czwartek, 6 listopada 2014

Jak Rysować Pastelami Olejnymi ?

Rysujemy na gładkim papierze, rysujemy w ogóle...

Dzisiaj będzie tutorial o tym jak poradzić sobie z przedziwnymi pastelami olejnymi. Wiem, że niektórym mogą sprawiać one trudności, a inni chcieliby się dowiedzieć jak prawidłowo z nimi pracować. Jest wiele możliwości, natomiast chciałabym Wam przedstawić taką, z której najczęściej korzystam. I taką metodą według mnie jest rysowanie pastelą na gładkim papierze. Oczywiście poza typowo gładkim arkuszem również mam na myśli papier pod pastele, gdyż faktura na nim jest znikoma i łatwo ją zakryć.
Przede wszystkim jak przy każdej technice pastelowej, z uporem maniaka będę twierdzić, że najlepszym podkładem jest kolorowy papier. Dlaczego ? Ponieważ kolory papierów dodają charakteru rysunkom a co najważniejsze możemy w pełni wykorzystać walory pasteli w ogóle. Idzie za tym użytkowanie całej gamy barwnej w tym koloru górującego - białego. Na białej kartce, biały kolor nie będzie wyglądał ładnie - wręcz zniknie, a praca może wydawać się przez to mdła. Biel, jak i inne jasne barwy, staje się wyraźniejsza a kontrasty wzmocnione, gdy papier ma określony odcień i barwę.  Oczywiście nie twierdzę, że rysowanie na białym papierze jest złe. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, jednak na kolorowej powierzchni użycie białego nie tylko zyskuje ale nabiera sensu i potencjalnych wartości. 

Pastelami olejnymi posługujemy się zupełnie tak jak kredkami. Nakładamy kolory na siebie i zaczynamy od nałożenia koloru bazowego - koloru głównego, górującego. Np. Jeżeli kolorujemy czerwoną chustę, poza tym że występuje w niej gama różnych barw, naszym podstawowym będzie ...zwyczajnie czerwony. 

Moim kolorem okazał się być łososiowy. Pokrywam nim dokładnie powierzchnię  kartki tak by zakryć przebijający się jej odcień. W stu procentach nie będziemy nigdy w stanie  idealnie pokryć kartki pastelą olejną i to w dodatku przy nakładaniu pierwszej warstwy. Natomiast możemy to zrobić na tyle na ile będzie się dało. 
Mając kolor podkładowy, nakładamy kolejne barwy i kolory. Robimy to oczywiście zgodnie z naszym wzorcem - czyli zgodnie z barwami jakie widzimy na zdjęciu lub modelu. Intensywność koloru uzyskujemy za pomocą odpowiedniego docisku dłoni. Im bardziej będziemy dociskać pastele do kartki tym intensywniejszy kolor uzyskamy. Z czasem nakładane na siebie pastele i warstwy kolorów, dokładnie zakryją nam powierzchnię papieru.  
Tam, gdzie występuje silny połysk ( czysta biel ), wypukłość lub bardzo jasna partia, nakładamy biały kolor bezpośrednio na kolor podkładowy. Mocno dociskając uzyskamy taki sam efekt jakbyśmy nakładali kilka warstw innych kolorów na siebie. Tym bardziej, że przy mocniejszym docisku zaznaczamy idealnie nasz jasny punkt a przy okazji, uzyskujemy świetny efekt woskowego połysku. Dodatkowo białą pastelą możemy rozjaśniać warstwy kolorów już nałożonych i odwrotnie - przyciemniać nimi biel i nadawać jej konkretnego odcienia. W ten sposób możemy używać także innych jasnych kolorów i rozjaśniać nimi ciemniejsze tonacje, aby uzyskać łagodny efekt przejścia z jednych do drugich. 

Warto jednak pamiętać, że biała pastela olejna lubi się brudzić. Kiedy widzimy, że kolor nie jest czysty warto ją przetrzeć chusteczką lub ręcznikiem papierowym. Dopiero taką oczyszczoną nakładamy na papier. W przeciwnym razie nie tylko ona nam się zabrudzi ale także zanieczyścimy pozostałe kolory na pracy. 

