sobota, 25 lipca 2015

Jak Rysować Sierść BiałąKredką na Czarnym Papierze ?


Cześć Kochani ! Witam wszystkich serdecznie ! Na dzisiaj przygotowałam kolejny temat związany z rysowaniem białą kredką na czarnym papierze. Tym razem konkretny tutorial. Niedawno pisałam na temat rysowania białej sierści kredkami, a także o rysowaniu sierści krótkiej np. końskiej. Dzisiaj sierść zawita do nas ponownie ale w odsłonie " białe na czarnym".

Do pracy użyłam białej kredki Derwent Coloursoft, ale można także innej kredki o miękkim graficie np. Koh- I- Noor Mondeluz, Derwent Drawing, Inktense itd. Poza tym użyłam również czarnego bloku Canson, który można zastąpić również papierem pod pastele, tudzież  innym dowolnym dostępnym czarnym papierem, jaki będziecie mogli dostać w swoje łapki.

Pierwsza ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę podczas rysowania sierści na czarnym papierze, to jej kierunek w jakim biegnie, względem ustawienia i kształtu ciała zwierzaka. 
To pozwoli nam nadać rysunkowi odpowiedni kształt i formę przedstawianego zwierzęcia.
W moim przypadku był to pysk pieska, który trzyma uniesiony łeb ku górze. Dlatego też główny kierunek sierści układa się po skosie, od prawej góry ku lewemu dołowi.  Właśnie podług tego kierunku rozpoczęłam nakładanie poszczególnych pasemek sierści.

Poniżej przykładowe zdjęcia z zaznaczonym kierunkiem ułożenia sierści, względem pozycji i kształtu ciała zwierzęcia. Podczas analizowania pod tym względem modela lub fotografii, należy brać pod uwagę każdą partię ciała, ponieważ na każdej z nich sierść układa się inaczej. 


Kiedy już ustalimy ogólny kierunek ułożenia sierści, rozpoczynamy pracę nad elementami bardziej szczegółowymi. Takimi jak indywidualny kształt poszczególnych passemek. 

Sierść zwierzęcą rysuje się bardzo podobnie jak ludzkie włosy. Nakładamy kreskę na kreskę i linię na linię, w efekcie czego ilość nałożonych śladów zapełni nam odpowiednio kartkę. Linie te nie muszą idealnie się pokrywać. Wręcz niezbędne jest aby nieco się od siebie różniły, jednak trzymały swojego ogólnego kierunku i kształtu w danym  miejscu. Czyli jeżeli mamy w konkretnej przestrzeni sierść falowaną, rysujemy kreski falowane, ale tak aby te fale mniej więcej się ze sobą pokrywały i tworzyły spójny kształt biegnący podług konkretnego kierunku. 

Na zdjęciu powyżej widać, że kreski mają kształty łuków wygiętych w górę lub w dół, w zależności od kształtu pyska i charakteru sierści w danym miejscu. Jednak jako całość biegną od prawej do lewej. 
Oczywiście liniom nadajemy kształty według tego, co mamy na zdjęciu referencyjnym.

Kolejnym elementem, na który trzeba zwracać uwagę jest długość linii i kresek. Tak więc poza tym, że nadajemy im formę i kształt musimy nadać im także odpowiednią długość. Ta z kolei zależy od charakteru sierści i jej umiejscowienia na ciele. Są zwierzaki, które posiadają tylko krótką sierść, ale są i takie które mają ją mieszaną.   W tym przypadku krótka sierść występuje bliżej pyska, nosa czy oczu. A potem stopniowo przechodzi w długą.
Krótkie włosy rysujemy w formie szybkich pociągnięć ręką, a długie na zasadzie dłuższych pociągnięć. Jednak i jednym i drugim należy nadać odpowiedni kształt,  jeśli jest on wyraźnie widoczny ( zdjęcie obok - różowe strzałki ).

