sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

wtorek, 19 lutego 2013

Technika Nakładania / Rysowania Brązową Kredką

Czyli Działalność na Brązowo :)

Skoro już mam odrobinę teorii na temat brązowej kredki chciałabym teraz nieco przytoczyć trochę informacji na temat metody posługiwania się. W zasadzie nie jest to sposób zbytnio różniący się od tego o którym już pisałam w temacie kredek czy  ołówka ale poza tymi standardowymi informacjami sprzedam także newsy dotyczące różnic więc może tak nudno nie będzie. 

Przede wszystkim przy rozpoczynaniu pracy w kredce warto pamiętać, że gumka nie bardzo się przyda. Zwłaszcza przy LYRA Farb- Riese -Color-Giant. Oczywiście dotyczy to także innych brązowych kredek jakich zamierzamy używać, pomijając fakt iż kredki w ogóle nie lubią gumki do mazania. Dlatego tym bardziej ta czynność nigdy nie przynosi zadowalających efektów. Tak więc dla początkujących lub osób które nie do końca są pewne swoich umiejętności sugeruję by na początek wykonać sobie delikatny szkic linearny postaci ołówkiem. Ołówek w przeciwieństwie do kredki zawsze można skorygować gumką  a  gotowy szkic poprawić brązową kredką . 

Kolejna ważna rzecz to papier. Można użyć zwykły biały brystol , kartkę z bloku  albo jakąkolwiek inną. Ja jednak najbardziej lubię kolorystyczne rozwiązania w postaci dużych arkuszy papieru pod pastele . Mają bardzo przyjemną fakturkę  oraz gamę kolorystyczną. 

Należy pamiętać, że kredka ta nie zawsze da nam takie efekty jakie daje ołówek. Niektórzy mogą ją uznać za mniej precyzyjną, choć wiele zależy od indywidualnych umiejętności. Z pewnością problemem jest brak możliwości uzyskania efektów za pomocą gumki do mazania. Kiedy z ołówkiem możemy sobie na to pozwolić, przy kredce musimy  o tym zapomnieć. Brak możliwości całkowitego usunięcia kredki z papieru może się dla niektórych okazać problematyczne ale i to da się obejść przy odpowiednim nastawieniu. 

Technika Nakładania


Tak jak już wcześniej pisałam, technicznie sposób ten nie odbiega od metody posługiwania się ołówkiem czy kredkami. Wszystko bowiem polega na nakładaniu kolejnych warstw w postaci prostych linii, położonych blisko siebie, biegnących z każdą następną warstwą w przeciwnych kierunkach.
Zaczynamy od zostawiania śladów po prostej, w kierunku od lewej do prawej lub na odwrót. 
Następnie nakładamy kolejną warstwę ale w innym kierunku. Najlepiej w przeciwnym aby warstwy pokrywały się na krzyż.  
Potem nakładamy kolejną, także w zupełnie innym kierunku i pod innym kątem, dzięki czemu zaczyna nam się tworzyć plamka, której struktura będzie przypominać fakturę tkaniny. Oczywiście im bardziej niechlujnie rysujemy tym bardziej widać pociągnięcia ołówkiem. Im bardziej zachowamy precyzję tym plama będzie gładsza i dokładniejsza.  
Na koniec cieniujemy. Im delikatniejsze stawiamy kreski tym plama będzie lżejsza i jaśniejsza. Im mocniej tym będzie bardziej intensywna i ciemniejsza. Dokładnie tak samo postępujemy aby złagodzić przejścia na brzegach, dzięki czemu tworzymy taką mgiełkę obok plamy.

Metoda ta jest bardzo prosta i wygodna w użyciu - nakładamy kreski na siebie we wszystkich możliwych kierunkach. Intensywność plamy barwnej zależy od siły docisku kredki do papieru. Ponad to ilość warstw a także kierunki są dowolne. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Często duża ilość nałożonych warstw sprawia, że plama barwna ciemnieje a jednocześnie staje się gładsza i delikatniejsza - ślady rysowania zanikają.  Ponad to ta technika jest często jest wymogiem w szkołach plastycznych. Dlatego też jeżeli aspirujecie do roli ucznia w takiej szkole to warto tą metodę poćwiczyć :) 


4 komentarze:

 1. Z chęcią będę obserwowała tak zdolną osobę ;*
  ~Izulec z deviantarta pozdrawia! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest mi niezmiernie miło !!!!!!!!!!!!!!!!! :D :przytul: :D I bardzo się cieszę :D

   Usuń
 2. Again, another wonderful tutorial:)

  OdpowiedzUsuń

----