sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Jak rysować twarz w En Face

Po proporcjach czas na działanie !

Witajcie Kochani ! Ostatnio było trochę o proporcjach, a dzisiaj trochę działań praktycznych. Zapewne jak zdążyliście się już domyślić, będziemy rysować twarz w En Face.  Aby tego dokonać wytłumaczę wszystko krok po kroku, ale też chciałabym abyście sobie przypomnieli wszystkie poszczególne elementy twarzy i sposób ich rysowania w perspektywie frontalnej, ponieważ wiele z tego może się wam teraz przydać. :) W zasadzie wszystkie elementy poza uchem omawiałam na pierwszy ogień w tej perspektywie więc nie powinno być kłopotu ze znalezieniem ( w menu pod wskazówkami technicznymi ).  Na razie z cieniowaniem damy sobie spokój. Dzisiaj chciałabym abyśmy skupili się głównie na konstruowaniu twarzy z zachowaniem prawidłowych proporcji. 
Wykonałam pomocniczo kilka szybkich szkiców przedstawiających poszczególne etapy, a jeżeli ktoś nie będzie mieć dosyć to jeszcze będzie filmik. Zaczynamy od kwestii pierwszej. Mając twarz w pozycji En Face, od czego zacząć? Na początek zacznijmy od narysowania pionowej osi wzdłuż kartki, a na tej osi zaznaczamy sobie cztery punkty w równych od siebie odstępach. Mają to być odcinki o takiej samej odległości i licząc od dołu będziemy mieć: linię brody, linię nosa, linię brwi i  linię czoła. Pomocniczo można wykonać sobie owal twarzy, którego długość będą wyznaczały odcinki brody oraz czoła, jako nasze dwa najdalej wysunięte punkty. Powinno nam powstać coś takiego:


Nadszedł teraz czas aby rozrysować wszystkie elementy twarzy. Sugeruję zacząć od nosa ponieważ według niego można wytyczyć sobie wymiary i położenie wszystkich pozostałych części. Pamiętacie jak rysowaliśmy nos w perspektywie frontalnej ? Teraz możemy to wykorzystać. Drugi punkt od dołu to nasz nosek, a raczej jego dolna część. Bo długość nosa to cały środkowy odcinek twarzy. Ale my zajmiemy się dolną partią, która jest najbardziej charakterystyczna. Pamiętajcie by rozstaw bocznych policzków nie był zbyt szeroki od osi środkowej. Na razie omawiamy twarz o europejskich rysach, więc szerokie nosy to jeszcze nie w tym temacie. ;)
Jeżeli mamy nos gotowy to skupiamy się na ustach. Odległość od nosa do brody dzielimy sobie na pół i w tej połowie zaznaczamy miejsce, które przeznaczone jest dla linii dolnej wargi. Nad nią nieco wyżej zaznaczamy kolejny punkt i mamy miejsce, w którym rysujemy środkową linię ust, pamiętając by kąciki wychodziły niedaleko poza policzki nosowe. Widać poniżej. Na środkowej linii osi można zaznaczyć sobie jeszcze dołeczek wargi górnej i przechodzimy do dalszego etapu. 


Rysujemy brwi. To punkt drugi od góry, który wyznacza nam linię łuku brwiowego. Brwi rysujemy w dowolnym dla nas wygięciu, grubsze od wewnątrz, cieńsze od zewnątrz. Należy pamiętać tylko o tym, że brwi powinny zaczynać się nieco bliżej osi pionowej niż policzki nosowe. Ale to też nie jest reguła ;).
Następne jest oko. Pamiętacie z poprzedniej lekcji, że powinno znajdywać się na wysokości 1/3 długości nosa, od góry. Aby wyznaczyć sobie punkt spojówki wewnętrznej można pomocniczo także nakreślić sobie linię biegnącą ku górze od bocznej części nosa, tak jak to jest przedstawione na rysunku poniżej. Natomiast aby wyznaczyć sobie długość oka, wykreślamy drugą linię biegnącą od kącika ust. Tą odległość między linią boczną nosa a kącikiem ust, dokładamy jeszcze dwa razy, co daje nam całkowitą długość oka. 

