sticky

  • szoping
  • deviantart

niedziela, 5 marca 2023

Ołówki mechaniczne i o co chodzi z tym Versatilem ?

Ołówki mechaniczne są wszystkim dobrze znane. Stanowią podstawowy element wyposażenia każdego rysownika i pomagają w zachowaniu estetyki pracy, szczególnie podczas używania brudzącego węgla, czy grafitów ołówkowych. Naturalnie, tak jak w przypadku ołówków automatycznych, mamy tu do czynienia z ogromną różnorodnością, nie tylko pod względem wizualnym, ale także praktycznym.
W związku z tym, że w moim posiadaniu znajdują się ołówki mechaniczne marki Koh-I-Noor, postanowiłam dzisiejszy artykuł poświęcić waśnie tym ołówkom. Wyjaśnię czym się między sobą różnią, jakie obsługują wkłady, jakie posiadają funkcje i o co chodzi w końcu z tą nazwą Versatile. Naturalnie skupię się wyłącznie na tych, które dostępne są na polskim rynku. 


Ołówki mechaniczne ogólnie


Zanim przejdę do konkretnych produktów, chciałabym napisać parę słów na temat tego, czym jest właściwie ołówek mechaniczny. Większość dojrzałych artystów z pewnością to wie, ale ta notatka ma być dla wszystkich, również tych najmłodszych i dopiero początkujących w tej dziedzinie osób.

Tak więc, ołówki mechaniczne to uchwyty wykonane z solidnego tworzywa, które obsługują wkłady grafitowe o różnej długości i grubości. Posiadają specjalny mechanizm, dzięki któremu grafit wysuwa się z uchwytu. Ołówki te ułatwiają pracę i pozwalają zachować jej estetykę ze względu na brudzące właściwości grafitów. Są niezwykle proste w obsłudze, ale nie można ich porównywać z ołówkami automatycznymi. 

W przypadku ołówków mechanicznych wkłady aplikujemy od strony piszącej i uzupełniamy je pojedynczo, podczas gdy w ołówkach automatycznych wkłady aplikujemy od strony przycisku. Można do nich włożyć np. 3 wkłady. Gdy jeden się skończy, mechanizm naprowadza do stalówki kolejny, itd.. Ołówki mechaniczne są pod tym względem znacznie prostsze i mniej skomplikowane. Nie posiadają gumki w przycisku, tak jak ołówki automatyczne, ale za to niektóre z modeli posiadają wbudowaną ostrzałkę. 

Gdy odkręcimy przycisk, wewnątrz znajdziemy cztery ostrza ułożone pod lekkim kątem. 
Albo ostrzymy wkład obracając metalową nakrętką, albo obracamy sam grafit trzymając nakrętkę nieruchomo. W obu przypadkach lekko dociskamy nakrętkę do grafitu. 
O nazwie Versatil

Bardzo istotną kwestią, którą należy poruszyć, jest nazwa ołówków. Zapewne wielu z Was zdążyło już zauważyć, że niektóre posiadają nazwę "Koh-I-Noor" a inne "Koh-I-Noor Versatile". Nasuwa się pytanie dlaczego jedne mają, a inne nie i z czym to jest związane? Czy chodzi o grubość wkładów, czy o coś zupełnie innego? Problem ten ma bardzo proste rozwiązanie. 
Versatil z języka angielskiego oznacza różnorodny. W tym przypadku przekłada się to na szeroki zakres zastosowania tych ołówków, ze względu na rodzaje grubości wkładów jak i trzonów. Mogą służyć nie tylko do rysowania na powierzchniach o rożnej wielkości, ale także mogą obsługiwać wkłady rożnego rodzaju, różnej długości oraz grubości.  Fakt, że niektóre ołówki mechaniczne są inaczej opisane to kwestia produkcji i braku unifikacji nazwy wspólnej. W chwili obecnej wszystkie ołówki mechaniczne Koh-I-Noora będą posiadały nazwę Versatil. Te, które nie mają dopisku Versatil są zwyczajnie z serii, której unifikacja nazwy jeszcze nie dotyczyła.


MODELE OŁÓWKÓW I WKŁADY


Na rynku jest dostępnych wiele modeli, które różnią się od siebie wizualnie, grubością trzonów, obsługiwanych wkładów oraz dodatkowymi funkcjami. Poniżej przedstawię zestawienie tych najważniejszych ołówków mechanicznych KIN. Opiszę je i uwzględnię jakie obsługują wkłady. Jest to dosyć istotne, ponieważ dwa ołówki mogą obsługiwać tą sama średnicę grafitu, ale o zupełnie innej długości. 

