sticky

  • szoping
  • deviantart

czwartek, 25 lutego 2016

Jak kolorować okulary przeciwsłoneczne kredkami ? ☺

Witajcie kochani ! Mam dzisiaj dla Was kredkową niespodziankę ! Przygotowałam bowiem tutorial o kolorowaniu okularów przeciwsłonecznych. Jest to jeden z moich ulubionych motywów, przy pracy z kolorami i mam nadzieję, że po dzisiejszej notatce również się do niego przekonacie.




Do wykonania szkicu użyłam ołówka automatycznego o wkładzie HB a do wypełnienia szkicu wykorzystałam kolory takie jak: błękit, biel, czerń, brąz, róż wenecki ( łososiowy ). Użyłam kredek Black Line Tree Creation w tym biel marki Derwent Drawing oraz Koh-I-Noor Mondeluz.


Naturalnie rozpoczęłam pracę od wykonania szkicu. Poza podstawowymi liniami, zaznaczyłam delikatnie zarys twarzy oraz oczu. Jednak zanim przystąpiłam do kolorowania, wykończyłam sobie wcześniej twarz aby mieć lepszy podgląd na całość.
Często także stosuję metodę, że to co jest pod spodem ma pierwszeństwo. Dopiero potem przechodzę do elementów zewnętrznych, czyli w tym przypadku okularów. 

Następnie, za pomocą białej kredki, wykonuję zarysy cieni oraz światła, według których będę wypełniać kolejne powierzchnie. 

Kolorowanie zaczynam od oprawek, wypełniając je odcieniem błękitnym, równomiernie i ze średnim dociskiem ręki. Naturalnie kolor błękitny w tym etapie, stanowi rolę podkładu.








Błękit poprawiam kolorem brązowym ale nie na całej powierzchni. Tylko w tych miejscach, które są naznaczone najmocniej, które są najciemniejsze a także w tych, które są jasne lecz wyraźnie widać na nich odcień brązowy. Te niuanse niestety trzeba samemu dokładnie zaobserwować, ponieważ każda kolorystyka prezentuje się zupełnie inaczej w zależności od kąta padania światła, kolorystyki zdjęcia lub kolorystyki okularów w ogóle.


Ciemne partie lub te całkowicie czarne, pokrywam kolorem czarnym, mocno dociskając grafit do papieru. Następnie kolorem białym wzmacniam połyski oraz rozjaśniam te miejsca, które tego wymagają. 

Teraz przechodzę do samych szkieł. Wypełniam je kolorem łososiowym, w miejscu, w którym prześwituje skóra, ponieważ tak też dzieje się to w naturze. Kolor ciała stanowi podkład dla koloru szkieł i dlatego podobną regułę musimy zachować na rysunku. 

Poza liniami twarzy wypełniam powierzchnię błękitem a następnie brązem, oczywiście uwzględniając wszelkie jasne partie ( jeżeli one występują ). W tym przypadku widoczna była jasna obwódka, biegnąca po szkle blisko wewnętrznej strony oprawki. Lepiej będzie ją widać w późniejszych etapach pracy.


Obwódkę wzmacniam kolorem łososiowym lub innym odcieniem jaki będzie widoczny na wzorcu. Czasem wystarczy tylko biel lub błękit - zależy od wzorca. 

Wciąż omijając obwódkę, wzmacniam przestrzenie poza linią twarzy, kolorem czarnym. 

Teraz znów wracam do szkieł. Kolorem brązowym pokrywam równomiernie, wcześniej nakładany, odcień łososiowy. Przy granicach z oprawką, wciąż pozostawiam jasną linię - obwódkę. 

Sięgam po czerń i nadaję głębi okularom. Nakładam ją sugerując się wcześniej wykonanymi białą kredką,  liniami pomocniczymi. Jednocześnie, stale obserwuję wzorzec. Miejsca ciemne tonuję w zależności od tego, jak układa się światło, wykonując tzw. gradient. Czyli tworzę łagodne przejścia od tonacji najciemniejszych do jaśniejszych i na odwrót. Jeśli zachodzi taka potrzeba wykonuję również radykalne kontrasty, między czernią a wcześniej położonym podkładem. 

Jeżeli we wzorcu są wyraźnie zaznaczone oczy, robimy to również na rysunku. Niestety podczas noszenia ciemnych okularów, oczy nie są widoczne w całości i zawsze nieco zlewają się ze szkłem. Tak więc, podczas rysowania musimy wziąć to pod uwagę. Oczy powinny być zaznaczone, nie w całości lecz symbolicznie. Skrywają się one bowiem za ciemnym szkłem, jednak nie do końca wiemy, jak wyglądają dokładnie. 

Teraz przechodzimy do ostatnich działań. Za pomocą mocnej, białej kredki - w tym przypadku użyłam Derwent Drawing - wzmacniam jasne partie na szkle. W zależności od intensywności tonuję biel tak, jak tonowałam wcześniej czerń. Od jasnego do ciemnego i na odwrót. Dodatkowo, również i  w tym przypadku, wykonuję kontrasty pomiędzy jasnym odbiciem światła a ciemnym kolorem szkieł.



Na koniec wzmacniam efekty czerni i bieli i dokonuję ostatecznych poprawek.












