sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

niedziela, 10 marca 2013

Jak rysować tkaninę kredkami ?

Czyli wzorki na kolorowo :)


W poprzedniej części pisałam o tym jak powstają zmarszczki. Dziś  natomiast chciałabym na podstawie tej samej pracy pokazać jak rysuję i koloruję tkaninę, uwzględniając przy tym kolorystykę jak i wzór. Tym razem zmierzymy się z kratką w kolorze czerwonym.
Tworzenie takiej tkaniny kredkami bardzo przypomina metodę rysowania dekoracji i w wzorów ołówkiem. Z tą tylko różnicą, że podczas posługiwania się kredkami musimy pamiętać o nakładaniu różnych odcieni na siebie tak aby uzyskać konkretny kolor. 

Jak każdą pracę zaczynam od linearnego rysunku, w którym zaznaczam każdą fałdę tkaniny.
Następnie pokrywam całość jednolitym kolorem, który będzie naszym głównym odcieniem podkładowym. W tym przypadku była to czerwień. Pokrywamy całość tkaniny według techniki nakładania kredki, pamiętając by zrobić to delikatnie. Nie dociskamy kredką zbyt mocno. Musimy stworzyć jednolicie nałożoną plamę barwną ale bardzo delikatnie.
Dopiero potem mocniej zaznaczamy poszczególne linie i wzory widniejące na tkaninie - kratki. Zwracamy uwagę na kształt i sposób układania się wzorów podług ułożenia tkaniny. Ciemniejsze elementy wzoru można spokojnie mocniej zaznaczyć. W tym przypadku były to sporadyczne okienka kratek.
Zaczynam powoli wypełniać właściwą gamą kolorystyczną materiał. Użyłam kolorów : czerwonego, pomarańczowego, różowego, ciemnego brązu, brązu Van Dyck ( brąz wpadający w czerń ). 
Kolorując zwracamy uwagę na kolory okienek, każde posiada nieco inny. Ponad to, cienie pojawiające się między fałdami koniecznie należy przyciemniać. W tym etapie jednak, jeszcze nie używamy czerni.
 Kończymy wypełnianie całej tkaniny. Staramy się spojrzeć ogólnie na pracę i porównać ją ze wzorcem. Ustalamy sobie czy ewentualne miejsca warte są jeszcze poprawek czy też istnieje konieczność nałożenia dodatkowych cieni.
Na koniec chwytamy zaczerń i przyciemniamy te partie które toną w mroku. 

UWAGA!!!
Jeżeli nakładamy warstwy podkładowe, pamiętajmy by nie naciskać zbytnio na papier. Kartkę pokrywamy kolorem delikatnie  tak by widoczny był kolor ale żeby się zbytnio nie odznaczał. Wtedy jest nam łatwiej nałożyć kolejne warstwy i zmieszać kolory. One muszą się przenikać a nie pokrywać. 

Nie nakładamy zbyt dużej ilości kolorów na podkład. Ilość barw powinna zwiększyć się dopiero przy etapie końcowym. W kolorowaniu konkretnych elementów rysunku, takich jak twarz czy tkaniny, używam od czterech do ośmiu kolorów, które uprzednio sobie przygotowuję przed przystąpieniem do pracy. Bywa, że skład kolorystyczny ulega na bieżąco zmianom . Często  podczas rysowania widzę więcej, niż przed przystąpieniem do pracy. 
I to wszystko na dziś. Mam nadzieję, że wyjaśniłam problematykę dnia dzisiejszego.... :) 


6 komentarzy:

 1. Witam serdecznie, w sumie to chyba najserdeczniej jak tylko potrafię:)
  Jestem pod wielkim wrażeniem, dziękuję za to uczucie kołatania w sercu kiedy patrzę na coś czego sama nigdy nie potarfiłabym zrobić (choć w głowie mam tysiące obrazów) za uczucie pełnego i podziwu...:)

  trafiłam tu bo szukałam w google odpowiedzi na pytanie czy mogłabym rysować buzie lalom kredkami, a jesli tak to jakimi by po praniu nadal było wszytsko widoczne....
  jeśli mogłaby mi Pani nieco rozjaśnic byłąbym bardzo wdzięczna i przeszczęsliwa;)

  pozdrawiam słonecznie

  Monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Moniczko ! Niezmiernie mi miło, że moje prace wzbudzają tak pozytywne emocje. :) Przede wszystkim kredki nie są odporne na wodę, tak więc odradzałabym tą technikę. Lepsze są farby, ponieważ z dużej gamy rodzajów można wybrać te odpowiednie, które nie zmyją się szybko, albo nie zmyją się w ogóle. Przede wszystkim musisz mi powiedzieć z czego wykonane są te buzie? Czy jest to materiał, w sensie jakaś tkanina, czy jest to plastik czy porcelana ? Postaram ci się pomóc najlepiej jak będę potrafiła. Czekam na odpowiedź.:)
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Pani Marto,

  nie mogę się nadziwić! Jest Pani Wspaniała, Fantastyczna. Jestem już starszą kobietą i tylko koloruję kolorowanki, i to od niedawna - takie dla dorosłych, no i może dla tych co stracili pracę przed emeryturą;). Podziwiam Panią za to że dzieli się Pani wiedzą i doświadczeniem. To coraz rzadsze. Bardzo dziękuję.
  Rozumiem że każdy artysta ma swoje tajemnice - i bardzo dobrze.
  Jestem tutaj pierwszy raz - ale od kilku godzin nie chcę opuścić tej strony!
  Jeszcze raz dziękuję.
  Babcia Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja bardzo dziękuję ! Cieszę się, że tak pozytywnie działam na ludzi ! Bardzo mi miło kiedy ktoś z przyjemnością korzysta z bloga i miło przy tym spędza czas ! Pozdrawiam serdecznie ! ♥

   Usuń
 3. Bardzo ciekawie napisane. Fajny artykuł.

  OdpowiedzUsuń

----