sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

czwartek, 5 stycznia 2017

Gumka do atramentu - Glass Eraser Pencil ☺


Witam wszystkich cieplutko! Miałam ostatnio sporą przerwę w pisaniu ze względu na święta oraz wiele innych wydarzeń, które odciągnęły mnie od codzienności. Mam nadzieję, że spędziliście  ten czas spokojnie. Ja, korzystając z tego spokoju, przygotowałam dla Was krótką notatkę na temat pewnego przedmiotu, który ostatnio bardzo przypadł mi do gustu. Oczywiście już wspomniałam o nim w poprzednich postach. Dzisiaj jednak nie będzie to tylko wzmianka lecz pełna recenzja, która pozwoli Wam dokładniej zapoznać się z ... gumką do atramentu marki Faber CastellJak funkcjonuje gumka do atramentu ? 


Gumka do atramentu nie jest magicznym przedmiotem, który w czarodziejski sposób usuwa atrament. Ma ona swój własny sposób działania, który można wytłumaczyć w racjonalny sposób. Ten sposób ściśle powiązany jest z charakterem atramentu.
Jak wiadomo atrament nie jest permanentny ani wodoodporny, chociaż trudno go domyć nawet ze skóry. Kiedy nałożymy go na papier a po wyschnięciu skropimy wodą, ulegnie rozmyciu. Jednak doczyszczenie ubrań, skóry czy mebli z atramentu, bywa bardzo uporczywe. To samo tyczy się papieru. Atramentu nie wymażemy z kartki tak jak ołówka, za pomocą zwykłej gumki. I dlatego gumka do atramentu działa inaczej niż zwykła gumka, której używamy na co dzień. Gumka do atramentu działa na zupełnie innej zasadzie.

Funkcjonuje ona podobnie jak gumka automatyczna. Posiada wkład, który wysuwamy i wsuwamy do środka. Jednak ten wkład, w przeciwieństwie do gumek automatycznych, składa się z pojedynczych, twardych włosków, złączonych/sklejonych ze sobą. Dzięki temu wkład staje się twardy a jednocześnie łagodny dla papieru. Oczywiście łagodny na tyle na ile się da. Bo ślad na papierze zostawi, jednak dziury nie zrobi. Ale o destruktywnych właściwościach gumki do atramentu nieco później.Wkład wsuwamy od góry ale zamiast naciskać, kręcimy końcówką.
Naturalnie z czasem wkłady ulegają zużyciu. Biorąc jednak pod uwagę częstotliwość używania takiej gumki, jak i również twardy charakter wkładu, wystarcza ona na bardzo długo.


Gdyby jednak wkład się zużył, na stronie sklepu Faber Castell są dostępne nowe w całkiem przystępnych cenach.
( Zdjęcie zapożyczone ze sklepu Faber Castel ) 
Jak działa gumka do atramentu w praktyce ?Biorąc pod uwagę sposób w jaki skonstruowany jest sam wkład, warto zmienić określenie dla samej czynności jaką ta gumka wykonuje. Podczas gdy zwykła gumka gumuje, w przypadku gumki do atramentu wolałabym użyć określenia "ściera, zaciera, wyciera". I to w sensie dosłownym, bo jak już wcześniej wspomniałam, atramentu nie wymażemy  jak ołówka, musimy go zetrzeć z powierzchni kartki. I tak właśnie działa gumka do atramentu. Ściera ona atrament z naszej przestrzeni roboczej.

Ma to oczywiście swoje plusy jak i minusy. Zacznę może od minusów. W zasadzie jest tylko jeden. Nie mniej jednak dla niektórych może okazać się on bardzo istotny. Podczas ścierania, gumka pozostawia ślad, ponieważ razem z fragmentami atramentu, ściera również powierzchnię papieru. Tak więc, w przypadku pisania listów i kaligrafii, gdzie wymagana jest estetyka wysokiego poziomu, gumka niestety się nie sprawdzi.  
Inaczej natomiast przedstawia się kwestia z rysowaniem. Jeżeli rysujemy piórem i popełnimy drobny błąd, gumka jak najbardziej pomoże. Taką skorygowaną przestrzeń, pokrywamy ponownie atramentem. Mimo to warto pamiętać, że ślad na papierze zostaje, co prawda drobny ale jednak jest. A im cieńsza kartka, tym gorzej.
Gumka poradzi sobie również z tuszem, długopisem, cienkopisem oraz innymi przyborami piszącymi, które NIE PRZEBIJAJĄ NA LEWĄ STRONĘ PAPIERU.  Czyli nie poradzi sobie z wszelkiego rodzaju markerami i pisakami, które pozostawiają ślady na drugiej stronie kartki. Ścieranie takich śladów byłoby jednoznaczne z wydrążeniem dziury. Tak więc, stosując gumkę do atramentu, warto użyć jej z rozsądkiem do drobnych korekt i nie oczekiwać cudów, ponieważ nie jest to przedmiot cudotwórczy. Tak naprawdę całe meritum rysowania polega na tym, aby działać bez stosowania korekt jakichkolwiek, albo przynajmniej stosować je w jak najmniejszym stopniu. 

