sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

środa, 10 sierpnia 2016

Obróbka graficzna zdjęć instruktażowych oraz rysunków - jak to zrobić ?

Cześć kochani ! Po długiej przerwie wracam z postem, trochę innym niż pozostałe. Wiem, że miała być recenzja kredeczek, ale to następnym razem. Dzisiaj chciałabym napisać o tym, jak poradzić sobie z obróbką graficzną zdjęcia tak, aby spełniało nasze estetyczne i artystyczne oczekiwania.
Zapewne wiele razy mieliście problemy ze zrobieniem odpowiedniego zdjęcia instruktażowego na bloga lub inną stronę internetową. Czy też zwyczajnie trudno było wam wykonać fotografię swojej pracy tak, aby oddać jej wszystkie artystyczne walory. Niestety podczas robienia zdjęć bardzo problematyczne jest to, że nie zawsze oddają one rzeczywistość. Warunki, w jakich mamy możliwość robić zdjęcia, nie zawsze nas satysfakcjonują. Przecież nie każdy ma studio fotograficzne w domu, nie każdy ma taką możliwość. Wiele razy zastanawiałam się, co zrobić aby zdjęcie oddało prawdziwe kolory w moich pracach i choć odrobinę odzwierciedlało rzeczywistość. Niestety wykonanie idealnego zdjęcia jest niemożliwe, a przynajmniej nie w takiej formie na jaką zawsze liczyłam. Istnieje jednak złoty środek, który bardzo pomaga w takich przypadkach. Jest to naturalnie obróbka graficzna zdjęć.


Nie jestem w tej kwestii "Guru" i nigdy nie byłam. To, co poniżej napiszę jest wynikiem wielu prób i błędów moich graficzno-obróbkowych działań. Nie znam się bowiem na profesjonalnej terminologii z dziedziny fotografii, zwłaszcza cyfrowej. Nie mniej jednak, radzę sobie z tym tematem, że tak powiem, "na chłopski rozum". I "na  chłopski rozum", postaram się Wam przekazać swoją wiedzę najlepiej jak się da. 

Krok 1 - Aparat Fotograficzny


Pierwsze pytanie, które zapewne się nasuwa, jest o sprzęt. Czy mój aparat zrobi dobre zdjęcie ? Oczywiście każdy aparat jest w stanie to zrobić. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć, czy każdy jest w stanie zapisywać nam zdjęcia w formacie RAW, co jest w tym przypadku bardzo istotne. Dlaczego ? O tym później. Na chwilę obecną, jeżeli macie aparat, który zapisze Wam zdjęcia w formacie RAW, to jesteście na pozycji wygranej. 

Osobiście posiadam lustrzankę cyfrową Nikon D5000, z obiektywem portretowym AF-S Nikkor o ogniskowej 18-105. Jest to obiektyw, który sprawdza się nie tylko podczas fotografowania portretów ale także i krajobrazów czy architektury, ze względu właśnie na zakres ogniskowych ( od obiektywu szerokokątnego do teleobiektywu zmiennoogniskowego ). Nie będę wdawała się w objaśnienia profesjonalnej terminologii, bo nie o tym jest post. Jest wiele stron, omawiających szczegółowo tą tematykę. Powiem tylko, że lubię obiektywy portretowe, a zwłaszcza ten, ponieważ idealnie synchronizuje się z moimi potrzebami. Sprawdza się nie tylko na wycieczkach ale i również przy wykonywaniu zdjęć do bloga - czyli dużych zbliżeń oraz ujęć portretowych. 


