Mały dodatek do kredkowych przedsięwzięć...i nie tylko...;)
Dzisiaj będzie taki mały temacik techniczny. Wielokrotnie mnie pytaliście o kredki, nie tylko te kompletowe ale i te które można nabyć na sztuki a konkretnie mam tu na myśli pytania kierowane pod kątem białej kredki. Jakiej używać, aby być zadowolonym z efektów. Przede wszystkim dzisiejszy post poświęcę tylko jednemu gatunkowi białej kredki a mianowicie akwarelowej, która od dłuższego czasu gości u mnie na półce.
Charakterystyka kredki akwarelowej
Dlaczego akwarelowa ? Przede wszystkim dlatego, że śmiało można ją kupić na sztuki i dlatego, że ma bardzo miękki grafit, który zostawia mocne ślady. Łatwo się zciera, dzięki czemu kolor bieli zostaje bardziej widoczny na papierze a co najważniejsze może ona współpracować z kredkami akwarelowymi ( co raczej jest oczywiste ) ale także ze zwykłymi kredkami bez żadnego problemu. Zresztą białej kredki nie musimy używać tylko i wyłącznie z kredkami - możemy ją łączyć także z innymi technikami na różny sposób. Już jakiś czas temu omawiałam choćby łączenie białej kredki z węglem ;) LINK .
Przede wszystkim jest to rodzaj kredki, z którą można pracować na sucho jak i na mokro. Ja najczęściej używam jej na sucho ze względu na jej miękkość i czysty odcień ale....
Przede wszystkim jest to rodzaj kredki, z którą można pracować na sucho jak i na mokro. Ja najczęściej używam jej na sucho ze względu na jej miękkość i czysty odcień ale....
UWAGA!!!
Nie zawsze taka zakupiona kredka akwarelowa będzie idealnie biała. Nie raz nadziałam się już na taki przybrudzony okaz. I wiem, że wielu z Was miało ten sam problem, ponieważ nie raz otrzymywałam pytania w tej kwestii : " a czemu moja kredka nie jest idealnie biała tylko szarawa". Zresztą wykonałam dwa zdjęcia, na którym poniżej jest odpowiedź na pytania, czyli idealnie biała kredka a powyżej biała kredka, z lekko szarawym lub błękitnawym odcieniem grafitu. Jeśli dokładnie się przyjrzycie - dostrzeżecie różnice.
Pomimo tego iż wzięłam ją z półki z białą kredką to jednak są znaczne różnice nie tylko w kolorze grafitu ale i podczas pracy. Doszłam do wniosku, że są to zwyczajnie jakieś nieudane egzemplarze.
Taka przybrudzona kredka działa jak normalna kredka akwarelowa. Technicznie nic się z nią nie dzieje, ale niestety odcień bieli nie jest taki jaki powinien być. Tak więc uczulam wszystkich kupujących. Kiedy dostajecie taką kredkę do łapki dokładnie przyjrzyjcie się na odcień grafitu. To może być niuans ale w pracy jest to dosyć problematyczne i denerwuje, tym bardziej, że efekty otrzymujemy nie takie jakie byśmy chcieli. Dobrze jest wziąć dwie różne białe kredki i porównać ze sobą jeśli tylko coś wam nie będzie pasowało. Chociaż cena nie jest wysoka ponieważ nie przekracza 3 zł to jednak szkoda kupić coś z czego nie będziemy zadowoleni i czego nie będziemy chcieli używać.
Poniżej porównałam na kartce papieru jedną i drugą białą kredkę. Na zdjęciu jest to ledwie zauważalne, ale jeżeli spojrzymy na to w rzeczywistości zauważymy różnicę.
Poniżej porównałam na kartce papieru jedną i drugą białą kredkę. Na zdjęciu jest to ledwie zauważalne, ale jeżeli spojrzymy na to w rzeczywistości zauważymy różnicę.
NIe mniej jednak i tak w porównaniu ze zwykłą kredką z zestawu wypada znacznie lepiej. jest wyrazistrza nawet przy stosowaniu tego samego docisku ręki. Po lewej zwykła kredka a po prawej akwarelowa.
Zastosowanie Białej Kredki akwarelowej
Jak już wcześniej wspomniałam zastosowanie takiej kredki jest bardzo szerokie. Ile mamy pomysłów w głowie, tyle mamy zastosowań. Możemy ją łączyć z akrylem, ze zwykłymi kredkami, z kredkami akwarelowymi, z węglem, ołówkiem, itp. a także samą pod warunkiem użycia ciemnego papieru.
Świetnie również sprawdza się jako blender. Jednak należy uważać z rozjaśnianiem, zwłaszcza jeżeli chcemy wykonac kolorystyczną korektę. Tak rozjaśnione kolory zawsze będą zmieniać odcień i mogą znacznie różnic się od tego prawidłowo nałożonego za pierwszym razem. Dlatego lepiej wymazać przestrzeń gumką i spróbować nałożyć kolory na nowo.
Dodatkowo podczas nakładania białej Mondeluz na kilkuwarstwową powierzchnię kolorów może zdarzyć się tak, że zacznie się ona złuszczać jak tłusta pastela. Będzie zostawiać grudki. Niestety nie jest to kredka typowo do pracy na sucho, choć do takiej jej używam najczęściej. Natomiast w takich przypadkach są dwie rady. Albo zastosować inną miękką kredkę typowo do pracy na sucho np. Derwent Drawing lub Coloursoft, albo uważać podczas rysowania aby oszczędnie nakładać poszczególne kolory i dobierać je tak, aby ich ilość nie była zbyt duża.
