sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

sobota, 13 lipca 2013

Jak wykonać projekt pod obraz olejny

Czyli koncepcja na szybko :)

Dzisiaj poruszę temat związany nieco z farbami olejnymi, a dokładnie z wykonywaniem projektu pod większe przedsięwzięcie olejne.  W zasadzie dotyczyć to może również  farb akrylowych i w ogóle większych przestrzeni płócienno- ściennych, które mamy w planach malować. Wiadomo, że poza malowaniem z obrazka pojawia się w naszej głowie często KONCEPCJA. Czyli pomysł na temat obrazu i w jaki sposób go stworzymy, jakie elementy będą się na niego składać i ogólnie rzecz biorąc jak widzimy go w naszych myślach i jak byśmy chcieli by wyglądał na płótnie. Ja często - gęsto idę na żywioł, ale wielokrotnie złapałam się już na tym, że niektóre z projektów wykonanych na kolanie, od tak sobie, stały się prekursorami i wzorcami dla niektórych moich prac olejnych, i nie tylko.
Jeżeli miewamy głowę pełną pomysłów, to warto je sobie zapisać aby ich nie zapomnieć albo po prostu wykonać taki właśnie szkic koncepcyjny. Może być on wykonany w dowolnej technice "szybkiej", czyli ołówek, kredki, długopis, tusz, węgiel i wszystko to, czym można szybko naszkicować lub narysować pomysł zanim nam ucieknie z głowy. Taki projekt bardzo przydatny jest na plenerach różnego rodzaju. Zamiast stać ze sztalugą i malować zachodzące słońce, które z każdą sekundą zmienia barwy nieba i swoje położenie, lub starego dziadka, który za pół godziny już nam zniknie z ławeczki, możemy chwycić za kawałek kartki i na szybko przenieść tą chwilę, zanim wszystko się zmieni. Zajmie nam to 15 lub 20 minut a nie czas liczony w godzinach, podczas których może zdarzyć się i zmienić wiele rzeczy. Taki projekt potem służy jako pomoc i wzorzec, nie tylko w odtworzeniu położenia przedmiotów i elementów obrazu, ale także kolorów - pod warunkiem, że szkicujecie kredkami. Czasem wystarczy zwykły szkic ołówkiem, by tylko stworzyć zarys kształtów, wzorów, układów, a pobawić się kolorami można później - na płótnie. Wszystko zależy od waszej inwencji twórczej, indywidualnych potrzeb i pomysłów. 
Taki projekt wcale nie musi być idealnie dopracowany, z detalami i szczegółami. To zostawiam na płótno, ponieważ gdybym chciała bawić się w szczególiki na projekcie, to by mi się malować odechciało i wolałabym zostawić wszystko takie, jakie jest w danej chwili, a co za tym idzie powstał by rysunek, nie planowany obraz, a przecież nie o to chodzi. Naturalnie jeżeli ktoś lubi i ma ochotę to nie zabraniam wcale dopieszczać projektu. Ja tylko subtelnie odradzam tej czynności. Jeżeli ma powstać obraz olejny to lepiej się skupić na tym by go jednak stworzyć i aby to on był gwiazdą wieczoru nie projekt. Tak więc wszystkie siły zostawiamy i kumulujemy dla obrazu olejnego. Także jeżeli na projekcie coś nam nie wyjdzie, nie będziemy żałować naszej włożonej weń pracy, zaczynając wszystko od nowa. Często jest jednak tak, że te błędy można poprawić na płótnie i nie ma potrzeby na projekt poprawkowy.
               Przydatność takiego projektu sprawdza się nie tylko w malarstwie sztalugowym (olejnym czy akrylowym) ale także ściennym, dekoracyjnym - jeżeli mamy przedmiot użytkowy i chcemy go ozdobić. Także kiedy mamy pomysł na większą pracę w dowolnej technice a nie wiemy jak się do niej zabrać i czy to, co chcemy w niej umieścić będzie dobrze wyglądało. Wtedy właśnie tworzymy projekt danego wzoru, danej przestrzeni, albo po prostu dajemy upust swojej fantazji.
Poniżej przykłady szkiców i gotowe rezultaty.