Krok 2 - Ustawienia Aparatu


Jeżeli mamy lustrzankę cyfrową, warto pobawić się jej ustawieniami. Każdy aparat ma inne opcje, ale ogólnie ważne jest aby dostosować sobie te ustawienia do naszych potrzeb. Wszystko jest zależne od tego, czy się spieszycie i czy macie sporo czasu, aby się bawić podczas cykania zdjęć. Osobiście jestem tym pierwszym typem i "jadę" tylko na dwóch ustawieniach: auto i bez lampy błyskowej ( widać na zdjęciu ). Lampa błyskowa jest dla mnie BE i FUJ, zwłaszcza przy fotografowaniu prac i obrazów. Światło lampy błyskowej często odbija się w rysunku lub obrazie i utrudnia obróbkę takiego zdjęcia, w późniejszych etapach pracy. Naturalnie każdy z Was musi ustalić sobie, w jakich warunkach ta lampa błyskowa się przydaje a w jakich utrudnia Wam działania. Osobiście sugeruję, aby do wykonywania zdjęć rysunków czy obrazów, unikać fotografowania z lampą błyskową. Ale każdy ma swoje sposoby i każdy wie co dla niego najlepsze. 
Dlaczego używam tylko dwóch opcji z wszystkich możliwych ustawień ? Ponieważ dzięki temu aparat wszystko za mnie ustawia a ja tylko naciskam guziczek. Przydaje się to, kiedy jestem w trasie lub kiedy muszę szybko zrobić zdjęcie podczas pracy artystycznej, nie tylko rysunkowej ale także i instruktażowej ( na bloga ).

Krok 3 - Jak wykonać zdjęcie rysunku lub zdjęcie instruktażowe ?


Sposób ujęcia obiektywem tego, co chcemy uwiecznić na zdjęciu, jest równie istotny jak format pliku, w którym zapisuje się nasze zdjęcie, oraz jego obróbka. 

Aby zrobić zdjęcie swojej pracy warto zastosować dwie metody. Na leżąco lub na stojąco. Czyli fotografujemy z góry lub z pionu - układamy sobie pracę na podłodze lub prosimy kogoś aby nam taki rysunek potrzymał. Podczas robienia zdjęcia, niezwykle istotne jest aby ująć pracę tak, aby jej krawędzie ułożone były równolegle do krawędzi obiektywu. Robimy zdjęcie idealnie z góry, lub od frontu. Nigdy z boku, czy pod skosem. Im więcej chaosu sobie zrobimy na zdjęciu, tym trudniej będzie nam sprostać późniejszej obróbce.
Ważne jest również dobre zbliżenie. Im większe zbliżenie wykonamy, tym więcej detali i szczegółów uchwyci nam aparat. Dlatego robimy zdjęcie ze zbliżeniem/zoomem, lub stojąc blisko fotografowanej pracy  ( jeżeli nie mamy opcji dużego zbliżenia ). Ale zdjęcie wykonujemy tak, aby pracę okalała niewielka rama  pustej przestrzeni. 
Jeżeli mamy zwykły aparat cyfrowy, warto sprawdzić na ile jego zoom jest dokładny. Czasem z zoomem zdjęcia są mniej szczegółowe, co może przełożyć się na jakość zdjęcia naszej pracy. Dlatego w takim przypadku warto zrobić zdjęcie bez zooma, ustawiając aparat tak blisko, aby optymalnie objął nam wszystko, co będziemy chcieli uwiecznić. 

W przypadku robienia zdjęć instruktażowych sprawa ma się nieco inaczej. Zbliżenie jest tu niezwykle istotne, ponieważ chcemy dokładnie uchwycić konkretny punkt, za pomocą którego będziemy się porozumiewać z innymi. Ujęcie powinno być wykonane pod kątem tak, aby ukazywało wybrany przez nas fragment, z wszystkimi jego elementami składowymi. Ujęcie pod kątem sprawia, że wszystkie elementy zostają odsłonięte i widoczne. 
Na ten wybrany fragment ustawiamy ostrość. Jest to zazwyczaj miejsce, które wskazujemy ręką, palcem lub innym przedmiotem. Jeżeli nasz zoom nie daje tak mocnego zbliżenia, na wybrany przez nas fragment, to wystarczy wykonać zdjęcie tak blisko, jak tylko się da. W późniejszej obróbce można ten fragment powiększyć. 

