Czyli zmierzamy się z ludzką sylwetką :)
Dzisiaj odrobina teorii , bo to ważna teoria jest i trzeba się nią zająć ;) Rączki już jakoś lepiej dzisiaj. Przynajmniej nie swędzą . Nie wiem , jakieś licho mnie uczuliło i tyle . Chleje wapno jak piwko w knajpie i łykam tabletki jak głodny chleb , ale pociesza mnie fakt , że już jest lepiej i może być tylko jeszcze lepiej :) A wracając do ciała człowieka to dziś nie będzie o alergii tylko o proporcjach :) .
Jak uchwycić te prawidłowe proporcje kiedy rysujemy pełną postać ? Ciężko jest ustalić prawidłowe proporcje człowieka , zwłaszcza jest to trudne dla osoby początkującej , która dopiero zaczyna eksperymentować z rysunkiem pełnej postaci :) Są oczywiście określone schematy i wytyczne , które w dużej mierze ułatwiają prace nad ciałem ludzkim , ale czasem i te można obalić biorąc pod uwagę różnice w budowie fizycznej każdego człowieka :) Jedni bowiem mają długie nogi inni mają szerokie barki a jeszcze inni są bardziej pociągli w talii :) Jeżeli o mnie chodzi to miewam małą głowę i długie nogi a rysuję zazwyczaj na oko :P Wyciągam wnioski z obserwacji obiektu , który rysuję , co nie znaczy że wcześniej nie miałam wspomagaczy ;) Przede wszystkim rysując postać biorę pod uwagę jej symetryczność wzdłuż jak i w szerz :)
Spójrzmy na obrazek oraz na linie pionowe i poziome :) Kiedy rysujemy postać zawsze warto pamiętać o najbardziej podstawowych wytycznych :
- Linia biodra zawsze będzie nam wyznaczać połowę postaci biorąc pod uwagę jej wysokość . Czyli tułów wraz z głową będzie miał ten sam wymiar i długość co nogi wraz z stopami . A dołek pomiędzy obojczykami pomoże nam podzielić na dwie równe części szerokość ciała. ( Zaznaczone na czerwono).
- Kolejną rzeczą są łokcie , które zawsze wyznaczać będą nam poziom talii ( linia zielona)
- Koniec wyprostowanej dłoni ( czyli koniec palca środkowego ) wyznaczać będzie nam mniej więcej połowę uda ( linia fioletowa ) .
- Musimy pamiętać , że głowa zawsze będzie mieścić się wzdłuż całego ciała osiem razy ( linia pomarańczowa )
- Natomiast jeżeli chodzi o kończyny to kość udowa - od stawu biodrowego do środka kolana - będzie mniej więcej tej samej długości co kość piszczelowa - od środka kolana do kostek ( linia niebieska ) . Dlatego rysując nogę zgiętą w kolanie , pięta zawsze będzie celować w środek pośladka :)
- Jeżeli chodzi o ręce - kość ramienia zawsze będzie ciut dłuższa od promieniowej w efekcie czego podczas rysowania zgiętej ręki nadgarstek będzie zawsze niżej od ramienia. :)
Trzeba również wiedzieć , że dłoń może być dla nas wytyczną . Można sprawdzić sobie w lustrze - przyłożyć rozłożoną dłoń do twarzy i wtedy będzie wszystko jasne ! Rozłożona dłoń jest zawsze równa długości twarzy :) Twarzy , nie głowy :) Pamiętajcie o tym :)
Różnice pomiędzy sylwetką męską a żeńską .
Bardzo prosta sprawa , łatwo zauważalna gołym wzrokiem :)
Przede wszystkim kobieta ma drobniejszą budowę co przekłada się na węższą talię i szersze biodra . Ramiona są węższe i zdecydowanie kierują się ku górze . U mężczyzny spadają nieco ku dołowi .:)
Wskazówki i porady
Co zrobić w momencie gdy ułożenie postaci jest nietypowe i jak poradzić sobie z odpowiednim wyznaczeniem proporcji ? Przede wszystkim bardzo pomocnicze jest tworzenie ( w pamięci bądź na kartce ) łuku na zasadzie odmierzenia zakresu ruchu tego co rysujemy - nogi , ręki , tułowia itd .