Uwaga ! Przy atramentowych działaniach artystycznych, warto stosować papier o większej gramaturze. Cienka kartka łatwiej ulega uszkodzeniom.
Ponad to, korektę przeprowadzamy zawsze po całkowitym wyschnięciu medium ! W przeciwnym razie zrobimy sobie więcej bałaganu niż porządku.

Inne Zastosowane Gumki do Atramentu


I wreszcie czas aby poruszyć temat zastosowania gumki w innych technikach. I to jest moja ulubiona część notatki. Ponieważ o ile gumka przeznaczona została do atramentu, o tyle lepiej sprawdza się jako pomoc w innych technikach. A przynajmniej taka jest moja opinia. Jedną z tych technik są oczywiście kredki! Odkryłam przez przypadek, że gumka do atramentu jest rewelacyjną pomocą, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z warstwami. Wkład gumki rewelacyjnie zbiera wierzchnie warstwy grafitów bez uszkadzania papieru, więc jesteśmy w stanie nałożyć kolory raz jeszcze, bez ryzyka uzyskania paskudnego śladu na papierze, który świadczyłby o pomyłce.

Tak więc, jeżeli jesteście kredkowymi maniakami, to gumka do atramentu może się okazać jednym z najbardziej pomocnych przyborów, które ułatwią Wam pracę w tej technice.

Co więcej,  pomocna może okazać się również podczas pracy z innymi technikami, które działają na podobnej zasadzie do kredek. Mam tu na myśli techniki suche, które zaliczamy do rysunku i które nie ulegają roztarciu jak np. pastele twarde czy pastele olejne. Czyli te techniki, które mają charakter bardziej permanentny.

Techniki takie jak ołówek, pastele suche, czy węgiel, łatwo ulegają roztarciu, przez co korekta może okazać się dosyć problematyczna. Zamiast zetrzeć błędy, dodatkowo rozmażemy medium. 


Naturalnie poza artystycznym użytkowaniem, gumka oczyszcza również inne rodzaje zabrudzeń. Tutaj producent uwzględnia oczyszczanie przedmiotów użytkowych, także rdzy z samochodu. Niestety pod tym kątem gumki nie sprawdzałam ale jestem przekonana, że do delikatnego zeskrobywania zanieczyszczeń, gumka sprawdzi się idealnie. Myślę, że pomocna okaże się również w dziedzinie rękodzieła, trzeba tylko ją kreatywnie wykorzystać. ;)

No i to tyle jeżeli chodzi o kwestie związane z cudownym wynalazkiem do "gumowania" atramentu, który jak na ironię losu przystało, lepiej radzi sobie z gumowaniem permanentnych technik kolorowych. Więcej zaskakujących informacji z siebie już nie wycisnę. Co miałam napisać to napisałam. Osobiście zakochałam się w gumce do atramentu głównie dlatego, że podczas pracy z kredkami potrafi okazać się niezwykle pomocna. 

  

7 komentarzy:

 1. Ooo przydałoby mi się coś takiego przy rysowaniu kredkami:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest na prawdę pomocna jeżeli chodzi o kredki. Jeżeli się zdecydujesz na małe zakupy to zapraszam przez linka ;) A jeśli już ją nabędziesz to koniecznie daj znać jakie są Twoje odczucia. ;)

   Usuń
 2. Recenzja jest w porządku, ale bardzo mnie drażni, kiedy ktoś pisze "na prawdę". Osobno. Jak to mówią, "na pewno piszę się naprawdę osobno, a naprawdę piszę się na pewno razem" XDD Zauważyłam to w tym i kilku innych twoich postach, uważaj na to :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, ale jakoś przykro mi się robi, jak widzę, że na wszystkie komentarze oprócz mojego odpisałaś. Bo zastanawiam się, czy to przypadek, czy po prostu omijasz nawet nie krytykę, a po prostu zwrócenie uwagi. No ale trudno. c:

   Usuń
  2. A cóż miałam odpisać? Przyjęłam do wiadomości i tyle :)

   Usuń

----