Jeżeli chodzi o kwestię ostrości. Naturalnie jest to sprawa umowna. Osobiście wolę aby aparat ustawiał mi ostrość automatycznie, ale jeśli ktoś tego nie lubi, można ustawiać wszystko ręcznie. Jednak ta opcja sprawdza się  tylko w momencie, gdy posiadamy obie ręce wolne. Natomiast, kiedy jedną dłoń ustawiamy do zdjęcia a drugą robimy zdjęcie, automatyczne ustawianie ostrości, staje się rzeczą niezbędną i niezwykle przydatną. 
W zwykłych aparatach cyfrowych ostrość jest wychwytywana automatycznie. Aczkolwiek nie znam wszystkich modeli aparatów, więc mogę się mylić. Tak czy siak, problem ostrości trzeba koniecznie brać pod uwagę, podczas robienia jakichkolwiek zdjęć. Ostrość ustawiamy zawsze na ten punkt, który chcemy wyeksponować i który jest dla nas istotny z różnych powodów. W przypadku portretów, zawsze ustawiamy ostrość na oczy. 


Uwaga ! Zdjęcia najlepiej robić w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie na słońcu. Jeżeli robicie zdjęcia na zewnątrz, warto je wykonać w cieniu. 
Jeżeli macie ciemno w mieszkaniu lepiej wyjść na zewnątrz. :P


Krok 3 - zapisywanie pliku w konkretnym formacie. 


Jak już wcześniej wspomniałam, bardzo istotny jest format w jakim zapisujemy sobie zdjęcie. Jeżeli posiadacie w aparatach możliwość zmiany formatu, w jakim zapisuje się nasze zdjęcie, polecam ustawić sobie na format RAW. Pliki RAW mają to do siebie, że zachowują wszystkie oryginalne dane zdjęcia, które potem możemy modyfikować. Dają bardzo dobrą jakość obrazu, i na "chłopski rozum" możemy wyciągnąć z takiego pliku, przy obróbce graficznej, najwięcej jak się da. 
Naturalnie w zależności od tego jakiej marki posiadacie aparat, będzie on Wam zapisywał zdjęcia w konkretnych rozszerzeniach nazwy RAW. I w ten oto sposób, rozszerzeniem nazwy RAW, na przykład dla Nikona, jest NEF lub NRW. O rozszerzeniach dla każdej marki aparatu można poczytać na Wikipedii.

Krok 4 - Jaki program ?


Nie znam się zbytnio na programach, więc nie jestem w stanie powiedzieć, który jest najlepszy. Osobiście używam Photoshopa w wersji portable, która nie wymaga instalowania na komputerze. W związku z tym,  cały proces obróbki zdjęcia pokażę wam właśnie na tym programie. 

Krok 5 - Obróbka zdjęcia.


Obróbka zdjęcia to dla mnie kwestia prób i błędów a także świadomego dążenia do tego, by zdjęcie wyglądało atrakcyjnie. A w przypadku zdjęcia rysunku - aby oddawało rzeczywisty wygląd pracy. Nie jestem w stanie podać Wam idealnego przepisu na to, jakie guziczki przesuwać i w  jakim stopniu. Każdy musi to wyczuć indywidualnie, ponieważ każde zdjęcie jest inaczej doświetlone a każdy rysunek inaczej pozwala siebie sfotografować.
Naturalnie poniższy schemat będzie bardziej ogólny, aczkolwiek jeżeli tylko nadarzy się możliwość, postaram się zagłębić w szczegóły najlepiej, jak się da. Zaczynamy.


Zdjęcie Instruktażowe


Mając plik RAW, otwieramy go za pomocą Photoshopa i powinno pojawić się w programie dodatkowe okienko do obróbki plików RAW. W mojej wersji programu pojawia się okienko w takiej brązowej ramie. Wszystkie funkcje, które nas interesują, znajdują się po prawej stronie, w kolumnie.


Pierwszą rzecz jaką musimy zrobić to poprawić jasność i kolorystykę obrazu. Wszystkie niezbędne do tego opcje, znajdziemy w pierwszej zakładce PODSTAWOWE.
Tutaj każdy musi wszystko wyczuć na własną rękę i pokombinować z ustawieniami. Mamy tutaj korektę światła, cienia, czerni, bieli, kontrast, ekspozycję a także nasycenie barw oraz jaskrawość.
Z opcji przejrzystości nie korzystam. Czasem warto również pobawić się z tintą oraz temperaturą. Zwłaszcza jeżeli chcemy nadać zdjęciu konkretny odcień kolorystyczny.
Już po pierwszych kombinacjach zdjęcie powinno wyglądać o niebo lepiej.