Rysowanie pastelami olejnymi może wydać się trudne, ponieważ ciężko pozbyć się pomyłek. Dlatego warto rysować z uwagą aby nie popełniać większych błędów. Jeżeli jednak zdarzy się jakaś drobna pomyłka możemy to naprawić sięgając po nożyk do papieru. Trzymając jego krawędź poziomo do kartki niczym szpachelkę zeskrobujemy warstwę pasteli z papieru. Oczywiście nie zbierzemy jej idealnie ale na tyle aby móc poprawić nasz błąd. 
Niestety sztyfty nie są przystosowane  do dłubaniny przy szczegółach, aczkolwiek można uzyskać dobre efekty podejmując odpowiednie działanie. Przede wszystkim warto sięgać po większe formaty papieru. Większe formaty, większe rysunki. Większe rysunki, większa możliwość zadbania o szczegóły. Np A3 i więcej. Kolejną rzeczą jest umiejętne używanie krawędzi sztyftów. Bardzo przydatne zresztą podczas pracy przy ustach, nosach, oczach, brwiach i innych detalach. 


Rysowanie pastelami olejnymi z początku może sprawiać trudności. Ale ostatecznie nie jest to technika nie do opanowania. Tym bardziej, że w połączeniu z gładkim papierem można uzyskać świetny efekt wypełnionej woskiem powierzchni. Dodatkowo na gładkim papierze można uzyskać tak intensywne kolory czy światło jak i intensywne cienie, co nie jest możliwe w przypadku głęboko żłobionej faktury. 
No i tak jak zawsze przychodzi taki moment, że Marcysia musi skończyć. Tak więc tym optymistycznym akcentem, życzę wszystkim długiego i twórczego weekendu.


28 komentarzy:

  1. Och, och, och ! C:
    Cudownie :3 Ja próbowałam, ale mi nie wychodzi :(
    No, ale będę ćwiczyć :D Kochana, rysuj dalej, bo na fanpage'u widzę coraz to nowsze rysunki <3 masz tempo :*

    martynaart1.blogspot.com
    Hehe, przeszłam na bloggera za radą koleżanki :) Za nim ja się zdecyduję xD

    Buziaki :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj , kochana Martynko ! W tym tygodniu jakoś tak moja twórczość się zatrzymała ale całe szczęście tylko na chwilę i liczę że wkrótcę wrócę do pracy - Bardzo dziękuję za twórczy doping !
      W końcu się zdecydujesz i osiądziesz gdzieś na stałe ;) Trzymam kciuki ! :)

      Usuń
  2. Na prawdę mi się bardzo podoba!:) Na prawdę świetne rady. Ja chcicłabym kupic pastele w kredce co sądzisz? Pozdrawiam

    kopytkowa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Zuziu ! Bardzo dziękuję ! Oczywiście, że pastele w kredkach to super sprawa ! Niestety z tego co wiem dostępne w kredce są tylko pastele suche. No chyba, że myślisz o pastelach olejnych wodorozpuszczalnych :)
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  3. Pięęęknie, ja właśnie skończyłem ołówkowy portret( wstawiłem dzięki temu coś na deviantarta)i to koniec mojej twórczości bo brak czasu. Niby długi weekend ale konkurs z geografii w PIĄTEK, a z niczego innego nie przeszedłem, więc z gegry MUSZĘ ;) Bardzo ładnie, przekonałem się do pasteli olejnych ;p
    ~glamonik

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ! Tak, też ostatnio mam ten problem z czasem :) Zajrzę wkrótce na DA. Ostatnio mam za mało czasu by wszystko przeglądać ;)
      Życzę wszystkiego dobrego ! Powal ich wszystkich na nogi w konkursie ! :D Cieszę się, że się przekonałeś !
      P.S Znasz bajkęo czasie ? Czas sięnapić ;)
      POzdrawiam :3

      Usuń
  4. Czym różnią się pastele olejne od suchych ? Twoim zdaniem którymi łatwiej się maluje ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pastele suche są kruche a olejne tłuste :) Niestety nie ma porównani ponieważ każda technika jest inna ale ja osobiście wolępastele suche :) Wszelkie szczegóły na temat produktów dokładnie opisane są na blogu w odpowiednich działach :)

      Usuń
  5. Witam ;) Właśnie rysuję pracę na konkurs pastelami olejnymi firmy LYRA, i nie wiem czy mi wyjdzie na razie narysowałam czepek i rękawiczkę i nie wiem czy dobrze :/ Jeżeli można było by jakieś rady ? :) P.S Piękne prace :* Masz talent !!! I życzę powodzenia !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję !
      Pewnie, że pomogę. Prześlij mi pracę i ewentualnie oryginalne zdjęcie na maila: marcysiowo@gmail.com, dam ci korektę ;)