Drugie oko rysujemy na podobnej zasadzie. Następnie przechodzimy do owalu twarzy. Można wygumkować sobie ten prowizoryczny, a ten właściwy najlepiej rozpocząć od czoła. Potem biegniemy w dół pamiętając o delikatnym zarysowaniu kości policzkowych, które zaczynają się zaraz pod okiem, a im linia bardziej w dół tym jest wklęsła tworząc policzki. Następnie biegnie ku żuchwie a ta z kolei załamuje się w łuk zaraz pod kącikami ust i biegnie ku brodzie, ostatecznie się z nią łącząc. Widać poniżej. 


Kiedy już skończymy z elementami wewnętrznymi twarzy zajmujemy się zewnętrznymi, czyli  uszami. Ucho zaczynać się będzie między brwią a okiem a kończyć przed końcem nosa. 


Dalej to już kwestia dopieszczania i nadania charakteru twarzy. Czyli wymazujemy te linie pomocnicze, aby nam niczego nie zakłócały, dodajemy włosy, tworzymy jakąś fryzurę  itd. Moja twarz jest wykonana na szybko, ale wy możecie przeznaczyć tyle czasu ile tylko zapragniecie na jej dokładne rozrysowanie ;)


Ten powyższy sposób, który wam pokazałam jest wygodny o tyle, że można według niego stworzyć własną wymyśloną twarz, np. tą którą widzicie powyżej, ale także i inną. Wystarczy tylko zmienić kształt oczu czy brwi  albo i owalu twarzy. Kombinacji jest mnóstwo. Także za pomocą tej metody można narysować twarz ze wzorca, np. zdjęcia lub z natury. W tym momencie mamy wszystkie kształty elementów twarzy podane na tacy. Wystarczy je tylko dobrze odtworzyć. Jednak tak jak już uczulałam wcześniej, jeżeli rysujecie konkretną twarz musicie mieć na uwadze, że każda ma indywidualne rysy i niektóre z proporcji mogą ulec delikatnemu zachwianiu. Wystarczy że twarz lekko się odchyli lub przekrzywi. Dlatego traktujcie te zasady jako pomocnicze w rysowaniu i bacznie obserwujcie to co rysujecie. ;)Do zobaczenia kochani ! Działajcie, nigdy się nie poddawajcie a ja śmigam do pracy! Mam nawał roboty. Zanim dotrzemy do następnego posta umieszczę uzupełniającego dla osób rysujących kredkami, bo wiem że niektórzy mieli wiele pytań i wątpliwości ;) Powoli także wykańczam już kolejny obraz olejny...ehs mam tyle tematów przed sobą, ale za mało czasu na ich realizację. Ale to też kwestia tego, że ja to bym chciała wszystko na raz ale się nie da ;)


16 komentarzy:

 1. Kochana, zupełnie się na tym nie znam, ale mi sie podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro ci się podoba to super !:) Bardzo się cieszę ;)

   Usuń
 2. Ciekawa strona. Można znaleść dużo ciekawych informacji.


  Look into my weblog dodaj strone

  OdpowiedzUsuń
 3. naprawdę dużo można się tu dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem ze trochę późno (datowo) dodaje ten komentarz ale twój.blog jest super! Baaardzo mi pomaga ��

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, naprawdę pomaga... :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się ! Przepraszam za kiepską jakość posta - wizualną i merytoryczną - to jeden z pierwszych :)

   Usuń
 6. Z każdym krokiem rysunek nabiera wyrazu, aż chciałoby się wziąć ołówek i szkicować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do tworzenia ! Znając podstawy można narysować z wyobraźni wiele ciekawych twarz. :) Pozdrawiam

   Usuń
 7. Świetny tutorial! Zapraszam też do siebie, trochę porad o malowaniu portretów akwarelą :)) http://salimzianowa.com/malowanie-portretu-akwarela/

  OdpowiedzUsuń
 8. Prubuje narysować twarz ucze sie i nic ciągle twarze z hororu ale nieprzestaje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przestawaj! Moje twarzy też wyglądały z początku jak z horroru ;)

   Usuń

----