Na co zwracać uwagę podczas poprawiania zdjęcia ? Przede wszystkim na doświetlenie, odpowiedni kontrast oraz barwy. Kolory nie mogą razić, muszą być soczyste, ładne ale stonowane i przyjemne dla oczu. Duża ilość światła, bieli czy ekspozycji sprawi, że zdjęcie nabierze przejrzystości. Cienie zminimalizują efekt cienia na zdjęciu a czernie wzmocnią czarne barwy. Kontrast każdy za pewne zna, ale nie zawsze jest on niezbędny w użyciu. Wszystko zależy od tego, jak bardzo potrzebujecie poprawić zdjęcie  i ile mu brakuje do tzw. "dobrego wyglądu", który Was interesuje.
Myślę, że podczas działania sami najlepiej wyczujecie, co będzie się dobrze prezentowało i w jakiej ilości.

Teraz przechodzimy do trzeciej zakładki WYOSTRZANIE, a dokładnie interesuje mnie redukcja szumu, która sprawi, że zdjęcie nabierze gładkości. Ja korzystam w zasadzie tylko z luminacji i przeważnie ustawiam ją na 50 %, ale jeżeli macie ochotę pokombinować z pozostałymi ustawieniami w tej zakładce, to nie widzę przeszkód.
Kolejnym krokiem, choć nie zawsze niezbędnym, jest korekta nasycenia obrazu. Jeżeli na zdjęciu mamy za dużo jakiejś barwy, która zakłóca nam ogólny odbiór zdjęcia, można ją wyeliminować redukując ją na konkretnym pasku. Opcji mamy osiem, więc jest w czym wybierać. W tym przypadku nie zmieniałam niczego na zdjęciu, ponieważ uznałam, że nie ma takiej potrzeby.
Bardzo fajną sprawą jest KOREKCJA OBIEKTYWU. Czasami obiektyw potrafi nam zrobić na złość, tworząc efekt rybiego oka. Często podczas wykonywania zdjęcia rysunku, obiektyw potrafi także skrzywić jego krawędzie, pomimo naszych usilnych starań by zachować je w odpowiednio prostej linii. W takich przypadkach korekcja obiektywu bardzo się przydaje. Jednak najlepiej sprawdza się w przypadku zdjęć rysunków, niż instruktażowych. Dlatego dokładniej napiszę o tym później.
Na tej samej zakładce pojawia się równie istotna funkcja, którą jest winietowanie obiektywu. O co chodzi z tym winietowaniem ? Na "chłopski rozum" aparat często przyciemnia rogi lub brzegi zdjęcia, w przeciwieństwie do środka, który jest zazwyczaj mocniej doświetlony. Dlatego aby zachować pewną jednolitość doświetlenia na zdjęciu, trzeba zredukować te ciemne partie. Opcja winietowania właśnie nam w tym pomaga. Pierwszy paseczek ustala jak bardzo rozjaśnimy te obrzeża, a drugi zmienia punkt koncentracji od zewnętrznej do wewnętrznej partii zdjęcia.

 Zdjęcie Rysunku


Z obróbką zdjęcia rysunku, sprawa ma się nieco inaczej. W tym przypadku musimy skupić się na nieco innych aspektach, niż w przypadku zdjęcia instruktażowego. Choć wiele z powyżej opisanych opcji, nadal będzie się powtarzać.