Naturalnie podana na początku kolorystyka jest dosyć umowna. Może zdarzyć się tak, że zamiast brązu lub błękitu będziecie musieli użyć innego odcienia, np fioletu lub zieleni. Natomiast są to drobne różnice kolorystyczne, które tylko Wy będziecie mogli dostrzec, ponieważ tylko Wy będziecie widzieć co rysujecie. Każde okulary są inne w zależności od ułożenia, kąta padania światła, czy ich naturalnego odcienia. Inaczej również prezentują się kolory oraz cienie, gdy okulary spoczywają na twarzy a inaczej gdy znajdują się na głowie, lub na ubraniu. Jednak technika pozostaje ta sama. Sposób, który podałam powyżej możecie naturalnie urozmaicać swoimi własnymi rozwiązaniami i pomysłami. Wzbogaci to wasze prace i jednocześnie sprawi, że staną się indywidualne i tylko Wam charakterystyczne. 










35 komentarzy:

  1. świetnie Ci to wyszło! na bank skorzystam z tutorialu ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna technika...Ja osobiście nigdy nie robiłam portretu kogoś w okularach. Zapraszam do mnie ninaleksandra.blogspot.com i na fanpage Paper Art Dimension

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ! Może kiedyś będziesz miała okazję ;)

      Usuń
  3. łądnie wyszło :) przyda się, bo wróciłam do rysowania po długim czasie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ! Cieszę się bardzo, więc teraz nie pozostaje mi nic innego jak tylko życzyć ogromnej weny ! :)

      Usuń
  4. Bardzo przydatne! Muszę koniecznie poćwiczyć......

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny poradnik! Skąd te kartki? To jakiś blok czy kupione osobno?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ! Na temat papieru jest już notatka na blogu - papier pd pastele ;)

      Usuń
  6. Extra. A wydawałoby się że okulary przeciwsłoneczne są czarne. Ja bym użyła TYLKO czarnej kredki :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolory siebie wzajemnie przenikają i zapożyczają od siebie barwy, wzajemnie oddziałują ;) dlatego czerń nigdy nie będzie samą czernią a biel nigdy nie będzie sama bielą :) Ale zgadza się gdy zaczynałam z rysunkiem, tak robiłam XD

      Usuń
  7. Super tutorial :) Obserwuję Cię od dłuższego czasu i blog, który prowadzisz jest świetny. Już trochę podwyższyłam poziom swoich umiejętności po przeczytaniu paru takich notek :) Jestem zachwycona Twoimi pracami i talentem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj to super ! Cieszę się to słyszeć ! Trzymam kciuki aby było jeszcze lepiej ! :) Dziękuję za uznanie ! ♥

      Usuń
  8. Super tutorial, wszystko jasno i przejrzyście. Efekt końcowy jest niesamowity :) Kredki to raczej nie dla mnie, chyba w ogóle bym się w tym nie odnalazła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję ! A może warto któregoś dnia spróbować ? :)

      Usuń
  9. O ja, wspaniały efekt! Zawsze podobało mi się to, jak rysujesz włosy kredkami, są takie... Estetyczne :)
    Uwielbiam twoje tutoriale, nie ma mowy, żeby czegoś nie zrozumieć :) Swoją drogą nie zdarzyło mi się jeszcze rysować kogoś w okularach. Może to dlatego, że bardzo lubię rysować oczy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na prawdę ? Nigdy nie spojrzałabym na włosy swojego wykonania w ten sposób :D Dziękuję bardzo ! Hmmm ja lubię okulary bo nie muszę męczyć się z oczami a one są dla mnie najbardziej wyczerpujące bo i najważniejsze XD

      Usuń
    2. Haha, no na swoje prace patrzy się inaczej, ja na przykład w swoich nie dostrzegam nic prócz błędów ;D

      Usuń
    3. Tak zgadza się, zupełnie inaczej patrzą na nasze prace inni a zupełnie inaczej my sami. Kochana, więcej wiary w siebie ! Na pewno nie jest tak źle ! :)

      Usuń
  10. Świetny poradnik! Nigdy nie rysowalam jeszcze portretu w okularach :>

    julalou.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ach !To teraz może spróbujesz ?! :D Bardzo dziękuję ! :)

      Usuń
  11. Bardzo mi się przydało! Teraz lepiej wychodzą mi okulary przeciwsłoneczne, a do tego, kiedy widzę coraz lepszy efekt mojej pracy nad rysowaniem rysuję okulary przeciwsłoneczne częściej:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super ! Ogromnie się cieszę, kiedy coś takiego słyszę ! Wiem co czujesz, też tak mam kiedy wreszcie rozgryzę technikę działania. Życzę teraz okularowych sukcesów ! :)

      Usuń
    2. :) bardzo dziękuję:) Na początku wogóle nie potrafiłam się skupić i nigdy nie potrafiłam przeczytać tego tutorialu do końca, bo zazwyczaj próbowałam robić to w szkole na zajęciach komputerowych i ... było tak głośno. W końcu się za to wzięłam w domu, w ciszy, na spokojnie i znam ten post na pamięć:)))

      Usuń
    3. Ciężko studiować takie rzeczy w szkole, gdzie trzeba skupiać się na czymś innym. :)
      Na pamięć ? Ojej :3

      Usuń
    4. Tak:) na pamięć... W końcu dosyć często rysuje portrety i ogólnie rysunki w okularach:)

      Usuń
  12. Łoł gratuluję talentu! Świetnie rysujesz!

    http://moda-z-dodatkiem.blogspot.com/2016/10/jesienne-zachcianki-okulary-thin-brow.html zapraszam do siebie na oglądanie moich wymarzonych fasonów!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję! :) Dziękuję również za zaproszenie !

      Usuń
  13. Wow super! Ja jestem wielkim fanem okularów w drewnianych oprawkach:)Kupilem sobie ostatnio podobne na galeriawidzenia com i wyglądaja super :D

    OdpowiedzUsuń
  14. A jakby tak moje okularki pokolorować? :) Noszę korekcyjne, ale oprawki mocno mi się znudziły, przydałaby się jakaś odmiana :)

    OdpowiedzUsuń

----