OŁÓWKI MECHANICZNE DO WKŁADÓW 2mm


5900


Ołówek ten wykonany został w całości z metalu, a wyglądem przypomina klasyczne ołówki serii 1900. Jest bardzo elegancki i przeznaczony do pisania jak i rysunku. Dostępny jest ze skuwką lub bez. 


Posiada wbudowaną temperówkę i obsługuje wkłady o grubości 2 mm, o długości od 120mm. Długość trzonu ołówka wynosi 142 mm. W tej samej stylistyce znajdziecie także ołówek 5905, który obsługuje wkłady nieco grubsze - 2,5 mm. 


Ołówki te dostępne są na sztuki, ale również w zestawie, w drewnianej kasetce. Przy czym ołówek dostępny na sztuki nie posiada oznaczenia miękkości grafitu głównie po to, by mógł być w tej kwestii bardziej uniwersalny. 
Ołówki w zestawie te oznaczenia posiadają, a każde oznaczenie odpowiada miękkości wkładu, jaki znajduje się w danym ołówku. Tak więc, w zestawie otrzymamy miękkości od 8B do 10H ( w tym jest miękkość F ).  5201


Te ołówki w całości również wykonane są z metalu. Stylizowane według klasycznych ołówków 1500, dostępne są ze skuwką lub bez.Ze względu na 2 mm wkład świetnie nadają się do pisania jak i rysunku. Mieszczą wkłady o długości 120 mm. Długość trzonu ołówka wynosi 142 mm. Są również wyposażone w temperówki. W tej samej stylistyce jest dostępny ołówek 5205, obsługujący wkłady 2,5 mm. 
5211


To ołówki o podobnym przeznaczeniu do poprzednich. Ich mechanizm wykonany jest z metalu, natomiast oprawki z tworzywa sztucznego, co sprawia, że są lżejsze od poprzednich.Obsługują wkłady o grubości 2 mm, o długości 120 mm. Długość trzonu ołówka wynosi 142 mm. Są dostępne w różnych kolorach. Również są wyposażone w temperówki i są dostępne na sztuki. Dostępna jest tylko jedna wersja - bez skuwki. Ołówki te dostępne są w pięciu różnych kolorach.


5216


Te ołówki nie różnią się niczym od 5211. Są w ten sam sposób zbudowane. Posiadają mechanizm z metalu i oprawkę z tworzywa sztucznego.


 
Posiadają wbudowane temperówki i obsługują wkłady o grubości 2mm, o długości 120mm. Długość trzonu ołówka wynosi 142 mm. Nie ma wersji ze skuwką. 

To co różni te ołówki od wersji 5211, to większy wybór pod kątem gamy kolorystycznej oprawki. Dzięki temu możemy dopasować sobie jej odcień do koloru używanego grafitu, bądź zakupić jedną sztukę do różnych zadań, która będzie spełniała nasze oczekiwania estetyczne. 

5218


Te ołówki dosyć mocno przypominają wizualnie ołówki automatyczne. Posiadają specyficzną linię trzonu ze żłobieniami, a do tego skuwkę, która przeważnie zawsze występuje w ołówkach automatycznych. Są to jednak ołówki mechaniczne. W przeciwieństwie do pozostałych wykonane zostały w całości z tworzywa sztucznego. To sprawia, że są o wiele lżejsze od poprzednich. Posiadają temperówkę, tak jak poprzednie ołówki. Ten model, w przeciwieństwie do 5211 i 5216 jest dostępny tylko ze skuwką. Obsługują wkłady 2mm, o długości 120 mm. Długość trzonu ołówka wynosi 142 mm.Wkłady


Do powyższych ołówków automatycznych dostępne są wkłady grafitowe 2mm, od długości 120 mm.  Można je nabyć nie tylko w zestawach, w pełnej gradacji od 8B-10H, ale także jako wkłady kolorowe. Te wkłady dostępne są jako zestaw jednego, bądź kilku kolorów.OŁOWKI MECHANICZNE DO WKŁADÓW 3, 2 mm


5358


Ten ołówek przeznaczony jest do bardziej artystycznych celów, ze względu na grubość grafitu jaką obsługuje. Jego mechanizm wykonany jest z metalu, a oprawka z tworzywa. Dostępny jest tylko ze skuwką. Można nabyć go w kolorze srebrnym, a także czarnym. Obsługuje wkłady 3,2 mm o długości 90 mm. Sam ołówek mierzy 128 mm, czyli jest znacznie krótszy od poprzednich. Jego trzon jest również znacznie grubszy. Dostępny jest w kolorze czarnym oraz srebrnym.