W przypadku zdjęcia rysunku, pierwszą rzeczą o jakiej warto pomyśleć jest kadrowanie. Musimy wyciąć naszą pracę ze zdjęcia, tak aby pozostałe jego elementy nie odciągały naszej uwagi od tego, co tą uwagę przykuwać musi. Jeżeli krawędzie rysunku są w miarę idealnie równe, to mamy połowę sukcesu za sobą. Zwyczajnie klikamy na kadrowanie ( zaznaczone strzałką ) i zaznaczamy obwód rysunku.
Jeżeli jednak krawędzie rysunku na zdjęciu nie są równe, a praca wydaje się uciekać w którąś ze stron lub daje wrażenie zbyt wklęsłej czy wypukłej, bardzo ważna staje się w tym przypadku KOREKCJA OBIEKTYWU.
Innymi słowy kombinujemy z ustawieniami zniekształceń, skalowania itp. Naturalnie robimy to dopóty, dopóki praca nie będzie dawała wrażenia równo położonej, na ziemi lub w przestrzeni.
Kiedy te ustawienia mamy za sobą, przechodzimy do korekty światła i kolorów, czyli do ustawień PODSTAWOWYCH.
Tutaj niestety trzeba być ostrożnym i nie można przesadzać z kolorami, czy też rozjaśnieniem. Zdjęcie poprawiamy tak, aby oddawało rzeczywiste walory naszego rysunku. Nie podkręcamy kolorów czy też innych ustawień po to tylko, aby praca wyglądała lepiej od tej w rzeczywistości, ponieważ jest to nieuczciwe. W momencie kiedy wystawimy prace na wernisażu, to oszustwo wyjdzie na jaw. Praca zawsze powinna lepiej wyglądać w rzeczywistości niż na zdjęciu. Taka jest moja opinia na ten temat. To zawsze miła niespodzianka dla osób, które przyjdą na naszą wystawę. Tak więc myślę, że obróbka zdjęcia powinna pomóc uwydatnić walory naszej pracy, które z jakiegoś powodu stają się niewidoczne lub trudne do dostrzeżenia. Jak wiadomo, zdjęcie nigdy nie odda rzeczywistości idealnie w stu procentach. Nie mniej jednak, taka obróbka powinna tylko pomóc nam zbliżyć zdjęcie do tego, co widać w rzeczywistości a nie ją przekręcać na naszą korzyść.  Tu chodzi o zachowanie uczciwości wobec ludzi, którzy śledzą nasze artystyczne profile i doceniają naszą pracę.

Jeżeli chodzi o kwestię luminacji, w przypadku zdjęcia rysunku nie można przesadzać. Warto zredukować szum ale nie tak, aby totalnie wygładzić rysunek. Ponownie nawiązuję do punktu poprzedniego. Nie oszukujemy. Dlatego luminacje warto ustawić na minimum - zredukować szumy ale tak, aby widoczne pozostały ruchy ręką czy ołówkiem ( kreski, ślady, pory ), jeżeli są one widoczne w rzeczywistości. Jeżeli ustawicie luminację za bardzo, zdjęcie ulegnie całkowitemu wygładzeniu, co będzie wyglądać sztucznie i nienaturalnie, jakby wykonane było w programie graficznym a nie za sprawą tradycyjnych mediów oraz Waszych rąk. A tego nie chcemy.
Jeżeli istnieje taka potrzeba, można pokombinować z redukcją konkretnej barwy, ale przy obróbce zdjęcia rysunku, tej opcji nie polecam. Jeżeli zredukujemy jakiś kolor, będzie on znikał na całej płaszczyźnie nawet tam, gdzie tego nie chcemy.Na koniec WINIETOWANIE OBIEKTYWU aby ujednolicić światło na zdjęciu.
Naturalnie gdyby coś jeszcze nie pasowało, warto wrócić do poprzednich opcji i zakładek. Warto zdjęcie poprawiać dotąd, dopóki  nie będziemy zadowoleni. I nie jest powiedziane, że wszystko musi być wykonywane zgodnie z zaprezentowaną tutaj kolejnością.Ostateczne rezultaty obróbki są wyraźnie widoczne. 

Pierwsze zdjęcie jest dosyć przyciemnione i szare. Detale są mało wyraźne. 
Tymczasem po obróbce obraz jest znacznie czystszy, biele są wyraźne, takie jakie powinny być. Kontrasty prawidłowo zachowane a kolory posiadają odpowiednio stonowaną intensywność.
Pierwsze zdjęcie jest słabo doświetlone, szare i brudne. Mało wyraźne.