Koszty i ceny
Koszt takiej kredki nie przekracza 3 zł.
Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc jest to bardzo miły dodatek do naszych artystycznych materiałów. Ale trzeba uważnie i ostrożnie kupować by nie nadziać się na czarną owieczkę. Bo chociaż kredka nie kosztuje fortuny to szkoda trzymać coś co nam nie odpowiada. Bo teraz to ja trzymam tą szarą kredkę i trzymam i jakoś wcale mi nie śpieszno aby jej używać....ehs... się czasem człowiek z frajerzy.
Od wczoraj posiadam pierwsza w moim życiu białą kredkę akwarelową :)
OdpowiedzUsuńMoje gratulację, mam nadzieję, że się sprawdzi ;) Znaczy się wszystko co zamówione dotarło do rąk własnych ;)
UsuńDzień dobry. Kredka jest bardzo przydatna i bardzo uniwersalna - to wiadome. Wakacje się kończą - to wiadome, ale nie do zaakceptowania. Jednakże , cóż z tego, że się kończą, JAM 4 dni po wysłaniu pracy na postać ze snu, usiadłem i zrobiłem szkic istoty z wyobraźni. Później wziąłem nieposkromioną akwarele , pędzelek 2/0 i sobie udziubdziałem postać ze snu :) Na szczęście nie jest lepsza niż ta co wysłałem, no ale chociaż na deviantarta wstawiłem. Nie ważne, że ta akwarela chińska jest i technika zła, ważne, że akwarela częściowo poskromiona! Recepta: mały pędzelek - większa kontrola ! Do tego jeszcze akwarela koh i noor szkolna :P
OdpowiedzUsuń~glamonik
Bardzo dobrze- grunt to próbować ;)
UsuńWłaśnie znalazłam Twojego bloga, zainteresował mnie i chciałam dodać go do zakładek. Kilkam więc prawym klawiszem, a tu "dowcipny" tekst o kopiowaniu! Przykre być potraktowanym jak złodziej, nie będąc złodziejem :(
OdpowiedzUsuńPrzykro mi, ale już mnie kopiowano więc muszę się chronić. Tym bardziej, że nie jestem w stanie przewidzieć kto odwiedza stronę. A stronę do zakładek można dodać na inne sposoby... Ja klikam na złotą gwiazdkę przy pasku przeglądarki albo klikam prawym przyciskiem na zakładkę z tytułem nad daną stroną "dodaj wszystkie karty do zakładek"....
UsuńTak, wiem że są inne metody dodawania do zakładek :/ Ale szczerze mówiąc odechciało mi się to robić...
UsuńW porządku :)
UsuńNie powinnaś tego odbierać aż tak osobiście. Jeżeli jesteś uczciwą osobą to tekst Cię nie dotyczy. Owszem utrudnia standardowe funkcje uczciwym, ale dopóki nie wymyślę czegoś bardziej efektywnego muszę się chronić przed kradzieżą ponieważ takie rzeczy nie są ani odrobinę przyjemne. Proszę o odrobinę wyrozumiałości. :/
A mi niestety akwarelowa biała kredka się nie sprawdza... Próbowałam już miliona różnych, akwarelowych i nie, jak mi kiedyś poleciłaś: BIC, Jumbo, Polycolor, Derwent, Mondeluz, aż w końcu trafiłam na swój ideał... Biała kredka Bambino :) Także też każdemu polecam szukać swojego ideału! :))
OdpowiedzUsuńOj chyba nie wspominałam aż tylu firm bo używam tylko jednej akwarelowej z Koh-i-nora niezmiennie od długiego czasu :P. Chyba raczej mówiłam ogólnie o kredce akwarelowej. :)
UsuńCóż...jeżeli ktoś się mnie o coś pyta to staram się doradzić, ale oczywiste jest, że na wszystko trzeba wziąć poprawkę - choćby dlatego, że każdy jest inny ;)
P.S.
UsuńCieszę się, że wreszcie znalazłaś swojego ulubieńca ;)
Bardzo lubię kredki Bambino, od nich zaczynałam karierę z kredkami :p Ale wg mnie biała kredka tej firmy kompletnie NIE pokrywa kartki, a raczej zmienia kolory poprzednich warstw. Ja jeszcze swojego ideału białej kredki nie znalazłam, ale teraz właśnie zamierzam wypróbować akwarelkę :)
UsuńTak, wiem o których kredkach mówisz :3. No tak siędzieje niestety z wieloma białymi z zestawu, dlatego ja je zawsze podmieniam na akwarelowe. Na prawdę polecam akwarelę a także białą Derwent inktense lub Derwent drawing. ;)
UsuńJak w rysunku technika mieszana ,taka kredka akwarelowa zareaguje na lakier do włosów lub fiksatywę ? ...nie zmieni stanu "stałego" ;) ?
OdpowiedzUsuńSzczerze powiedziawszy nigdy nie próbowałam utrwalać kredek akwarelowych w rysunku na sucho, ponieważ mieszam z nimi takie techniki, które pod wpływem fiksatywy lub lakieru w 100 % zmieniają barwę i konsystencję.
UsuńWydaje mi się, że aby je dokładnie rozpuścić to trzeba byłoby władować w nie dużo wody. A fiksatywa czy lakier mają bardziej kleistą konsystencję niż wodnistą, ale lepiej sprawdzić na osobnym kawałku papieru dla pewności. Zarysować próbny fragment i spryskać. :)