Ołówek wyposażony jest w temperówkę, która mieści się wewnątrz przycisku zwalniającego mechanizm. W przeciwieństwie do poprzednich ołówków, ostrza tutaj umieszczone są wewnątrz, a nie na zewnątrz. 

W przypadku tego ołówka sprawdzą się każde wkłady o grubości 3, 2 mm i długości 90 mm. OŁÓWKI MECHANICZNE DO WKŁADÓW 3, 8 mm


5356


Ten ołówek przeznaczony jest do działań artystycznych. Jest w całości wykonany z metalu i dostępny jest tylko w jednym kolorze - czarnym. Nie posiada wbudowanej temperówki i mieści wkłady o grubości 3, 8 mm o długości 90 mm. Długość trzonu wynosi 143 mm.


Występuje nie tylko na sztuki, ale można także dostać go w zestawach Art Set Mondeluz oraz Art Set Polycolor. W zestawach nie jest podpisany numerem 5356, ale to jest ten sam ołówek. 
 

Wkłady


Do tych ołówków dedykowane są wkłady grafitowe 3,8 mm o długości 90 mm. Dostępne są w gradacji 2B i HB. Dodatkowo mamy do dyspozycji wkłady POLYCOLOR i MONDELUZ. Są one dostępne nie tylko w zestawie Art Set, ale można je dostać także na sztuki. Poniżej wklejam pełna kolorystykę dla każdej grupy wkładów. Możecie ją również sprawdzić bezpośrednio na stronie Koh-I-Noora w zakładce z asortymentem.

OŁOWKI MECHANICZNE DO WKŁADÓW 5, 6 mm


5359


Ten ołówek rozpoczyna grupę ołówków które są przeznaczone do grubszych wkładów - 5,6 mm. Jest bardzo zbliżony do wersji 5358, dlatego jeśli ktoś chce mieć te same ołówki wizualnie, ale o różnych grubościach grafitu, to może je ze sobą sparować. Szczególnie, że oba dostępne są w tych samych kolorach. Długość ołówka wynosi 128 mm.

Oprawka jak i mechanizm wykonana jest z metalu, w dodatku posiada temperówkę. Dostępna jest wersja tylko ze skuwką. Jest kompatybilny z wkładami o długości 80 mm. 

Dostępny jest w wersji srebrnej i czarnej, przy czym wersja srebrna dostępna jest w eleganckiej tubie.5348


Ołówek posiada charakterystyczny trójkątny trzon. Mechanizm wykonany jest z metalu, a część zewnętrzna z tworzywa. Jego długość wynosi 150 mm. Obsługuje wkłady o długości 120 mm. 


Dostępny jest w kolorze czarnym lub czerwonym. Posiada temperówkę. 


5301


Ołówek 5301 jest w całości wykonany z tworzywa, co znacznie przekłada się na jego wagę. Jest niezwykle lekki. Posiada charakterystyczny trzon o długości 122,5 mm - gęste wgłębienia przechodzą w gładką powierzchnię. Posiada skuwkę, ale nie posiada temperówki. Dostępny jest tylko w kolorze czarnym. Obsługuje wkłady o długości 120 mm.


5311 oraz 5312


Tutaj omówię oba ołówki, ponieważ są do siebie bardzo podobne i nie widzę sensu aby rozdzielać treść na więcej akapitów niż jest to konieczne. Różnice polegają na tym, że 5311 dostępny jest w kolorze czarnym i posiada długość trzonu 121,5, a 5312 jest w kolorze srebrnym o długości trzonu 121 mm, więc jest nieco krótszy. Oba jednak obsługują wkłady o tej samej długości - 80 mm.
Oba wykonane są z trwałego materiału, przy czym srebrny ( 5312 ) z metalu  i oba wyposażone są w temperówki. Trzony są okrągłe z podłużnymi żłobieniami.  


5320


5320 to w mojej opinii jedne z piękniejszych ołówków mechanicznych Koh-I-Noora. Są wykonane w całości z metalu, wiec trzeba wziąć pod uwagę, że są dosyć ciężkie. Niezależnie od tego wizualnie cieszą oko, szczególnie wersja złoto niebieska. Dostępna jest także wersja czerwono srebrna, którą wstawiłam na zdjęciu głównym. 


Są wyposażone w temperówkę, a ich długość całkowita wynosi 121 mm. Obsługują wkłady o długości 80 mm. 