Natomiast po obróbce zdjęcie jest czyste, przejrzyste. Kolory są ładnie wyeksponowane, jak również wyeksponowany jest przedmiot, będący głównym elementem zdjęcia.

Naturalnie proces obróbki, w tym przypadku, potraktowałam nieco po macoszemu. Nie poświęciłam temu tyle energii i czasu co zazwyczaj, więc i zdjęcia po obróbce nie są idealnie dopracowane tak jak być powinny. Ze względu jednak na brak czasu, chciałam ogólnie wyjaśnić i pokazać Wam, jak w fajny sposób można poprawić swoje zdjęcie. A można to zrobić na prawdę rewelacyjnie. Wystarczy mieć trochę chęci i wolnego czasu. Niestety taka obróbka trochę czasu zabiera, niemniej jednak uważam, że na prawdę warto. :)
Przepraszam jeżeli moja metoda wydała się prymitywna i mało profesjonalna, zwłaszcza w terminologii. Niestety nie jest to moja mocna strona. Zdecydowanie lepiej mi idzie praktyka. Tak "po swojemu" i właśnie "po swojemu" wyłożyłam wszystko, kawę na ławę....a nóż się Wam przyda.

P.S. Na wszelkie komentarze postaram się odpisać jak najszybciej ! :)

16 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze ujęte :) pamiętam swoje zmagania z fotografowaniem prac, a od niedawna zaczełam je po prostu skanować na mapy bitowe- te do formatu A3 w domu, a reszte tam gdzie mają dużoformatowy skaner. Tylko niestety płótna nie da się zeskanować... Najgorzej jest fotografować pracę farbą olejną, moja zmora...

  juoart.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ! Taaaak znam ten ból. Fotografowanie obrazu olejnego- najgorzej. Tu się błyszczy, tu nie wyjdzie, tu za dużo światła i psychika choruje. XD

   Usuń
 2. Może się przyda: Całkiem miłym w obsłudze programem graficznym jest GIMP. Nadto - jest darmowy i można go legalnie ściągać. Mam nadzieję, że pomogłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak GIMP faktycznie - ale go nie używam...jeszcze XD :)

   Usuń
 3. Osobiście koryguje swoje fotografie w Photoshopie, chociaż odkąd zainstalowałam Windows 10 to mam przy generatorze obrazów opcje EDYTUJ - ULEPSZ i czasami to wystarczy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja niestety z tego nie korzystam, ponieważ nie mam takiej opcji :P

   Usuń
 4. Świetny post! Właśnie skończyłam rysować pracę na konkurs i próbuję zrobić jak najlepsze zdjęcie. Bardzo mi pomogłaś :d

  OdpowiedzUsuń
 5. No popatrz, a 10-tego nie widziałem tego posta. Dzięki Miszczu [slodka 30]. Biorę się za lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o lekturę to polecam książki :) :P

   Usuń
 6. Świetny tutorial, dodałbym od siebie, że można poeksperymentować jednak z lampą (mowa oczywiście o dodatkowej lampie założonej na aparat). Światło lampy można skierować na ścianę lub sufit - dotrze do rysunku odbite i oświetli rysunek delikatniej i szeroko.
  Wynik oczywiście zależy od warunków panujących w pomieszczeniu. Czasami można uzyskać fajny efekt.

  Pozdrawiam,
  ~pw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry pomysł z tą lampą ! Niestety nie posiadam dodatkowej lampy :( Może kiedyś....

   Usuń
 7. Witaj! Post przydatny. Kiedyś przetestujesz kredki szkolne Colour Anims firmy Wikam? W moim Carrefourze kosztowały prawie sześć złotych za dwadzieścia cztery kolory. Jestem ciekawa, jak będą się sprawować.
  Pozdrawiam!
  Amqise

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli je spotkam to na pewno zakupię ! I przetestuję, ma się rozumieć. :)

   Usuń
 8. Zrobisz kiedyś tutorial z rysowaniem loków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jeżeli znajdę fajny wzorzec i pomysł na pracę to tak :)

   Usuń

----