Teraz czas na etap, w którym nadamy charakteru naszej pracy i sprawimy, że elementy oświetlone wyjdą do przodu a cienie pozostaną w mroku. Zasada jest prosta. Aby uzyskać światło wystarczy nakładać dużą ilość kresek i linii na siebie, dodatkowo mocno dociskając kredkę do papieru. W ten sposób oświetlone partie staną się wyraźniejsze.
Dodatkowo za pomocą ilości nakładanych linii, jednocześnie wzbogacając je o indywidualny kształt, będziemy w stanie również uzyskać efekt wypukłości na sierści lub na poszczególnych elementach ciała zwierzaka ( na zdjęciu  dwa pierwsze kółka od prawej ). Wypukłości zazwyczaj oznaczamy wykonując linie wybrzuszone ku górze, tak jakby na zewnątrz. To sprawi, że sierść dodatkowo ulegnie rozświetleniu.

Aby uzyskać cienie oraz tonacje przejściowe wystarczy delikatniej dociskać kredkę do papieru. W zależności od siły nacisku oraz ilości postawionych kresek, uzyskamy efekt  tonacji pośrednich przechodzących w cień. Jeżeli dodatkowo nadamy im odpowiedni kształt, uzyskamy efekt wklęsłości na sierści ( na zdjęciu pierwsze kółko od lewej ). Elementy wklęsłe oznaczamy wykonując linie wybrzuszone ku dołowi, czyli tak jakby wklęsłe. To sprawi, że sierść dodatkowo "utonie w mroku".

Elementy czarne na sierści czy nieoświetlone pozostawiamy jako puste przestrzenie na kartce.



Tak więc ogólnie rzecz biorąc, podczas rysowania sierści na czarnym ( ciemnym ) papierze, należy zwracać uwagę na :
- ogólny kierunek i kształt sierści, względem pozycji ciała zwierzęcia.
- kształty indywidualne kosmyków  ( czy są falowane, proste, zaokrąglone  itp. ).
- długość poszczególnych kosmyków ( czy są krótkie, długie czy średniej długości ).
- ilość i natężenie nakładanych na siebie linii i kresek ( dużo kresek - światło, mało kresek - cień, i tonacje przejściowe ).
- kierunek wygięcia włosa w stosunku do natężenia światła i cienia ( wypukłość - jaśniej, wklęsłość - ciemniej ).








No i to tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że zachęciłam do działania i wszystko wyłożyłam na ławę jak należy. :)


20 komentarzy:

  1. Piękne :D. Jak Ty to opisujesz to wszystko takie łatwe sie wydaje, a potem bierze sie człowiek do pracy i wszystko zepsuje :P.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i nie martw się ! Mnie też się psuło zanim mi w końcu wyszło. Trzeba próbować ile się da ;) A i tak, w obiektywnym spojrzeniu, zapewne nie jest tak źle jak się wydaje ;)

      Usuń
    2. Próbowałabym, gdybym nie miala rozwalonego palca przez wredną szafkę :P. Taki mały palec, a wszystko uniemożliwia :"). Może w poniedziałek będzie okej...

      Usuń
    3. Tak wiem jak to jest :3 Spoko luzik , do wesela się zagoi ;)

      Usuń
  2. fajnie, że piszesz tak szczególowo :) Jeszcze nie umiem na tyle dobrze rysować, bym sama mogła tak dokładnie opisywać ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ! Oj tam, wszystko w swoim czasie a czas szybko leci, więc zanim się obejrzysz będziesz działać ze szczegółami ;)

      Usuń
  3. Bardzo śliczny ten Twój piesek, ja próbowałem rysować, ale wyszedł mi taki sztuczny. Muszę potrenować rysowanie na czarnym papierze :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za pieska :3. Nie przejmuj się ja też zaczynałam od zera i u mnie też z początku wszystko wyglądało dziwnie i nienaturalnie. Musisz ćwiczyć a na pewno z czasem się wyrobisz i w obserwacji i rysowaniu :)

