sticky

 • wydarzenia
 • galeria
 • portfolio

środa, 20 marca 2013

Robimy na drutach :)

Czyli podstawy i nie tylko :)

Dzisiaj będzie trochę mniej plastycznie , a bardziej manualnie. Być może temat też pospolity , bo robić na drutach może każdy....no dobrze nie każdego to interesuje :P Panowie na pewno teraz pasują , choć nie będę zakładać z góry :D Ale panie.....przypuszczam , że wiele chciałoby się nauczyć robić na drutach , bądź coś tam umie ale nie do końca , albo z góry zakłada że sobie nie poradzi . A  ja wam powiadam , że nie taki diabeł straszny , bo nie ma nic przyjemniejszego niż kanapa , późnym wieczorem , filmik i nasza robótka . Tak , tak , to strasznie wciąga i uzależnia , że aż nie można się od tego oderwać. To praktyczny zabijacz czasu , jeżeli nie mamy nic do roboty , lub świetne zajęcie , jeżeli nie mamy własnego hobby ;)
Ostatnio skończyłam robić szal z angory. Bardzo milusi w dotyku, w kolorze ecreu .


Wzór ażurowy oczywiście i pewnie teraz każdy myśli " gdzie mi tam do ażuru , kiedy ja podstaw nie znam , albo ledwie sobie z nimi radzę" . Też tak myślałam , a jednak zrobiłam ;)
Dzisiaj chciałabym właśnie przyswoić nieco podstawy robienia na drutach , dać pewne wskazówki pomocnicze , a przede wszystkim  przepis na taki szaliczek , a jeśli ktoś i tak się podda a będzie chciał się takim misiem otulić to mogę zrobić , nie ma problemu ;) Wiem , że teraz sezon nieodpowiedni się zbliża , ale zawsze w szafce może przeczekać do jesieni i zimy ;)
Przede wszystkim jeżeli zaczynamy robić na drutach musimy wiedzieć , że druty są jak ołówki . Też mają swoje grubości i numerki . Zazwyczaj kiedy kupujemy włóczkę , pisze na niej jakimi drutami powinno się ją przerabiać .  Standardowo jest to zazwyczaj 3,5 lub 3. Dla początkujących radzę zacząć od kupna drutów tej grubości . Potem można zacząć eksperymentować . Bo prawda jest taka , że im bardziej luźniejszą chcemy mieć robótkę w oczkach tym większe druty dobieramy . Szal , który widzicie na zdjęciu robiłam ze cztery numery grubszymi drutami niż powinny być dopasowane , stąd wygląda na delikatny , luźny i zwiewny. Robiąc np. szalik dopasowanymi drutami do grubości włóczki , stworzymy robótkę zwartą i zbitą a przy okazji cieplejszą. Wszystko zależy od osobistych preferencji.

Początek Robótki

Jak zacząć taką robótkę ? Poniższy filmik wszystko wyjaśni . Zwróćcie tylko uwagę na pierwsze oczko , jest bardziej skomplikowane niż reszta . Pierwsze przekładamy na trzy razy a resztę tylko na dwa :)


Oczek nakładamy ile nam potrzeba i jaką szeroką chcemy mieć robótkę :) No chyba że gdzieś jakiś wzór nam określa z góry ilość oczek , to wtedy się należy dostosować . Szalik jednak to prosta sprawa i możemy robić go według uznania ;) Kiedy już mamy nałożone oczka , zaczynamy je przerabiać :)


Istotne jest jednak przy  rozpoczynaniu robótki , by zacząć od rzędu oczek lewych , w przeciwnym razie przerabiając na prawo oczka nam się pogubią i będziemy musieli nakładać je ponownie . Ostatecznie możemy przerobić pierwsze oczko brzegowe jako lewe a resztę przerabiać na prawo. 
Początkującym podpowiem , że można sobie poćwiczyć dwa ściegi podstawowe tzw. grysik - czyli przerabiamy cały czas rzędy oczek prawych , i standardowy ścieg , w którym mamy stronę lewą i prawą - czyli przerabiamy rząd lewych oczek i prawych na zmianę :) Rozróżnić te ściegi jest łatwo . Oczka lewe wyglądają jak przeplatająca się fala  a prawe jak warkocze.
Dla niektórych trzymanie drutów może wydać się uciążliwe . Dla ułatwienia podpowiem , że ja koniec lewego druta opieram sobie o brzuszek lub biodro , żeby go unieruchomić i manewruję tylko palcami lewej ręki ( wysuwam oczka itp.).  To prawą rękę mam cały czas w ruchu ;)
Kiedy już mamy skończoną robótkę , szalik , czy co tam sobie zrobiliśmy , wykańczamy pracę w ten sposób:

I w zasadzie to tyle jeżeli chodzi o podstawy :) 

Przepis na szal ażurowy :)

Nabrać na druty liczbę oczek podzielną  przez 9 + 2 oczka brzegowe. 

1 rz. - 1 oczko brzegowe , 1 oczko prawe * 1 narzut , 2oczka prawe , 3 oczka przerobić  razem na prawo, wkłuwając drut od tyłu , 2 oczka prawe , 1 narzut , 1 oczko prawe* , 1 oczko brzegowe.

2 rz- 1 o. brzegowe , * wszystkie oczka lewe * , 1 o. brzegowe . 

3 rz. -1 o . brzegowe , 1 o. prawe , * 1 o. prawe , 1 narzut ,1 o. prawe , 3 o. przerobić razem na prawo, wkłuwając w  nie drut od  tyłu , 1 o. prawe , 1 narzut , 2 o. prawe*, 1 o . brzegowe.

4 rz - jak rząd 2.

5 rz - 1 o. brzegowe , 1 o. prawe , * 2 o. prawe , 1 narzut , 3 o. przerobić razem na prawo , wkłuwając drut od tyłu , 1 narzut, 3 o. prawe * , 1 o . brzegowe.

6 rz - jak rząd 2.

Powtarzać rzędy od 1-6.

Oczka brzegowe, to po prostu oczka stanowiące krawędź naszej robótki . Można je przerabiać w zależności od upodobań , albo jako oczka lewe , albo prawe , albo na zmianę :)
I w zasadzie to tyle . Jeżeli chodzi o wykończenie szalika , to metoda jest dowolna . Można zrobić pompony frędzelki , lub zostawić puste, proste zakończenie . 6 komentarzy:

 1. Sztryku, sztryku, sztryk:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja mama umie robić na drutach, szydełkować i wyszywać :) A moje siostry kiedyś wyszywały :) Podziwiam to co robisz na drutach:)

   Usuń
  2. Eee nie ma czego - czasem zdarzy mi się coś wydziergać ale sama w tym nie chodzę...mam wrażenie. że nie jest profesjonalnie i dlatego :)

   Usuń
 2. Wydaje mi się że co raz więcej osób zaczyna robić na drutach. Ja również do tej grupy nalezę i muszę powiedzieć, że jest to jak dla mnie jedno z lepszych zajęć. Najfajniej pracuje mi się z włóczką z moheru https://alewloczka.pl/pl/c/Wloczki-z-moheru/18 gdyż jest bardzo miękka i taka przyjemna w dotyku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stworzyłam tylko jeden taki wpis i uznałam, że nie pasuje do ogólnej tematyki bloga, więc już nic innego nie tworzyłam o podobnej tematyce. :) Ale robienie na drutach jest niesamowicie relaksujące. :)

   Usuń

----