sticky

  • szoping
  • deviantart

niedziela, 3 maja 2015

Jak Rysować Białą Kredką na Czarnym lub Kolorowym Papierze ?

Czyli rysujemy światło :) 

Witam wszystkich cieplutko ! Niezmiernie się cieszę, że ponownie mogę uraczyć Was tutorialem. Tyma razem będzie on mniej konkretny ale jednak będzie i wydaje mi się, że dosyć ciekawy ;) 
W dzisiejszej notce będę poruszać kwestię rysowania białą kredką, na czarnym, lub innym kolorowym papierze. 
Ostatnio ta metoda rysowania stała się bardzo popularna i zyskuje sobie wielu zwolenników. Natomiast pracę swoją w tym temacie rozpoczęłam jakiś czas temu, a mianowicie w 2005 roku. Zaczęłam wtedy od połączenia białej i czarnej pasteli twardej na czarnym papierze. Kilka lat później, w 2011 roku, podczas sprzątania,  wpadłam na swoje zdjęcia rentgenowskie i stworzył się pomysł aby wykonać rysunek rentgena. Postanowiłam wtedy, że użyję tylko białej kredki. No i takie coś wyszło...


Odrobina Teorii 


Zacznę może od rzeczy niezwykle istotnej. Na czym polega rysowanie białą kredką na czarnym papierze. Niektórzy nazywają to rysunkiem negatywowym, ale jest to błędne określenie, jako że rysowanie na czarnym papierze nie ma nic wspólnego z negatywem. Negatyw, jak wiecie, jest to termin pochodzący z dziedziny fotografii i oznacza całkowite odwrócenie kolorów i tonacji. Czyli to ,co w rzeczywistości jest białe, na negatywie staje się czarne. A to, co jest czarne, na negatywie staje się białe. 
Poniżej umieściłam czarno biały pozytyw rysunku kota ( po lewej ) i jego negatyw ( po prawej ). Widać wyraźnie, że czerń pozytywu zamienia się w biel a biel zamienia się w czerń.



                                      Pozytyw                                                        Negatyw

Gdy rysujemy ołówkiem na białej kartce, tworzymy właśnie taki oto pozytyw. Czyli zaznaczamy cienie tam, gdzie one występują i zostawiamy światło tam, gdzie jest jego faktyczne miejsce. Otóż rysunek na czarnym papierze białą kredką, polega głównie na tym samym, co rysunek zwykłym ołówkiem na białej kartce. Różnica jest tylko taka, że zamieniamy kolory kartek i kolory mediów. 

Rysując na jasnej kartce staramy się ołówkiem  przyciemniać. Jasna kartka stanowi dla nas światło a ciemny ołówek jest dla nas, w tym przypadku cieniem. 
W obecnym przykładzie przedstawiam tego samego pieska, niestety w innym ustawieniu, jednak widać wyraźnie, że białe partie sierści pozostały białe. Natomiast to, co czarne zostało mocno przyciemnione.
Naturalnie w rzeczywistości rysunek wykonany jest kredkami, jednak w ołówku wyglądałby identycznie jak tutaj  - w odcieniach szarości  i czerni. 
Na czarnej kartce natomiast staramy się rozjaśniać, używając do tego białej kredki. Czerń papieru stanowić będzie dla nas cień, a biała kredka służyć będzie jako światło. Tak więc nie tworzymy negatywu z odwróconymi tonacjami i barwami, tylko pozytyw ale na czarnym papierze, jednocześnie koncentrując się na zupełnie innym aspekcie ( światło ), niż w przypadku białej kartki ( cień ). 
Negatyw stworzylibyśmy wtedy, gdybyśmy podmienili kolory. Czyli zamiast zaznaczania światła na biało zaznaczalibyśmy cienie na biało. 
Podsumowując, na białej kartce skupiamy się na cieniach i przyciemnianiu, a na czarnej skupiamy się na świetle i rozjaśnianiu. 


