sticky

  • wydarzenia
  • galeria
  • portfolio

wtorek, 10 grudnia 2013

Jak wykonać taga (etykietkę ) ?

Czyli tworzymy po swojemu etykietkę prezentową :)


Jako że święta już tuż tuż i większość z nas myśli o prezentach oraz drobnych upominkach dla bliskich, postanowiłam stworzyć posta na pomocny temat. Wielokrotnie miewałam problemy z podpisywaniem prezentów, zwłaszcza jeżeli pakowałam je w papier a nie wkładałam do torebek, przy których zazwyczaj znajdują się dołączone karteczki, na których można wypisać dedykacje. Osobiście lubię pakować prezenty, zwłaszcza w papier, więc do paczuszki zawsze dołączam jakąś małą wizytówkę z podpisem dla kogo jest dane zawiniątko. Zonk w tym, że nie kupuję ich w sklepie lecz robię ręcznie, dzięki czemu są oryginalne. Dzisiaj chciałabym wam pokazać jak wykonać samemu taką wizytówkę, w bardzo prosty sposób, bez potrzeby kupowania przedziwnych przyborów z przestrzeni kosmicznej. 
Do wykonania takiego taga będziemy potrzebować: - Poduszeczkę z tuszem pieczątkarskim ( można kupić takie w sklepach papierniczych, z artykułami biurowymi lub po prostu na dziale scrapbookowym w Em-piku. 
- Gąbeczkę. Może być gąbeczka ze zwykłej gąbki do mycia, lub ze starej bluzki - źródło dowolne. 
- Klej do papieru. Ja używam winylowego ponieważ jest mocny i klei nie tylko papier ;) 
- Dziurkacz tradycyjny.
- Nożyczki.
- Ołówek plus ewentualnie linijka.
- Kolorowy papier. Może być jakiś arkusz dekoracyjnego papieru z jakimś ozdobnym deseniem typowo do scrapbooka, lub jakiś wzór wydrukowany w domu na kartce technicznej. Zwykły papier też się nada, byle nie był zbyt miękki i cienki.
Na początek przecinamy nasz kolorowy arkusz papieru  na pół. Papier może być jednostronny. Jeżeli drukujecie deseń w domu nie drukujcie z dwóch stron. Wystarczy jedna.  


Następnie jedną połowę odwracamy na białą stronę i rysujemy na niej kształt naszego taga. Może być klasyczny, w formie prostokąta ze ściętymi narożnikami z jednej strony, albo można nadać mu inny, własny kształt. Kwestia pomysłu i fantazji. Następnie go wycinamy starając się wykonać to równo i precyzyjnie. 
Mając już tak przygotowaną etykietkę smarujemy ją klejem, następnie sklejamy ją z drugą połową kartki białymi stronami do siebie, tak by po złączeniu deseń był widoczny z zewnątrz, z obydwóch stron. 
Kolejne co robimy to docinamy większą część papieru do kształtu uprzednio wyciętej etykietki i od strony z odciętymi narożnikami robimy dziurkaczem otworek na wstążkę. 

By dodać efekt postarzenia brzegów, chwytamy za poduszeczkę i maczamy ją w gąbeczce z tuszem pieczątkarskim ( najlepiej z kolorem czarnym lub brązowym ), następnie z wszystkich stron pocieramy gąbeczką same brzegi kartek, które powinny delikatnie się przyciemnić i zostawić obwód w postaci ciemniejszej mgiełki . 
Ostatecznie możemy podpisać etykietkę. Zawsze warto też dodać jakieś ozdoby w postaci dekoracyjnych ćwieków, koronek  oraz innych drobnych elementów wzbogacających wygląd etykietki. Mogą być one wzbogacone dekoracjami sezonowymi ( w tym przypadku świątecznymi ) lub zwykłym ornamentem dodającym uroku. Takie tagi sprawdzają się nie tylko przy prezentach świątecznych, ale także innych okolicznościowych podarunkach, a nawet jako miły dodatek do pamiętników, scrapbooków, oraz innego rodzaju papierowej twórczości. 


Jeżeli chodzi o kolor i wzór desenia to można samemu go zaprojektować, a następnie wydrukować, lub kupić gotowe arkusze w sklepie plastycznym lub papierniczym. Są także dostępne gotowe wzory, które wystarczy sobie pobrać, wydrukować a następnie odpowiednio przygotować i przybrać. Możliwości jest mnóstwo i można tworzyć wedle fantazji, dopasowując dekoracje na etykietce do rodzaju prezentu lub okoliczności. 


Warto także pamiętać aby papier, z którego będziemy tworzyć taga, był w miarę twardy i sztywny. Kiedy kartka jest cienka łatwo po sklejeniu ją zniszczyć. Także minusem jest to, że się marszczy. Grube arkusze są bardziej wytrzymałe, nie marszczą się po sklejeniu i nie wyginają, co może wyglądać niekorzystnie i niechlujnie. Ponad to twardsze kartki łatwiej pocierać gąbeczką z tuszem ponieważ nie uginają się pod naciskiem i tusz lepiej się osadza na brzegach. 
Skończoną etykietkę przywiązujemy wstążeczką do prezentu i wszystko gotowe. :)  Możemy rozdawać paczuszki. :)


4 komentarze:

----