I tak na przykład chcąc narysować rękę zgiętą uniesioną w górę , to przyjmuję sobie , że skoro łokieć zawsze jest w miejscu talii , odmierzam odcinek od ramienia do talii i zakreślam łuk do miejsca w którym ta zgięta ręka ma być uniesiona :) I tak samo postępujemy z określeniem innych części ciała :) Chodzi mi o coś podobnego co widnieje na obrazku poniżej :) Tutaj kreska łuku wychodzi z pępka ale równie dobrze można obrać jako punkt zaczepny ramię , staw biodrowy , kolano , łokieć itd. :)
I tak w zasadzie to można śmiało się sugerować tymi wskazówkami a niektóre rzeczy i tak wychodzą w praniu :) Więc miłego prania życzę i do następnego.
Tłukę temat postaci od wieków, ale większości rzeczy nie zauważyłam... Dziękuję za notkę^^
OdpowiedzUsuńA bardzo proszę ^^ Bardzo mi miło , że mogłam pomóc :) Jestem teraz na etapie wałkowania przydatnej teorii więc może jeszcze pomogę w czymś innym ^^
UsuńBardzo fajnie przedstawione i pomocne. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję ^^. Pozdrawiam również !
UsuńDlugo juz w sumie rysuję,ale na wiele rzeczy nie zwracalam uwagi.Bardzo Dziękuje za te notkę!!! (^ ^)
OdpowiedzUsuńProszę bardzo ! :)
UsuńBardzo dobra podpowiedź :) dzięki ^u^ a wiesz może jeszcze ile procent co stanowi? to też byłoby bardzo przydatne ;D
OdpowiedzUsuńPrzykro mi niestety nie patrzę w procentach :) Głównie polegam na swoich zmysłach obserwacji i porównywaniu czy jedno jest proporcjonalne w stosunku do drugiego :) Po prostu kiedy rysuję nie zastanawiam się nad obliczaniem proporcji tylko dokładnie obserwuję to co mam przed oczami, ze zwróceniem uwagi na charakterystyczne elementy :)
UsuńŚwietna notka! Bardzo mi pomogła, Dziękuję :3
OdpowiedzUsuńNie ma za co ! To ja się cieszę , że mogłam pomóc ;)
UsuńSuper informacje, dzięki takim jak Ty można coś w sobie poprawić bazując na czyjejś wiedzy, fajnie, że Ci się chce :) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję ! Cieszę się że informacje się bardzo przydały ! Pewnie że mi się chce, tym bardziej kiedy dostaję takie komentarze ! :)
Usuńto jest super!!!
OdpowiedzUsuńtylko jak sobie poradzić z tym, że zawsze tak jakby "upiększam"
postacie, bo realne wydają mi się strasznie dziwne? wciąż nie mogę
sobie z tym poradzić...
pozdrawiam!!!
Dziękuję !
UsuńRada jest na to jedna - często rysować postać ze zdjęcia referencyjnego lub z natury to co się widzi, a nie to co się ma w głowie a z czasem tendencja do upiększania zniknie. :) Mam tu oczywiście na myśli postać ludzką rzeczywistą a nie komiksową. ;)
Pozdrawiam
Trafiłam do Ciebie przypadkowo szukając wskazówek dotyczących rysowania sylwetki. Wielkie dzięki za rady, bardzo przydatne!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam (:
Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc ! :)
UsuńŚwietne!(h)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję ! Cieszę się, że tak uważasz ! :)
UsuńŚwietne ! Bardzo mi pomogłaś
OdpowiedzUsuńCieszę się ogromnie ! :)
UsuńO proszę jak wszystko ładnie rozpisane i rozrysowane :) Aż miło patrzeć!
OdpowiedzUsuńDziękuję ! :)
UsuńBardzo przydatne wskazówki, lecz w ich opisie nie powinnaś używać uśmieszków (:)). Mam wrażenie, że czytam rozmowę nastolatek, a nie profesjonalnego bloga.
OdpowiedzUsuń