środa, 5 lutego 2014

Akwarele - Jak wykonać Lawowanie ?

Czyli pierwsza ciekawostka dotycząca farb wodnych ;) 

Witam Was serdecznie ! Na początek kilka informacji wstępnych. Niestety nie będzie mnie od jutra do przyszłej soboty czyli od 06 - 15 lutego. Wyjeżdżam na mały zimowy plener, jednak posty mam przygotowane i będę się starała zrobić wszystko aby je opublikować. Jak do tej pory wszystko się udawało, podczas wszystkich moich nieobecności, tak więc mam nadzieję że i tym razem mi się powiedzie. Mogę nie odpisać na komentarze od razu, ale na pewno na wszystkie odpiszę po powrocie. Zresztą, znacie mnie zawsze odpisuję ;).  Jak już zdążyliście zauważyć zmieniłam również nieco wystrój bloga. Stworzyłam także przycisk AKTUALNOŚCI, pod którym znajdziecie od czasu do czasu wiele różnych informacji dotyczących terminów mojej nieobecności, regulaminów konkursu oraz innych spraw, o których wspomnę w postach ale dla pewności będą umieszczane pod czerwonym guziczkiem. To tak na wypadek gdyby ktoś chciał się upewnić, zobaczyć, przypomnieć itp.
Kolejna sprawa to chciałam Wam serdecznie podziękować za wspaniałe komentarze i cudowne wsparcie, które otrzymałam ostatnio z Waszej strony. Jesteście cudowni i choć w konkursie spadamy na łeb, na szyję to jednak tylko i wyłącznie Wy jesteście dla mnie wyznacznikiem, że to co robię jest wartościowe i to Wy dodajecie mi wystarczającej motywacji do dalszej pracy. :) Chlip. A teraz przejdziemy do konkretów bo już widzę oczami wyobraźni jak siedzicie na krzesełkach i tupiecie nóżkami z niecierpliwości :P 

Lawowanie. O co w tym wszystkim chodzi ? Głównie o to, że jest to jedna z technik akwarelowych, w oparciu o którą najczęściej pracuje się z farbami na mokro. Czyli im więcej wody tym lepiej. Lawowanie bowiem dostarcza pracy wspaniałych efektów w postaci rozmytych barw i kolorów czy też przyjemnych dla oka, spontanicznie uformowanych plam. Lawowanie pomaga nam stworzyć odpowiedni nastrój w pracy. Dzięki niemu można wykonać podkład pod dalszy etap malowania. A wykorzystać lawowanie możemy na dwa sposoby:
  • Czekamy aż wyschnie warstwa lawowana  i nakładamy na nią inne, kolejne warstwy.
  • Malujemy na lawowanej powierzchni  na mokro nakładając kolejne warstwy i modelując je pędzelkiem. 
Osobiście jestem zwolenniczką tego drugiego, ale z czasem poruszę obie kwestie ;)
Jak można lawować ? Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie : "za pomocą czego ?" ponieważ sposobów jest wiele. Można lawować za pomocą :
  • Spryskiwacza ( takiego jakiego używacie do kwiatków, do płynów kuchennych itp. ) 
  • Pędzla
  • Gąbki
Przy czym ja najczęściej używam spryskiwacza i pędzla. Są najwygodniejsze w użyciu zwłaszcza na większych powierzchniach. A od czego zacząć ?


Najlepiej od przygotowania sobie papieru i wykonania szkicu ołówkiem tego, co będziemy malować. Tak, kochani. Malując akwarelą robimy sobie szkic ołówkiem ale pamiętajcie aby linie były delikatne. Czasami jest tak, że farby zakryją ołówek i nie będzie go widać a czasami przy jaśniejszych tonacjach będzie niestety widoczny. A pokryty farbą  ołówek nie bardzo chce się wymazywać. Dlatego szkice wykonujcie delikatnie.

MALOWANIE NA MOKRYM LAWUNKU


Kiedy już macie wszytko przygotowane i rozrysowane chwytacie za spryskiwacz lub pędzel i nanosicie sporą ilość wody na powierzchnie, które będziecie chcieli pokryć kolorem. Czyli albo całość, albo tylko niebo, ziemie, trawy, twarz, tło itp. Spryskiwacz świetnie spisuje się przy dużych powierzchniach. Nie bójcie się go używać, na prawdę nie gryzie a z papierem nic się nie stanie, jedynie się trochę pomarszczy jak przy każdym użyciu farb wodnych. :)



Na taką solidnie zmoczoną powierzchnię nanosicie farby, ale jak to bywa przy akwarelach naturalnie zaczynacie od tonacji najjaśniejszych i stopniowo dodajecie ciemniejszych a także wzbogacacie gamę barwną. Pamiętajcie, że wszystko to wykonujecie na mokro. Wasze ruchy pędzlem nadają plamom barwnym odpowiednie kształty. Czyli kierując pędzel na boki tworzycie np. pola traw, kierując pojedynczo w górę kształtujecie drzewa i konary.



Malowanie na mokrym lawunku sprzyja pejzażom, zwłaszcza elementom, które widnieją gdzieś w oddali np: góry, lasy, pola, krzewy. Są one mniej ważne i dlatego rozmyta forma lawunkowa świetnie dodaje odpowiedniej atmosfery i wrażenia, że te elementy obrazu faktycznie są od nas oddalone.