Projekt do "Pani Pustki" i gotowa praca.

Projekt do "Panny Strach" i gotowy rezultat.

Naturalnie projekty te wykonałam pod oleje. Niestety z braku czasu i z powodu innych zapotrzebowań na płótna, wykonałam większe prace rysunkowe kredkami. Projekty (po lewej), które widzicie to bardzo niewielkie formaty. Wręcz mikroskopijne w porównaniu do formatów gotowych prac. Mierzą bowiem około 13 x 20 cm. 
Naturalnie wykonywanie takiego projektu ułatwia nam także pracę z klientem. Jesteśmy za pomocą takiego szkicu zdolni przedstawić naszą koncepcję na obraz, naturalnie pod warunkiem, że klient nie ma gotowego pomysłu czy rozwiązania. W niektórych przypadkach także niektórzy zdają się w pełni na nasze zmysły artystyczne  i wykonanie takiego projektu nie jest konieczne o ile nam nie będzie potrzebny do pracy.
W chwili obecnej dostałam zamówienie na obraz, który ma przedstawiać Plac Czerwony i Defiladę Wojsk Radzieckich, w charakterze starego zdjęcia. Połowa obrazu musi być zachowana w tonacjach czerni i bieli, a połowa w kolorze. Tak więc wykonałam niewielki szkic koncepcyjny. Jako, że kolorystyka w tym przypadku jest nietypowa, wykonałam go kredkami, aby uchwycić właściwy charakter pracy.


Format pracy jest niewielki. Mniejszy niż A4 i nie jest zbytnio dopieszczony z powodu, o którym już pisałam wcześniej. Natomiast zachowana jest istotna kwestia kolorystyki i tematyki obrazu. Obraz właściwy będzie mierzył około 1 m x 1,6 m. Choć przypuszczam, że format jeszcze ulegnie zmianie. Na pewno zobaczycie rezultat, jednak to trochę potrwa. Tak więc pewnie będzie to dopiero w październiku. Tak więc do tego czasu pojawi się jeszcze wiele innych prac i tematów. Tak więc jeżeli macie ochotę na większe przedsięwzięcia olejne, pomyślcie o projektach. Jednak nie myślcie za bardzo, bo to może doprowadzić do zbędnych dywagacji i "strumieni myślowych" ....

....Na razie zostawiam was z tematem. A na raz następny powrót do technicznych rozwiązań. Będziemy rysować ucho. :) Strasznie się cieszę a wy ?

6 komentarzy:

 1. Super obrazy, lubię takie klimaty:)Dziękuje za posty dotyczące rysowania części ciała ołówkiem, bardzo mi się przydają:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma problemu! Cała przyjemność po mojej stronie ! ;) Cieszę się, że wszystko się przydaje i pomaga ;)

   Usuń
 2. Zdarza mi się malować obraz na podstawie takiego szkicu z natury sprzed 15 lat :))) Obraz powstaje w mojej głowie, a szkic jest ledwie zarysem tego, co ma być osnową końcowego dzieła, taką "przypominajką".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo fajnie wrócić do takiego szkicu i coś z niego wykombinować ciekawego !Popieram wszelkie "Przypominajki" :):):)

   Usuń
 3. Marcysiu kochana a powiedz jakim konkretnie ołówkiem najlepiej zrobić szkic aby potem ew nie rozmazywał się podczas ścierania na podobraziu ? Pozdrawiam serdecznie :) A w sumie na dodatek napiszę że blog jest super! i może warto byłoby napisać post o tym jak samemu zbudować podobrazie jakby chciało się zrobić coś wielkoformatowego nie do kupienia w sklepie ? jak się za to zabrać jakie są koszty ? Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkic najlepiej wykonać HB lub B. Ale ołówek zawsze będzie się rozcierał bo taka jego natura. Farby wszystko powinny pokryć.
  Niestety zwlekam z tym tematem, ponieważ są to niestety koszty, na które mnie w chwili obecnej nie stać :) Ale planuję w przyszłości zrobić taką notatkę.

  OdpowiedzUsuń

----