      Usuń
  6. Super, ale tlumaczenie takie sobie. Zwlaszcza to common language i "fray it" :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety to nie jest blog literacki, w którym należy się popisywać elokwencją w sensie stricte i per se, lecz blog który powinien przekazać w najprostszy sposób informacje na temat pewnych umiejętności, mających trafić do każdej grupy społecznej, nawet tej najmłodszej. W takich przypadkach dostępność "Common Language" bywa niezawodna. :)

      Usuń
  7. Czy do rysowania pastelami można użyć zwykłej czarnej kartki z bloku technicznego?
    Można rozcierać pastele czy bardziej wygląda to nie estetycznie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak można użyć, pod warunkiem, że jego powierzchnia jest matowa a nie śliska.
      Pasteli olejnych czy twardych się nie rozciera. Jedynymi pastelami, które można rozcierać, i przy których jest to raczej wskazane, są pastele suche. Aczkolwiek aby praca wyglądała bardziej artystycznie i profesjonalnie można zastosować również technikę kreski, dla urozmaicenia wizerunku i uzyskania lepszego efektu. :)

      Usuń
  8. Super, cudowne porady. Ostatnio czuję przypływ weny do zaczęcia pracy z pastelami olejnymi. To genialne, że osoba z wykształceniem plastycznym daje porady laikom. W końcu nie każdy ma możliwość uczenia się w szkole plastycznej.
    Od dzisiaj będę tu często zaglądać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że mogłam pomóc ! Bardzo się cieszę i zapraszam serdecznie ! :)

      Usuń
  9. Witaj, a co myślisz o rozmywaniu olejem lnianym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli komuś taki sposób odpowiada to czemu nie ? Nie wszystkie pastele olejne jednak dają się dobrze rozmyć. :) Natomiast do malowania, wolę osobiście farby a pasteli używam głównie do rysowania ;)

      Usuń
  10. Bardzo mi pomogłaś ^-^ zrobisz może jakiś blog o tworzeniu kolorów typu metaliczny,neonowy pastelmi ?? :3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tego typu odcienie trzeba kupić. Nie da się uzyskać kolorów neonowych jedynie za pomocą mieszania barw. Można jedynie uzyskać przybliżone efekty, ale barwy na pewno nie będą raziły po oczach ;) Nie wiem jakiego dokładnie efektu poszukujesz ?

      Usuń
  11. Witam!jak uzyskać efekt jednolitego koloru ?Czy można je na końcu jakoś rozmazać czymś żeby się połączyły i nie było widać przejść?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sprawdź na opakowaniu czy pastele są rozpuszczalne rozpuszczalnikiem, jeśli tak to można je rozmyć terpentyną bezzapachową tak jak zwykłe farby. Oczywiście można to zrobić pędzelkiem ;)

      Usuń
  12. Pani Marto, przede wszystkim witam i dziękuję. Pani blog (świetny) zainspirował mnie do powrotu do rysowania. Najpierw kredki, potem pastele olejne, których nigdy wcześniej nie miałam w ręce - a w których po prostu zakochałam się. Wykorzystuję wszystkie informacje, którymi zechciała Pani podzielić się z nami. Przyjemność - niebotyczna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że mogłam zachęcić do działania i w jakikolwiek sposób pomóc ;)
      Bardzo dziekuję !

      Usuń
  13. Świetny artykuł przydał się bardzo podczas tworzenia : )
    Mam pytanie techniczne o ile masz Autorko pomysł co z tym zrobić. Otóż malowałem sobie pastelami i mi się trochę wyjechało poza szkic... biała pastela słabo to kryje i widać ją na tle czystego papieru. Wpadłem więc na pomysł aby całe tło malnąć białą farbą olejną - ale jak to przy pastelach jest kilka tłustych plam. Myślisz że olejna się utrzyma na takim papierze? Czy w ogóle robiłaś coś podobnego kiedyś? Może masz pomysł co zrobić z tymi niedoróbkami?
    Proszę o odpowiedź i pozdrawiam Łukasz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nożykiem do papieru delikatnie ściągnęłabym tą pastelę, a potem białym akrylem, lub korektorem biurowym zamalowałabym tą powierzchnię :)
      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  14. Witam,


    Świetne artykuły ;-)
    Bardzo proszę o pomoc czego użyć lub jak zabezpieczyć pracę wykonaną pastelami olejnymi. Czego Pani używa Pani Marto? Pozdrawiam Nina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :)
      Proszę kupić sobie fiksatywę i obficie spryskać, powinno pomóc :)

      Usuń