sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

poniedziałek, 18 lutego 2013

Jak narysować gejszę ? :)

Ach ta Gejsza.... :)

Może jest to bardzo popularna teraz tematyka ale biorąc pod uwagę moją niekonwencjonalną metodę tworzenia gejsz, w zasadzie mi to nie przeszkadza.  Tak więc znalazłam sobie zdjęcie źródłowe wykonane przez fotografa Momoyamę. Ostatecznie wzięłam kredki i zaczęłam nimi szorować po papierze. Tak naprawdę to gejsze lubię rysować pół realistycznie- pół komiksowo. Nie zwracam większej uwagi na twarz, bardziej zależy mi na tkaninie i jej pięknych wzorach oraz kolorach oraz ogólnym układzie i kompozycji postaci. Zawsze zaczynam od linearnego szkicu ołówkiem.


 • Następnie ołówek poprawiam czymś trwałym, co daje możliwość precyzyjnego wykreślenia linii. Może to być cokolwiek co jest wygodne w użyciu. 
 • Kolejnym krokiem jest wymazanie gumką śladów ołówka, gdyż takie szare napaćkane, wystające linie nie wyglądają zbyt estetycznie. 
 • Następnie wypełniam włosy. Nie staram się ich cieniować - wykonuję czarną plamę barwną z elementem charakterystycznego połysku. Ale koloruję je zawsze po formie - według kształtu i kierunku w jakim się one układają. 
 • Potem przychodzi czas na makijaż. To bardzo prosta sprawa. Całą twarz pokrywam na biało, dodaję odrobinę cienia tam gdzie się pojawia. Następnie koloruję czerwone lalkowe usta i śliczny makijaż oczu w kształcie łzy ustawionej poziomo. Warto użyć bardzo soczystych barw i odcieni. Makijaż gejszy jest bardzo wyrazisty ze względu na swój biały podkład. 
 • Po makijażu cieniuję elementy ciała przyglądając się uważnie na kolory jakie występują i je ze sobą mieszam, jednocześnie tworząc światłocień.


 • Następnie zaczynam kolorować tkaniny od nałożenia najjaśniejszego koloru - zazwyczaj jest to biały. Na kołnierzu wewnętrznej części kimona nakreślam  odpowiednie wzory zwracając uwagę na ich kształt oraz rodzaj czy formę. Uzupełniam miejsca brakujące innym kolorem i przechodzę do samej tkaniny kimona. 
 • Zaznaczam sobie dekoracje i ornamenty dobierając właściwe odcienie kredek. 
 • Kolejnym krokiem jest wypełnianie przestrzeni pomiędzy narysowanymi ornamentami. Czyli koloruję pozostałą część materiału, na której brak jest ornamentów. Tutaj jednak nie mając idealnego odcienia kredki, jaki widnieje na fotografii bazowej, mieszam ze sobą kolory : jasny błękit, ciemny błękit i odrobinę brązu Van Dyck ( ciemny brąz ). Kolorując zaznaczam głównie miejsca ciemniejsze natomiast omijam jasne partie, które są wyraźnie oświetlone. 
 • Jasne pozostawione miejsca koloruję bielą i do całości dodaję odrobiny różu lub innego koloru którego rozpoznam na tkaninie.  
 • W miejscach tonących w silnym mroku stosuję więcej brązu oraz czerń. 
 • W następnej kolejności zabieram się za wachlarz. Tutaj niestety też trzeba nałożyć na siebie kilka warstw koloru. Zaczęłam od pomarańczowych pasów od góry i na dole, następnie poprawiłam odrobiną czerwieni i wzmocniłam cienie ciemnym brązem aby wszelkie zgięcia wachlarza były widoczne. Środkowy odcień kremu otrzymałam po nałożeniu na siebie cytrynowej żółci, bursztynu oraz bieli. Następnie zajęłam się dekoracjami i ornamentami.

 • Środkowy odcień kremu otrzymałam po nałożeniu na siebie cytrynowej żółci, bursztynu oraz bieli. Następnie zajęłam się dekoracjami i ornamentami. Patyczki wachlarza bardzo często wypełniam tym samym materiałem, którym wypełniam włosy.


 •  Na koniec zajmuję się ozdobami we włosach : czerwona wstążka, gąbeczki z kwiatami, motylki, w zależności co tam mamy wpięte. I w ramach dopieszczania całej pracy poprawiam linie brzegowe, które ewentualnie zostały zamazane przez kredki i dodatkowo uwydatniam światłocień na wachlarzu a także na ubraniu. Końcowy efekt wygląda mniej więcej tak :

I to wszystko na dziś. Do tematu gejszy jeszcze pewnie wrócę i do tematu kredek też ale na chwilę obecną lepiej pójdę się przygotowywać do następnej pracy...
4 komentarze:

 1. Do you teach classes? Wonderful tutorial:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you so much !!!!:) No unfortunately I don't teach classes, but I hope one day I will have this possibility :) I hope allso that this blog will help people around the world who don't know how to do thigs or want just some tips and advices. That is why I have the translator ;)It's verry comfortable to have the possibility to read in your own language :)

   Usuń

----