Czyli jak Ja rysuję oczy :)
Dzisiaj chciałabym poruszyć temat mangi. Wiem, że nie wszyscy interesują się
komiksami i kreowaniem postaci
komiksowych, zwłaszcza bohaterów tworzonych w stylu mangowym. Jest teraz
mnóstwo wydań i seriali anime, które mogą wydać się głupie, perwersyjne i
poniekąd do bani. Ale jako, że należę do tej części społeczności, która się
tym interesuje ( teraz już może trochę mniej niż kiedyś ), nie mogę pominąć tematu, który w przeszłości zajmował większą część mojego wolnego czasu. Owszem jest wiele pozycji anime, na
które nie mogę patrzeć ale jest też wiele, które mają w sobie piękno kreski, fabuły, animacji i ogólnego poczucia humoru. Uwielbiam "Mushish" za wspaniałą ręcznie opracowaną szatę graficzną , kocham " Samuraia Champloo" za cudowne poczucie humoru i świetnie opracowanie postaci, "Whitch Hunter Robin" za melancholijny nastrój, "Ghost in the shell" za wspaniale opracowane lokalizacje i cudnie wykreowaną główną bohaterkę no i przede wszystkim wszystkie pełnometrażowe produkcje Miyazakiego, zwłaszcza "Totoro". Nie mogę również zapomnieć "Czarodziejki z Księżyca" i wspaniałych lat podstawówki - Sentymenty się budzą...
Przede wszystkim chciałam poruszyć kwestię podstawową mangi, którą są oczy. Tak, te wspaniałe wielkie oczęta, które dla niektórych wydają się za duże. Można je rysować na wiele sposobów, tymczasem ja opisze trzy ( według mnie ) najważniejsze, na podstawie kilku swoich prac a także będę mieć małą niespodziankę z tym związaną. W zasadzie nie są to wzorce oczu idealne z oryginałami , ale moje własne wersje oryginałów i na pewno znajdą się jakieś odstępstwa od pierwowzoru.
Duże oczy , rozciągnięte od brwi w dół twarzy . Powinny kończyć się mniej więcej przed końcem nosa.
Duże oczy ale wydłużone w poziomie, z grubo zaznaczoną górną linią rzęs. Oczy o charakterze nieco mrocznym - taka odmiana mangowego Emo.
Oczy wąskie, wydłużone w poziomie, jakby przymrużone, romantyczne. Te akurat preferuję najbardziej, ponieważ opracowałam je sama na podstawie prób i błędów. Oczy nie są nadmiernie duże i mają charakterystycznie małe źrenice.
A jak narysować takie mangowe oczy ? I tu pojawia się moja niespodzianka. Poniżej umieściłam trzy krótkie instruktażowe filmiki dotyczące tworzenia każdego ze stylów. Do tego przygotowałam sobie uprzednio ołówkowe szkice tak, by móc wygodniej rysować do góry nogami gdyż moja kamerka jest w niekorzystnym miejscu a chciałam byście widzieli wszystko w prawidłowej perspektywie i kierunku.
Na pierwszy odstrzał - oczy w stylu Czarodziejki z Księżyca
Kolejne są oczka w stylu Clamp
I na koniec oczka , które sama opracowałam ale podług stylu Shoujo
Mam nadzieję , że wielu fanom mangi i anime pomogłam. Z pewnością jeszcze pomogę więcej bo to na razie pierwsza z dwóch części wskazówek jakiej chciałabym udzielić rysującym. Mam nadzieję, że osobom nie pałającym miłością do japońskich kreskówek i komiksów nie obrzydziłam siebie i tego bloga ale Kochani!!! Muszę myśleć o wszystkich !!!
Do następnego !!









