sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Jak rysować i cieniować usta - część praktyczna z błyszczykiem

Usta rozwarte / z błyszczykiem 

Dzisiaj chciałabym poruszyć ponownie kwestię rysowania ust. Ale tym razem będziemy rysować i cieniować. Na początek rozwarte i z błyszczykiem. Następnym razem pokaże jak narysować bez błyszczyka, bo to nieco się różni sposobem cieniowania. :) Dla niektórych może się to wydać niuansem, ale przy studyjnych szkicach czy rysunkach te niuanse mogą być dostrzegalne.


Powyższy rysunek zapewne kojarzycie z poprzedniego posta. Tym razem jest niepokreślony ponieważ chciałabym abyście się przyjrzeli jak to wszystko jest wycieniowane. Naturalnie na początek radzę pomagać sobie liniami, osiami i wszelkimi pomocami technicznymi, o których pisałam ostatnio. Z czasem dojdziecie do takiej wprawy, że nie będzie wam to potrzebne i tak jak ja, będziecie rysować intuicyjnie. :) 
Wszystko oczywiście będzie pokazane na filmiku, ale chcę także napisać o istotnych kwestiach podczas rysowania i cieniowania ust. Przede wszystkim rysując rozwarte usta warto zacząć od środkowej części, czyli obszaru pomiędzy wargą górną a dolną. Czyli rysujemy linearny zarys rozwarcia ust a potem to, co się tam znajduje czyli : zęby i ewentualne kształty jamy ustnej majaczące w tle. :) Następnie do tego  dopasowuje sobie wargi - ich szerokość i kształt. Naturalnie zarys warg, jeżeli wyjdzie nam za mocny, należy delikatnie przygumować aby nie rzucał się w oczy. Pamiętacie - nie obrysowujemy warg linią. :) Kolejną rzeczą podczas cieniowania ust z błyszczykiem jest delikatny zarys plam połyskowych. Zauważcie, że kiedy usta pokryte są błyszczykiem są bardziej gładkie a połysk pojawia się w postaci kontrastowych jasnych plam na wargach. Dlatego też, warto wcześniej sobie te plamki zaznaczyć . Naturalnie także bardzo delikatnie. Powinno to wyglądać mniej więcej tak :


Kiedy już mamy rozrysowane usta, można zająć się cieniowaniem. Istotne są kąciki ust w postaci delikatnie rozmazujących się ciemnych kropek. Cieniowanie warg warto przeprowadzić za pomocą metody, o której już pisałam poprzednio. Dolna warga zawsze będzie jaśniejsza od górnej. No chyba , że światłocień rozkłada się inaczej :). Jeżeli rysuję usta rozwarte, zazwyczaj zaczynam od cieniowania przestrzeni środkowej - czyli zębów i jamy ustnej. Natomiast jeżeli chodzi o same wargi - warto pamiętać by przyciemnić górną wargę najmocniej przy kącikach ust, a także zarysować cień jaki rzuca ona na zęby. To też będzie na filmiku ;) Dolną wargę z kolei, najmocniej przyciemniamy od dołu.
Następnie przechodzimy do cieniowania obszaru wokół ust. Trzeba koniecznie zaznaczyć ten uroczy dołeczek nad górną wargą, a pod dolną wgłębienie.
Zawsze warto zostawić biały pasek wokół ust, kierując cieniem tak, by ich nie dotknąć. Jeżeli coś nam się najedzie albo zamaże, zawsze można użyć gumki do mazania i ostrym końcem poprawić brzegi ust a także ewentualne połyski  oraz refleksy. :) 


Mam nadzieję, że pomogłam w temacie. Tak jak już wspomniałam wcześniej, następnym razem chciałabym pokazać jak rysować usta ale bez błyszczyka no i zamknięte. Wtedy już  będziecie wiedzieć jak rysować usta z błyszczykiem, bez błyszczyka, rozwarte i zamknięte i będziecie super ekstra wyedukowani ;)14 komentarzy:

 1. Usta to moja pięta achillesowa. z ilu tutoriali bym nie skorzystała to i tak nigdy mi nie wychodzą eh:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie myślę kochana, że powinnaś próbować aż do skutku ;)

   Usuń
 2. A mogłabyś opisać jak cieniujesz i ogólnie rysujesz całą twarz???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oczywiście, jednak proszę o cierpliwość, zanim do tego dojdzie muszę poruszyć jeszcze kwestię teoretyczną dotyczącą tego tematu :)

   Usuń
  2. Nie ma sprawy :) No bo niby bez teoretyki nie ma praktyki Ja tak między innymi właśnie dlatego lubie twojego bloga wchodzisz w każdy szczególik a nie wszystko na hura:D

   Usuń
  3. No bo wiesz, diabeł tkwi właśnie w szczegółach ;) Bardzo mi miło ^^.

   Usuń
 3. a ja rysuje te usta, raz wychodzą, raz nie, ale za cholere nie wiem jak zrobić ten błyszczyk żeby wyglądał dobrze ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też nie wszystko od razu wychodziło. Trzeba po prostu ćwiczyć do oporu i nie zniechęcać się ;) A problem z błyszczykiem jest ogólny, czy jakiś konkretny ? :)

   Usuń
 4. hmm chyba problem jest z tym, że nie wiem gdzie go zaznaczać na ustach chyba, że to obojętne? bo u mnie wygląda to dosyć dziwnie i mam też problem z rysowaniem 'zmarszczek' na ustach, ale to chyba kwestia treningu? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, połysk błyszczykowy to bardzo krnąbrna rzecz. Czasem coś nam sprzyja w rysowaniu a czasem nie. Dlatego na początek czasem warto zmienić wzorzec, który będzie nieco łatwiejszy i będzie wiadomo jak i za co się zabrać. Wszystko jest kwestią treningu i ćwiczenia obserwacji :) Jeżeli to pomoże, to sugeruję by obrać sobie konkretne miejsce i dokładnie się przyjrzeć nie całości lecz wybranemu fragmentowi i próbować go odtworzyć. Im więcej spoglądamy na wzór tym lepiej. :)Naturalnie czasem warto według siebie coś pozmieniać, to nie mankament - byle miało to wygląd tego co się rysuje. :)

   Usuń
  2. Dzięki wielkie za pomoc :) trochę już rysuję, ale portrety dla mnie i sylwetka ludzka to zmora, więc postanowiłam się uczyć. Pewnie jeszcze nie z jednym pytaniem tu wrócę, pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Wiem, jest to niestety bardzo trudna część ciała ludzkiego, poza dłońmi, która wymaga dużej wprawy. Ale praktyka czyni mistrza ! Wierzę, że ci się uda, a w razie pytań śmiało pisać! :)

   Usuń
 5. fajnie rysujesz usta

  OdpowiedzUsuń

----