sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

piątek, 19 grudnia 2014

Jak rysować ołowkiem upięte włosy - proste ?

Czyli włosy po raz kolejny :) 

Witam Was serdecznie w tym przedświątecznym tygodniu. Dzisiaj jak widać będzie tutorial i w dodatku po raz kolejny na temat włosów. Podobnych tematów już było sporo a znając życie będzie jeszcze więcej bo tematyka buszu na głowie sama w sobie jest dosyć rozległa. Na dzisiaj przygotowałam jednak kwestię rysowania upiętych i prostych włosów. Można to także podciągnąć pod temat rysowania skomplikowanej fryzury choć nie do końca. Tym razem chciałabym wziąć pod uwagę całokształt włosów gładkich, prostych ale upiętych w jakąś przedziwną formę. 
Oczywiście na wstępie przepraszam za kiepska jakość zdjęć. Były robione już jakiś czas temu i teraz nie bardzo dało się wyciągnąć z nich zbyt wiele. Mam jednak nadzieję, że wszystko widać i  z dzisiejszej notatki wyciągniecie całą esencję jaka będzie Wam potrzebna. 

Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek pracy warto spojrzeć na fryzurę ogólnie. Zaznaczamy sobie ogólny zarys i  zwyczajnie dzielimy sobie poszczególne jej partie na sektory. Oczywiście ja zaznaczyłam wszystko białą linią tak jak mniej więcej powinno to wyglądać. Naturalnie nie musimy nieczego numerować. Chodzi o to aby ustalić ogólny kształt fryzury a następne poszczególne jej elementy oraz kształty, które się na niej znajdują. Kiedy mamy już wszystko rozrysowane tak jak być powinno przystępujemy do dalszej praktyki. 

UWAGA!!!

Kwestia pierwszeństwa czy wykonać najpierw włosy czy twarz i ciało jest całkowicie subiektywna. To nie ma znaczenia. Zwyczajnie rysujecie tak jak Wam jest wygodnie i jak Wam pasuje. Wypełnianie Sektorów

Tą kwestię omówię na podstawie fryzury gejszy, która niczym się nie różni od innych misternie ułożonych fryzur, choćby tej na zdjęciu powyższym. Technikę a może raczej sposób jak stosuję można śmiało używać w każdym podobnym przypadku. Zasada jest prosta. 

Mając włosy podzielone już na owe sektory, zaczynamy od wypełniania dowolnego pola pamiętając by kierunek stawianych przez nas kresek zgadzał się z kierunkiem ułożenia włosów w każdym z poszczególnych sektorów. 
Rysujemy kierując rękę od zewnętrznych linii do środka, zostawiając je delikatniejsze po środku. W ten sposób powstanie połysk świadczący o wypukłości konkretnego pukla.  


UWAGA!!!

Połysk na puklach nie zawsze leży idealnie po środku. Czasem zmienia swoje miejsce bliżej lub dalej od górnej lub dolnej krawędzi. Czyli może być położony bardziej u góry lub na dole pukla. Wszystko zależy od sposobu ułożenia włosów.

Z początku stawiamy kreski delikatniej. Z czasem jednak zwiększając ich ilość i im mocniej będziemy je stawiać nakładając je na siebie, tym mocniejszy cień na włosach nam się utworzy. Początkowo warto sięgnąć po twardszy grafit. Jego twardość powinna być uzaleźniona od tonacji włosów jakie rysujemy. I tak na przykład do czarnych użyłam na początek 2 B. Do jasnych użyłabym np. HB. 
Jeżeli na przestrzeni którą wypełniamy brakuje nam linii zewnętrznych kierujemy rękę po łuku ( lub innej formie np. fali ) w obu kierunkach.

UWAGA!!!

Naturalnie dobór miękkości grafitu jest indywidualny ponieważ każdy z Was będzie śmigał w swoich rysunkach odmienne tonacje czy kolory włosów i pod tym kątem sami będziecie musieli również zadecydować jaką twardość najlepiej Wam będzie odpowiadać. 