WYKONANIE LAWUNKU PODKŁADOWEGO

Przy wykonywaniu podkładu lawunkowego nie musimy mieć koniecznie gotowego szkicu, choć jest to dozwolone. Możemy wykonać jedynie podkład kolorystyczny na całej powierzchni kartki, lub też na określonej przez nas przestrzeni. W ten sposób stworzymy sobie podkład kolorystyczny pod wodę, niebo, pola itd. Musimy pamiętać, że przy wykonywaniu takiego podkładu głównym naszym celem jest osiągnięcie koloru podstawowego, który po wyschnięciu będzie uzupełniany przez następne, nakładane albo na sucho albo również na mokro.



Zaczynamy od nałożenia sporej ilości wody za pomocą pędzla, gąbki, lub najlepiej spryskiwacza gdyż wody musi być dosyć sporo a ten zostawia jej właśnie najwięcej. Najlepiej gdy woda się rozlewa na kartce, wtedy mamy gwarancję, że nie wyschnie szybko i nie wchłonie w papier, a my będziemy mogli swobodniej dopracowywać kolorystycznie nasz podkład.





Następnie nakładamy kolor pamiętając o tym, że jest to kolor bazowy ale mimo wszystko musi tonacją pasować do całokształtu pracy. Tak więc jeżeli np. niebo oscyluje w tonacjach fioletu i szarości to nie nakładamy błękitu ponieważ taki jaskrawy kolor będzie nijak pasował do całej reszty. Wykonujemy ruchy najlepiej poziome gdyż w ten sposób dokładnie rozmyjemy farbę na kartce i dodając nowych tonacji będzie ona posiadać delikatne przejścia, o które nam chodzi. 



Wykonując podkład lawunkowy również możemy dodawać barw na mokro, dzięki czemu stworzymy ciekawe przejścia tonacji, ale możemy także trzymać się tylko jednej. Np: tworząc podkład pod "miasto wieczorem", można stworzyć jednolitą bazę w kolorze jasnej ochry. Doda to pracy ciepłej atmosfery i wzmocni wrażeniowość. 





Oczywiście mój papier nie jest tu na zdjęciach przygotowany tak jak powinien ponieważ użyłam go tylko jako próbki i nie planowałam dalszych artystycznych czynności. Wy natomiast przed przystąpieniem do malowania pamiętajcie aby odpowiednio przygotować sobie papier do pracy :).



To tyle jeżeli chodzi o lawowanie. Mam nadzieję, że wiele wątpliwości się rozwiało i wiele nowych pomysłów przyszło do głowy w związku z używaniem farb akwarelowych :)
Malowanie na mokrym lawunku przedstawiłam w oparciu o pracę "Aleja Brzóz". Pełne WIP możecie obejrzeć w menu na dziale FILMY / WIP Prac. Mam nadzieję, że kolejny temat będzie równie dla was przydatny ;) Do następnego misiaczki !


12 komentarzy:

  1. A czy może sie pojawic kiedyś mała lekcja inkstruktażowa decu? bo ja bym chciała spróbować, a sposobów internetowych jest mnóstwo.

    OdpowiedzUsuń
  2. O 13.30 napisałam komentarz do poprzedniego posta, a dwie minuty później dodałaś nowy :D Ach to wyczucie czasu. A ja mogłam sprawdzić czy może coś nowego jest, a po opublikowaniu wyłączyłam laptop. Tym razem postaram się zwięźle, nie rozpiszę się jak poprzednio.... W końcu rozumiem o co chodzi z tym lawowaniem. Ta jest dla mnie najbardziej czytelna, zrozumiała :). Cool ;)
    Pozdrowienia i życzenia już były poprzednio więc się nie będę powtarzać. :)
    Do następnego komentarza! :*
    Martyna

    OdpowiedzUsuń
  3. Hehe No widzisz, minęłyśmy się w czasoprzestrzeni :P Cieszę się, że wszystko jest zrozumiałe, bo to jeszcze nie koniec o lawowaniu ;)
    Pozdrawiam serdecznie i do następnego ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie się notka bardzo podoba, ale muszę przyznać że poprzednia była lepsza.
    Jeszcze takie pytanko czy malowanie twarzy akwarelą jakoś różni się od pejzażu. Bo bardzo chciałabym spróbować ale nie wiem jak to ugryżć.Chętnie bym przeczytała notkę o malowaniu twarzy akwarelą, włosów i ubrania. Pozdrawiam.:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Prawdopodobnie dlatego, że jest to ogólna informacja jak wykonać lawowanie, a nie konkretną pracę. ;)
    Znacznie się różni. Przy twarzy trzeba być ostrożniejszym i bardziej delikatnym, ale do wszystkiego można przywyknąć.
    Będę pisać o pejzażu i o twarzy i także o wielu innych rzeczach, tylko cierpliwości ;) Pozdrawiam ciepło !

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo przydatna instrukcja, szczególnie, ze ja własnie zaczynam swoją przygodę z tymi farbkami. Świetny post i oczywiście bardzo dziękuje za cenne wskazówki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję ! Mam nadzieję że wskazówki pomogą ;) Życzę powodzenia ! :)

      Usuń
  7. Fajny poradnik. Mam nadzieję, że przestanę w końcu bać się akwareli i coś nimi zdziałam. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że moje porady się przydadzą i pomogą w przezwyciężaniu stresu, z którym sama do tej pory walczę :P POzdrawiam !

      Usuń
  8. Dzięki za rady! Tego potrzebowałam. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że mogłam pomóc ! :) Nie ma za co !

      Usuń