Materiały 


Czego użyć aby nasz rysunek fajnie wyglądał ? A no przede wszystkim czarnego papieru i białej kartki. 
Jeżeli chodzi o czarny papier można zakupić sobie gotowy blok np. Canson, albo zaopatrzyć się w arkusz czarnego papieru, na przykład pod pastele, o którym już jakiś czas temu wspominałam TUTAJ. Dobrze jest używać do rysowania papieru bez faktury. Taki jest blok Canson - gładki z obu stron. Natomiast jeżeli chcecie zakupić papier na sztuki i np. większe formaty, zwracajcie uwagę czy papier na drugiej stronie jest gładki. Jeżeli tak to można kupować.
W zasadzie to i na stronie z fakturą można śmiało rysować. Mnie ona nie przeszkadza, natomiast niektórym może przeszkadzać fakt, iż rysunek nie będzie wtedy wystarczająco " gładki". To wygładzanie niektórym może służyć - jeśli lubicie bardziej szkicowe rysowanie. A innym będzie przeszkadzać. Kwestia gustu. Osobiście polecam gładką stronę. 
A teraz jakie kredki ? Najlepiej takie, które posiadają miękki grafit. Czyli dobrze byłoby użyć białej akwarelowej  Koh - I - Noora, albo Derwent Drawing, Derwent Coloursoft lub Derwent Inktense. Wszystkie są mniej więcej na tym samym poziomie miękkości. Oczywiście najtańszą opcją jest Koh - I -  Noor, ale wybór należy do samego artysty. :) 

Praktyka


Do wykonania rysunku użyłam białej kredki Derwent Coloursoft i bloku Canson formatu A4. 

Zaczynając rysunek, rozpoczynamy od szkicu. Możemy od razu zrobić to białą kredką albo jeżeli nie jesteśmy pewni, użyć na początek ołówka i dopiero poprawić kredką ( wiadomo ciemny ołówek nie bardzo jest widoczny na czarnym papierze - jedynie od światło ).
Przy wykonywaniu szkicu uważajcie z mazaniem. Jeżeli przesadzimy, gumka może zostawić brzydkie, jasne ślady na kartce. 
Początkującym sugeruję aby rozpoczynali pracę od delikatnego nakładania kredki. Czyli delikatnie nakładamy kolor na kartkę a dopiero potem stopniowo rozjaśniamy odpowiednie partie. Jeżeli czujecie się pewnie możecie od razu zaczynać pracę od najjaśniejszych partii ( np. linia nosa na zdjęciu ) i potem stopniowo przechodzić  w czerń kartki. Osobiście lubię korzystać z obu tych metod, w zależności od miejsca i tego jak mi wygodnie. 
Rysowanie białą kredką na czarnym papierze to nie jest tylko kwestia czerni i bieli. To także tonacje pośrednie, które należy zaznaczyć , odpowiednio delikatnie dociskając kredkę do papieru.  Im mocniej dociśniemy tym będą wyrazistsze im delikatniej tym  bardziej będą zlewać się z czernią. Warto pamiętać aby podczas rysowania łagodnie przechodzić od najjaśniejszych do najciemniejszych tonacji. 
Wyjątkiem są sytuacje, kiedy we wzorcu ( zdjęciu ) wyraźnie widać kontrast pomiędzy jasnym a ciemnym. Tak jak np. w tym przypadku jasna powieka kontrastuje z czernią rzęs. W takich momentach rysujemy wyraźną granicę pomiędzy jednym a drugim. 
Oczywiście wszystkie podobne spostrzeżenia uzyskujemy dzięki uważnej obserwacji. 
Pamiętamy oczywiście o tym, że cienie i ciemne partie tworzy dla nas kolor kartki i zdarzyć się może podczas rysowania, że będziemy musieli zostawić jakąś przestrzeń pustą. Tak jak ja np. policzek ( na zdjęciu ). 

Jak zawsze, przy każdej tego typu pracy, mogą zdarzyć się drobne pomyłki. Nikt nie jest geniuszem i mamy prawo się czasem mylić. Dlatego drobne pomyłki warto retuszować za pomocą gumki. Ja często używam gumki w ołówku, ponieważ jest precyzyjniejsza, ale można także i zwykłej. Należy jednak uważać aby te pomyłki były na prawdę niewielkie. Im bardziej użyjemy gumki, tym większe ślady ona zostawi nam na kartce.