Trzymając się formy i kierunku w jakim ułożone są pukle włosów nakładamy kolejno liniie i kreski dopóki odcień w danym miejscu nas nie zadowoli. Wiadome jest, że przy jasnych włosach będziemy musieli zachować szczególną ostrożność gdyż przeważnie pozbawione są one głębokich i czarnych refleksów. 
Kiedy docieramy do miejsca, w którym graniczą włosy ze skórą twarzy, należy pamiętać aby cienkimi i pewnymi pociągnięciami kierować linie od strony włosów ku skórze. Czyli tak jakbyśmy nakładali pojedyncze i krótkie kosmyki na skórę. 
Końcowym etapem jest przyciemnianie konkretnych partii a także wykonywanie drobnych poprawek ołówkiem o miększym graficie. Czyli wszelkie mocniejsze cienie rzucane przez pukle, jak również przez liczne ozdoby tkwiące we włosach, wzmacniamy miękkim grafitem. I tak np. do czarnych włosów użyłam 5B ( można więcej ). 5B także nadaje się również do wzmocnienia cieni na jasnych włosach. Ale ogólnie rzecz biorąc dobieranie miękkości grafitów to sprawa indywidualna bo tak na prawdę nie jestem w stanie wam powiedzieć jaki odcień włosów będziecie rysować a jest tego mnóstwo w zależności od określonego zdjęcia, oświetlenia itd.


No i tak jakby to wszystko co na dzisiaj przygotowałam :) Mam jednak nadzieję, że wystarczająco i wyczerpująco.


6 komentarzy:

 1. No przyznam, że tutorial świetny :3 Tak czy inaczej ja zbieram siły do rysowania, no, bo przecierz już zamówiłam kredki *.*
  A co do notek to może jest gdzieś na blogu jak wykonujesz szkic ? Bo akurat by się przydało... xD Mało satysfakcjonuje mnie rysowanie proporcjami przynajmniej jak ja to nazywam ;d i chyba spróbuję kratkowania...
  A więc jeśli to ostatni post przed świętami to życzę Ci wesołych świąt, w przyjemnej atmosferze i wspaniałej weny, no ale jeśli to nie ostatni post to życzenia się powtórzą :3
  Pozdrawiam serdecznie ! :)
  martynaart1.blogspot.com
  Martyna :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Martynko :) Przyznam, że od jakiegoś czasu zastanawiałam się czy taką notatkę ( jak wykonać szkic ) przygotować. Tak więc biorę ją teraz pod uwagę ;)
   Nie wiem czy ostatni czy przedostatni bo ja trzymam cały czas rękę na pulsi i nigdzie się nie ruszam ;) Blog to dla mnie przyjemność więc kto wie...może i nawet w święta się coś pojawi :3
   Ja tobie również życzę wszystkiego dobrego i wesołych świąt ! ;)
   Pozdrawiam Martynko ! :)

   Usuń
 2. Bardzo praktyczny poradnik. Może ocenisz jak wyszły mi włosy na moim ostatnim portrecie?

  Pozdrawiam, kopytkowa, rysunek, grafika, design

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Zuziu !
   Bardzo dziękuję ! Oczywiście widziałam matkę smoków i uważam, że wszystko wygląda bardzo ładnie. Ja bym dodała jeszcze trochę więcej pojedynczych kosmyków grubszych czy cieńszych wplątujących się w resztę włosów ale poza tym wszystko wygląda super ! :)
   Pozdrawiam !

   Usuń
 3. Te włosy są super 0.0 takie realistyczne jednak ja i tak bardziej kocham Twoje rysunki kredkami ;)
  Zapraszam na bloga bo tam czeka na Ciebie mały prezent świąteczny xD pozdrawiam

  http://pozytywnymisz-masz.blogspot.com/2014/12/szalone-selfie.html

  i udostępniłam jedną z Twoich prac .Mam nadzieję że nie masz nic przeciwko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe też wolę rysować kredkami - lubię kolory.
   Marylko nie gniewam się oczywiście i bardzo dziękuję za tak wspaniały prezent gwiazdkowy ! Jest cudowny ! :3
   ŻyczęCi wesołych i spokojnych świąt !

   Usuń

----