sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

wtorek, 16 września 2014

Jak rysować loki w technice Ołówka i Białej Kredki

W Czerni i bieli lekcja nr 2 :)

Witam Was moi kochani ! Z przyjemnością informuję, że wczoraj nadałam przesyłki z nagrodami i wyróżnieniami. Tak więc oczekujcie niespodzianek ze strony poczty. Byłabym bardzo wdzięczna gdybyście dali mi znać ( jakkolwiek ) kiedy otrzymacie paczuszki. Będę wiedziała, że wszytko dotarło do właściwych rąk i wszystko jest w porządku :)
A na dzisiaj przygotowała kontynuację tematu dotyczącego łączenia ołówka i białej kredki. Tym razem zmierzymy się z lokami. Jeżeli pamiętacie poprzedni temat wszystko będzie wyglądać podobnie ale troszkę inaczej. Stosujemy tą samą  metodę pracy - najpierw nakładamy biel potem ołówek. Jednak z włosami ( lokami ) mogą się pojawić drobne problemy. 

Przede wszystkim zaczynamy od zaznaczenia sobie najjaśniejszych pasemek, które wyłaniają się z ciemności. Mocno dociskamy kredką w miejscach gdzie włosy są najbardziej wypukłe i najbardziej oświetlone. Im bardziej wypukłość zanika ( robi się wklęsła ) lub jego linia niknie w mroku tym delikatniej rysujemy kredką. 
Zwracamy uwagę na loki które są bardziej wysunięte ku przodowi, i te które są  nieco w tyle. Warto stopniować intensywność bieli. Jeżeli jakiś lok jest nieco głębiej osadzony ( w tyle / cofnięty ), zwyczajnie delikatniej zaznaczamy go kredką. 

Bardzo ważne jest by wykonywać ruchy zgodne z kierunkiem układania się włosów, czy loków. Tak więc jeżeli włos biegnie serpentyną od góry w dół w ten sam sposób go wypełniamy. 

Kiedy mamy już zaznaczone białe kosmyki rozpoczynamy wypełnianie brakujących powierzchni ołówkiem. Te miejsca tonące całkowicie w czerni  mocno zarysowujemy omijając białe loki. Tutaj nie trzeba się pilnować i sugerować kierunkiem ułożenia włosów ponieważ te miejsca są całkowicie czarne i nie wpływają na ogólny odbiór kierunku i fal na fryzurze. Bywają jednak takie momenty, że i te czarne partie trzeba wykonać podług kierunku w jakim układają się włosy. Wszystko zależy od tego jaką fryzurę rysujemy i jak ona wygląda na naszym wzorcu. Decyzję, czy zastosować taką lub inną metodę, musicie podejmować niestety sami.  

Tam gdzie loki nikną w mroku wykonujemy delikatne przejścia między bielą a czernią. Zwyczajnie wraz z kierunkiem układania się loków kierujemy ołówek od strony ciemnej na jasne partie. Dzięki temu powstaną delikatne przejścia między bielą kredki a szarością  i czernią ołówka. Dodatkowo otrzymamy efekt połysku na najbardziej wypukłych lokach we fryzurze. 

UWAGA !!!

Nie robimy na odwrót. Jeśli zaczniemy rysować białą kredką po ołówku biel zamaże ołówek i zrobią się szare roztarte plamy, które zwyczajnie popsują efekt. 

Czyli podsumowując :
 • najpierw nakładamy biel potem czerń.
 • rysujemy loki zgodnie z ich naturalnym kierunkiem.
 • cieniujemy loki zgodnie z ich naturalnym kierunkiem.
 • wypełniamy ciemne przestrzenie zgodnie z naturalnym kierunkiem włosów lub na zasadzie wypełniania pustych powierzchni czernią. 
No i na dzisiaj tyle. Zachęcam do pracy i próbowania. ;)14 komentarzy:

 1. UH uh uh skorzystam! :P Pozdrawiam. Dziś bez rozpisywania się :)
  ~glamonik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heheh czyli szybko zwięźle i na temat ;)
   Pozdrawiam również !

   Usuń
 2. Przepiękny efekt! No i świetny tutorial, wszystko ładnie pokazane i opisane!

  OdpowiedzUsuń
 3. Już otrzymałam mój zestaw do farb olejnych :) Świetny! Już zabieram się do roboty ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały blog i mnóstwo ciekawych porad , ale nie mogę obejrzeć go dokładnie bo więcej czasu spędzam korzystając z internetu w telefonie na komputerze niestety nie mam takiej możliwości, a tutaj nie jest ustawiona taka opcja i Pani blog nie otwiera mi się tak jak powinien nad czym bardzo ubolewam ;( pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję !
   Hmm to dziwne.... bo jest ustawiona wersja na komórki i na mojej działa na bank ponieważ sprawdzałam :) Jest ustawiony tylko inny szablon niż ten który widnieje na komputerowej wersji :)

   Usuń
  2. Też tak miałam ale zmieniłam szablon w opcji dla komórek na ,, prosty" i jest ok :)

   Usuń
  3. "prosty" ? u mnie nie ma takiej funkcji. Jedynie co mogę zrobić to przestawić z powrotem z trybu komórkowego na komputerowy :)

   Usuń
  4. nie ma? dziwne raczej powinno być ,
   http://oi61.tinypic.com/28ml2cj.jpg
   przepraszam,ze zawracam głowę ale przestawiła Pani na komputerowy bo teraz to już nic mi się nie otwiera :/

   Usuń
  5. POszperałam, znalzałam, zmieniłam. Teraz powinno być ok :)

   Usuń
 5. Świetny post, muszę kiedyś spróbować narysować coś w tej technice:)
  A kiedy pojawi się post z pozostałymi pracami konkursowymi?

  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! :)
   Na razie zbieram adresy i linki. Planuję na przyszły tydzień. Nawet jeżeli wszystkich nie uzbieram to i tak opublikuje. :)

   Usuń

----