I to już cała filozofia związana z rysowaniem. Naturalnie technikę tą możemy wykorzystać nie tylko na czarnym papierze, ale także na innych papierach o ciemnych lub intensywnych barwach, jak fiolety, ciemne brązy, zielenie, rudości, czerwienie itp.

Jeżeli zastosujemy inne kolory papieru, możemy uzyskać zupełnie inne efekty, ale równie interesujące. W takich przypadkach warto sięgnąć po papier pod pastele, który szczyci się różnorodnością kolorów i odcieni. 













Czasem możemy sobie także nieco poeksperymentować i do białej kredki dodać jakiś inny kontrastowy kolor, który na danym odcieniu kartki będzie równie widoczny jak biel. 
I tak na przykład w tym przypadku, do portretu Kate Bush, na rudym papierze, użyłam białej i ciemnobrązowej kredki. 








Z czasem możemy iść o wiele dalej niż mogłoby się to wydawać możliwe. Zestawiać dwa kontrastowe kolory ( biel i ciemny brąz ) z innymi pasującymi nam do całokształtu odcieniami ( złoto, czerwienie, czernie, żółcienie).  



No i jeżeli chodzi o ten temat to chyba już wyczerpałam wszelką możliwą wiedzę. Poniżej tylko przedstawię Wam moje ostatnie, wybrane prace w tej technice i pożegnam się z Wami wielkimi całuskami.  ♥♥♥











14 komentarzy:

  1. takie rysunki są niesamowicie efektowne, sama zbieram się, żeby zabrać się za coś takiego ;)
    mega przydatny wpis <3

    www.littlecupofart.pl - blog o sztuce, modzie i kulturze ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To w takim razie życzę ogromnej weny twórczej i powodzenia :3
      Bardzo dziękuję, również za wizytę :3

      Usuń
  2. Na razie nie zdecyduję się jeszcze na takie rzeczy. Może pod koniec wakacji... Piękny ten kociak na końcu!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy musi się poczuć na Coś gotowy ;) Dziękuję :3 ♥

      Usuń
  3. Jakie te rysunki są wspaniałe! Jak tylko napiszę maturę zaczynam rysowanie! :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to w takim razie będę trzymać kciuki za udane egzaminy :3
      Dziękuję ślicznie !

      Usuń
  4. Super :) Patrzenie, jak powstają Twoje rysunki jest jak oglądanie magika. Uwielbiam kiedyś z niczego tworzy się coś tak pięknego :) Po obronie pracy magisterskiej wracam do malowania :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojej, dziękuję, bardzo mi miło , tym bardziej, że lubię magię :3
      Obrona ...też przez to przechodziłam, ale dasz sobie świetnie radę ! :3

      Usuń
  5. Aż się chce białą kartkę na czarną przemalować (z braku czarnych w kartkowym składziku) i do pracy zabrać:-)
    Swoją drogą fajnie i pozytywnie zakręcona jesteś :-)
    Mam nadzieję, że Cię tym stwierdzeniem nie uraziłam, ale bardzo lubię klimat Twoich filmików :-)
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojej, cieszę się, że tak zainspirowałam do pracy :)
      Dziękuję :3 Oczywiście, że mnie nie uraziłaś jestem świadoma tego, że pomimo wieku, do poważnych nie należę :D
      Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam ciepło ! ♥

      Usuń
  6. Piękne dzieła sztuki. Gratuluje talentu;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Na Twój blog trafiłam przypadkiem, ale jestem pozytywnie zaskoczona ;) prace przepiękne zakochałam się w tym kotku :) chyba sama spróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję ! Cieszę się ! :)
      Jest wiele zdjęć kotków na internecie, więc jestem pewna, że znajdziesz dla siebie coś ciekawego ! Życzę sukcesów i powodzenia w zmaganiach artystycznych :)

      Usuń

----