dwóch  różnych grymasach. Chciałabym abyście sobie znaleźli jakieś przykłady i sami spróbowali coś narysować. Nie muszą być dwa, może być więcej. Im więcej będziecie rysować tym  lepiej. Nie kopiujcie tego co tu umieszczam. Chcę abyście się popisali kreatywnością :) Zdajcie się na własną intuicję i skosztujcie samodzielności ;) 
A teraz przechodzimy do rzeczy. Oko w perspektywach. Tak więc na szybko przypominamy sobie wszystkie omawiane perspektywy i działamy. 

 Perspektywa frontalna - Tą już omawiałam poprzednio podczas tłumaczenia jak rysować oko w ogóle. :) Przypomnijcie sobie tylko schemacik, bo będę do niego nawiązywać w następnych perspektywach.


Perspektywa z Lotu Ptaka - Czyli patrzymy na oko z góry. 


Charakterystyczne jest to, że górna powieka jest bardzo spłaszczona i będzie znajdywać się na poziomie spojówki zewnętrznej, a dolna bardzo wypukła, przypominająca obciążony woreczek. Wysokość oka zawiera się w połowie oka widzianego od frontu, ponieważ kiedy patrzymy od góry oko ulega zmniejszeniu na wysokość. Staje się także wydłużone w szerz. Ten odcinek podpisany jako B to połowa naszego oka w perspektywie frontalnej. Zauważcie także, że w perspektywie z lotu ptaka tęczówka oka jest w formie spłaszczonej kuli, tak samo źrenica, która dodatkowo znajduje się bliżej dolnej części tęczówki. Naturalnie pod warunkiem, że rysowane przez nas oko spogląda przed siebie. Przy innym kierunku spojrzenia  źrenica przybierze nieco inne miejsce położenia. To się tyczy wszystkich perspektyw. Spojówki znajdują się na tych samych poziomach jak w perspektywie frontalnej. 

Perspektywa Żaby - Spoglądamy na oko od dołu. 


Zachodzi nam tutaj odwrotność perspektywy z lotu ptaka. Tym razem dolna powieka jest płytka i spłaszczona, a górna wygięta w silnym łuku. Podczas gdy spojówka wewnętrzna znajduje się ciągle w tym samym położeniu, spojówka zewnętrzna wędruje niżej i będzie na tym samym poziomie co linia powieki dolnej. Aby wyznaczyć sobie linię powieki górnej wystarczy odmierzyć sobie odcinek A, widoczny na schemacie powyżej, trzykrotnie nad osią poziomą główną. Albo tak jak to było w  perspektywie frontalnej odmierzyć sobie  odcinek B, czyli połowę naszego oka, i dołożyć ponad osią poziomą górną. 
Tęczówka stale spłaszczona, ale źrenica biegnie bardziej ku górnej jej krawędzi. 

Perspektywa Boczna - W tym przypadku z prawej strony. Czyli patrzymy na lewe oko z prawej strony. 


Wszystko znajduje się podobnie jak w perspektywie frontalnej, z tą jedną różnicą, że przestrzeń między osiami pionowymi będzie mniejsza niż przy pozostałych układach, ponieważ oko zostaje skrócone na długość ( szerokość ), nie na wysokość. Czyli skrócone w poziomie, nie w pionie. Stąd tęczówka i źrenica będą bardziej wydłużone, a źrenica będzie znajdywać się bliżej lewej krawędzi tęczówki. Od spojówki wewnętrznej linie powiek będą się układać w bardzo ostre łuki. Będą także wyznaczać połowę oka , która ulega skróceniu. Druga połowa będzie biec o wiele bardziej delikatniejszym łukiem. Spojówki na tym samym poziomie jak w perspektywie frontalnej. 


I jeżeli chodzi o oko w perspektywach to by było na tyle. Wkrótce ucho, a na razie ćwiczcie oczyska. Żebyście mogli wszystko ładnie zastosować kiedy pojawi się temat twarzy. ;)


4 komentarze:

 1. A wiesz jeśli nie będziesz miała o czym pisać to napisz o dłoniach... Hehe co niektórzy mają z tym problem ( i to OGROMNY problem )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspominałam,chyba w którymś poście, że dłonie będą :P. Jestem na razie przy elementach twarzy więc muszę ten temat doprowadzić do końca ;)Jako, że wszystko jest ze sobą powiązane. Wiem, że dłonie są problematyczne, tak więc będę omawiać ten problem na pewno, proszę tylko o cierpliwość. ;)

   Usuń
  2. Hihi, to ja też czekam cierpliwie, choć nie mogę się doczekać tych dłoni! :)

   Usuń
  3. A w sumie to już nawet niedługo, bo zaraz po omówieniu twarzy ;)

   Usuń

----