5340 zwany "Kubuś" 


Ostatnio na rynku dostępne są również bardzo ciekawe ołówki mechaniczne, w ciekawych opcjach kolorystycznych. Są to ołówki w kolorach metalicznych, ale również znajdziemy jeden wielokolorowy w stylu kredek Magic.

kolory dostępne to różowy, granatowy, srebrny i złoty


kolor Magic

Niezależnie od koloru ołówki są wyposażone w temperówkę i wykonane w pełni z metalu. Długość całkowita trzonu wynosi 143 mm. Ołówki obsługują wkłady o długości 120 mm.


5344


Następny w kolejności jest dosyć krótki ołówek mechaniczny. Jego długość całkowita wynosi 100 mm. Wykonany jest w całości z metalu. Obsługuje wkłady o długości  80 mm i nie posiada temperówki. Dostępny jest tylko w kolorze czarnym.

5347 zwany "Kubuś"


Jednym z moich pierwszych ołówków był właśnie ten, czerwony o trójbocznej oprawce. W zasadzie to nadal jest, bo nadal działa i wciąż go używam. Jego mechanizm wykonany jest z metalu, a oprawka z tworzywa. Jego długość całkowita wynosi 140 mm. Obsługuje wkłady o długości 120 mm. Nie posiada temperówki. 

Wkłady


Do powyższych ołówków dostępne są wkłady 5,6 mm, a wybór jest bardzo duży. O wiele większy niż przy innych średnicach. 

Przede wszystkim dostępne są wkłady grafitowe 4B, o długości 80 mm. 


Mamy dostępne wkłady grafitowe 6B, 4B, 2B o długości 120 mm. Jedno pudełko zawiera jedną miękkość. 


Węgiel prasowany o twardości 1- miękki, 2- średni, 3-twardy, o długości 120 mm. Jedno opakowanie zawiera jedną miękkość.

Czarny pastel o twardości 1- miękki, 2- średni, 3-twardy, o długości 120 mm.


Biały pastel - wkłady o długości 120 mm.Sangwina o długości 120 mm.


Sepia jasna i ciemna o długości 120 mm. Na zdjęciu widoczna tylko jasna. 

Dostępne są także mix wkładów, gdzie znajdziemy biały pastel, sangwinę, sepię jasną i ciemną, czarny pastel, węgiel oraz wkład grafitowy. Są dwa różne zestawy, a każdy ma inaczej dobrane wkłady. Wszystkie posiadają długość 120 mm.

Ostatnie zestawy dotyczą wkładów w kolorach metalicznych. Dostępny jest mix takich kolorów, a także zestaw tylko jednego koloru. Niestety w tym przypadku dostępny jest tylko złoty, srebrny i wkład Magic.   


Jak dokonać wyboru?


Ołówków jest mnóstwo i wybór może okazać się trudny. Poza estetycznymi walorami, które pełnią pewna decydującą rolę istnieją także kwestie praktyczne, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy taki ołówek ma służyć do rysowania i pisania, czy tylko do rysowania. Następnie trzeba zadać sobie pytanie na jakich formatach mamy zamiar pracować. Jeśli są to mniejsze formaty, to ołówki obsługujące cieńsze wkłady będą bardziej adekwatne. Jeśli planujemy pracować na formatach 100 x 70 cm, to wkłady 5,6 mm będą sprawdzać się o wiele lepiej, niż cienkie grafity o średnicy 2mm. Jeżeli jesteśmy w stanie pozwolić sobie na więcej niż jeden ołówek, to warto każdy kupić o innej średnicy grafitu. Wtedy niezależnie od formatu, cieńsze wkłady pomogą przy detalach, a grubsze przy pokryciu większych powierzchni. 
Bardzo ważną kwestią są materiały z jakich ołówki są wykonane. Jeżeli zakupimy taki, który w pełni jest wykonany z metalu należy liczyć się z tym, że będzie znacznie cięższy niż ten, który wykonany jest z tworzywa. Naturalnie to nie jest ciężar rodem z siłowni, każdy go udźwignie bez problemu, ale dla młodej niewprawionej ręki może okazać się męczący przy wielogodzinnej pracy. 
Warto także wziąć pod uwagę trwałość ołówka. Według mnie oprawka jest dosyć mało istotna. Najważniejszy jest mechanizm, ponieważ on odpowiada za funkcjonalność ołówka. Dlatego gdybym miała wybierać ołówek na lata to wzięłabym z mechanizmem metalowym, co wcale nie znaczy, że tworzywo jest złe. Myślę, że pod tym względem, każdy musi znaleźć swój własny "złoty środek" i dopasować go do swoich potrzeb. 

Myślę, że to wszystko czym chciałabym się z Wami podzielić w dzisiejszym artykule. Mam nadzieję, że jakkolwiek okazał się pomocny.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

----