      Usuń
    2. Na pewno będę próbował, właśnie czekam za przesyłką z kredkami. Kredki to moje nowe doświadczenie, do tej pory rysowałem tylko ołówkiem >piotrjanko.blogspot.com< Gdy próbowałem rysować mojego pieska miałem tylko suchą pastele. ;-)

      Usuń
    3. W takim razie życzę powodzenia w nowym kredkowym doświadczeniu ! Ja zdecydowanie wolę kredki od ołówka, Daj znać o swojej opinii ;)

      Usuń
  4. post bardzo przydatny, zwłaszcza, że mam w planach narysowanie mojego chomika na czarnym papierze

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę ! Życzę w takim razie udanej pracy i sporej dawki weny ! :)

      Usuń
  5. Piękne rysunki i zaskakujący, piękny wygląd bloga ^^

    OdpowiedzUsuń
  6. Uniwersalny tutorial, bo myślę, że przyda mi się do zwykłej krótkiej fryzury (nie planuję na razie mierzyć się ze zwierzętami). Czy przy takiej pracy lepiej użyć tylko białej kredki i odpowiednio dociskać rysik czy też wspomóc się szarościami, ewentualnie czernią?
    Skoro mowa o białej kredce Derwent Coloursoft, to najpewniej nie pamiętasz, bo masz dużo, dużo czytelników, ale "ja od tej koronki" - żelopis poszedł jednak w odstawkę. Wyszło tak: http://malgranda-art.blogspot.com/2015/07/audrey-hepburn.html ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję ! Myślę, że w tym przypadku każda opcja jest dozwolona. Temat posta jest konkretny dotyczący tylko białej kredki ale jeśli masz ochotę dodać też inne, to nic nie szkodzi aby to zrobić:)
      Taaak, pamiętam rozmawiałyśmy na maila. Efekt - super extra ! :3 Świetnie to wygląda :3

      Usuń
  7. No jasne, że zachęciłaś nas do działania;) Uwielbiam malować, rysować, ale kiedy założyłam bloga zaczęłam robić inne rzeczy, bo blogerki ,,zaraziły" mnie swoimi pasjami; ) Pisałam już kiedyś, że Twój blog jest fantastyczny;) Bardzo podoba mi się szablon, Twoje tutoriale, bo są naprawdę bardzo przydatne;) A prace w Twoim wykonaniu - po prostu mnie zachwycają?! Szkoda, że zrobiłam na przekór nauczycielom i nie poszłam do liceum plastycznego. bo wielu technik po prostu nie znam... Dlatego jestem Ci wdzięczna, za wszystkie wskazówki;) I chętnie tu zawsze zaglądam;) Pozdrawiam Cię bardzo, bardzo gorąco;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo Ci dziękuję Małgorzatko ! Cieszę się niezmiernie, że mogłam Ci pomóc w jakikolwiek sposób ! I mam nadzieję, że i w przyszłości mi się to uda. W każdym bądź razie będę się starać, bo dla takich komentarzy zawsze warto ! Myślę, że nie masz czego żałować. Sama też dasz sobie świetnie radę. :)
    Pozdrawiam Cię równie ciepło i serdecznie ! :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Przepiękny blog, a trafiłam tutaj przez link w filmiku o cieniowaniu włosów pastelami, albowiem zaczynam swoją przygodę z suchymi pastelami, dziękuję bardzo, za cenne wskazówki jak np. dotyczące nakładania na siebie barw. Rysowanie, to moje hobby. a moimi ulubionymi technikami są prace w ołówkami, piórem, oraz rysowanie trzema kolorami (czernią, niebieskim, czerwonym i żółtym) zainspirowała mnie ta technika z książki "Jak rysować kredkami". Będę tu często zaglądać i fajnie, że taki blog istnieje.
    Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego. Justyna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Justyno ! Bardzo dziękuję i cieszę się, że mogłam pomóc ! Mam nadzieję, że będę miała jeszcze wiele innych ku temu okazji ! Pozdrawiam serdecznie również ! :)

      Usuń